Yazar Bilgileri

Sedat SALMAN

Odtü Matematik mezunu olan Sedat Salman, yaklaşık 10 yıldır bilişim sektöründe çalışmaktadır bu süre içerisinde yurtdışı kaynakları yazılım projeleri geliştiren ve kamuya eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Sedat Salman halen Bilgeadam BTA da Eğitim Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

   
   
Puan: 3 / 5

SQL Server ile yada başka bir veritabanı sistemi üzerinde bir süredir çalışıyorsanız şu bilgi kafanıza işlemiştir artık, “sorgu performansı için index oluştur”. Bu bilgi hatalı değildir hatta çoğu durumda doğru index oluşturmak sorgu sürelerini çok çok aşağıya çekebilir. Ama olayı tersten düşünürsek asıl bulmamız gereken şey sorgu performansını düşüren sebeplerdir.

Devamı
Puan: 5 / 5

SQL Server 7.0 versiyonu ile birlikte Role kavramını da hayatımıza sokmuştur. Bu Role ler basit olarak Windows İşletim sisteminde bulunan Role lere benzetilebilir ve de bu Role e sahip kullanıcılar SQL Server üzerinde önceden belirlenmiş işlemleri yapmaya hak kazanırlar.

Devamı
Puan: 4 / 5

Analiz Sistemleri ile uğraşmaya başladıkça bazı kavramlar duymaya başlarsınız ve bu kavramlar kafanızı karıştırmaya başlayabilir. Bu kavramlardan bazılarına açıklık getirerek Analysis Service(SSAS) yazılarına başlayacağız.

Devamı
Puan: 4 / 5

SQL Server xml veri tipindeki değerlerin sorgulanabilmesi için XQuery yapısının bir alt kümesine destek vermektedir.

Devamı
Puan: 5 / 5

Microsoft un geliştirmiş olduğu SSEUtil.exe programı SQL Server veya SQL Express e bağlanıp komut satırı üzerinden işlemlerinizi yapmanızı sağlayan yaklaşık 160KB boyutunda bir yazılım. Özellikle SQL Server a bağlanıp işlem yapmanız gereken ama elinizde SQL Server Client ı bulunmadığı zamanlar da hayat kurtarabiliyor.

Devamı
Puan: 4 / 5

SQL Server da o anda ki session yada session da çalıştırılan komular hakkında bilgiler vermeye yarayan SET komutları arasında yer alan istatistik komutları (Statistics Statements) çalıştırılan sorgu ve sorgunun çalışma performansı hakkında istatistiksel bilgi sağlarlar. Bu ifadelerden elde edilen bilgiler performansı iyileştirmede hangi alana ağırlık verileceğine karar vermek için kullanılabilir.

Devamı
   
   

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com