Yazar Bilgileri

Engin POLAT

1979 İzmir doğumlu olan Engin Polat, Kocaeli Üniversitesi Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra İngiltere Portsmouth Üniversitesinde Lisans Tamamlama yapmıştır. Halen Portsmouth Üniversitesinde Strategic Business Information Technologies alanında Yüksek Lisans öğrenciliği devam etmektedir. Yazılım sektöründe yaklaşık 14 yıllık tecrübesi bulunmaktadır. Şu anda da Yazılım Uzmanı ve Proje Lideri olarak çalışmaktadır. Ayrıca BilgeAdam Eğitim Kurumlarında Yazılım ve Veritabanı Eğitmeni görevini sürdürmektedir. Microsoft MCP, MCAD, MCSD.Net ve MCDBA sertifikalarına sahiptir. Kişisel blog sitesi (http://www.enginpolat.com) ve diğer topluluk sitelerinde yazdığı makaleler, üniversitelerde ve kurumlarda verdiği seminerler ile paylaşımlarına devam etmektedir.

   
   
Puan: 3 / 5

Geliştirdiğimiz uygulamalarda kullanıcıyı bilgilendirmek ve/veya yönlendirmek için Mesaj Kutularını (MessageBox) kullanırız. Metro Style uygulamalar, System.Windows.Forms namespace’inde yeralan MessageBox sınıfına erişemezler. MessageBox sınıfı yerine MessageDialog sınıfını kullanarak kullanıcıya bilgilendirme kutusu gösterebilirler.

Devamı
Puan: 4 / 5

Windows 8 üzerinde geliştirdiğimiz Metro Style uygulamalarda Package.manifest dosyasının önemi ve kullanımı

Devamı
Puan: 3 / 5

Asenkron programlama ölçeklendirilebilir ve yanıt veren (donmayan) uygulama geliştirmek için uzun yıllardır bilinen bir teknik. Uzun yıllardır bilinmesine rağmen, uygulama geliştiriciler olarak asenkron programlama bize hep zor gelmiştir. .Net 4.5 ile birlikte asenkron programlama Async Framework sayesinde kolay programlanabilir hale getirildi ve Task Parallel Library‘nin (TPL) içerisine entegre edildi. Asenkron programlama ile ilgili daha detaylı bilgiye, MSDN‘in Visual Studio Asynchronous Programming sayfasından ulaşabilirsiniz. Bu makalede basit bir örnek ile async ve await anahtar kelimelerinin kullanımını inceleyeceğiz.

Devamı
Puan: 5 / 5

Windows 8 uygulamalarında sık kullanılan özelliklerin Application Bar sayesinde hızlı erişilmesini sağlayabilirsiniz.

Devamı
Puan: 5 / 5

Windows 8 uygulamaları WPF ile geliştirildikleri için, WPF uygulamalarında arkaplan’a verebildiğimiz geçiş renkleri (gradient) Windows 8 uygulamalarında da kullanılabiliyor. LinearGradientBrush sınıfını kullanarak uygulamamızın arkaplan renginin birden fazla renk arasında geçişli (gradient) olmasını sağlayabiliriz.

Devamı
Puan: 3 / 5

Windows 8 henüz piyasa sürülmeden (aslında Beta sürümü bile çıkmadan) hayatımıza girmeye başladı. Bu makale serisi ile birlikte Windows 8 - Metro Style uygulama geliştirme konusunu inceliyor olacağız.

Devamı
Puan: 5 / 5

Belli bir seviyenin üstündeki her oyunda, oyunu tanıtan, oyuna alışmanızı sağlayan, oyunun hikayesini anlatan veya bölümler arasında bilgi veren videolar vardır. Oyunun kullanıcılarına, oyunun konusunu okumaları için sayfalarca yazı vermektense, kısa bir video ile anlatmak her zaman daha iyidir. Bu makale ile XNa içerisinde video oynatma konusunu inceleyeceğiz.

Devamı
Puan: 3 / 5

XNA programlamaya yeni başlayan her programcının karşılaştığı kısa sorulara, kısa cevaplar.

Devamı
Puan: 4 / 5

Her oyunda bir ana karakter vardır ve biz oyuncular olarak, bu ana karakteri mouse/klavye/joystik aracılığıyla oyun evreninde kontrol ederiz. Bu yazımda önce bir oyun evreni oluşturacak, sonra da ana oyun karakterini bu evrende hareket ettireceğiz.

Devamı
Puan: 5 / 5

Hemen her oyun’da, saniyede çizilen ekran sayısı (FPS – Frame Per Second) bilgisi oyun penceresinde gösterilir. Bu makale ile kendi oyunlarımızda nasıl FPS hesaplarız ve ekranda nasıl gösteririz konularını inceleyeceğiz.

Devamı
   
   

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com