Yazar Bilgileri

Okan Tekeli

BilgeAdam Bilgi Teknolojileri Akademisinde Yazılım Eğitmeni olarak görev yapan Okan Tekeli, MCSD.Net, MCT, MCTS - Sql Server 2005, MCPD sertifikalarına sahiptir. 2007 yılında C# MVP ünvanına layık görülmüştür.

   
   
Puan: 5 / 5

Visual Studio Orcas bildiğiniz gibi WPF, WCF gibi kökten değişikliklerle karşımıza çıktı. Bunların yanı sıra windows uygulamaları için de güzel değişiklikler var. Artık Windows uygulamaları ile Asp.Net'te kullandığımız Membership, Role, Profile mekanizmalarını kullanabiliyoruz. Bu makale bu sistemi anlatmaktadır.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu makale System.Security.AccessControl ile dosya güvenliği üzerine durmaktadır.Dosyaların kullanıcı erişim haklarını görebilmeyi veya bu haklar üzerinde nasıl değişiklik yapılabileceği anlatılmaktadır.

Devamı
Puan: 3 / 5

Yaptığımız uygulamalardaki kontrollerin özellikleri bazen bizim için yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda çözümlerden biri mevcut kontrollere ek özellikler eklemektir. Bu makale mevcut kontrollere ek özellik anlatımını incelemektedir.

Devamı
Puan: 1 / 5

Enterprise Library 3.0 ile birlikte gelen Validation Application Block yapısını inceliyoruz. Attribute kullanarak kısa yoldan property uzunluğu, verinin şekli, alacağı maximum veya minimum değerleri çok kolay bir şekilde nasıl kontrol edebileceğimiz anlatılmaktadır.

Devamı
Puan: 3 / 5

System.Collection sınıfından türeyen bir sınıf ile çalışıyorsanız .Net içerisindeki bazı arayüzler (interface) size oldukça yardımcı olacaktır. Bu makalede IEnumerable, IEnumerator , IDictionary arayüzlerini inceleyeceğiz.

Devamı
Puan: 4 / 5

C# ile program geliştirirken önişlemci direktifi (Preprocessor Directives) denen kod parçaları programcıya çeşitli konularda yardımcı olmaktadır. C#’ta kullanılacan önişlemci direktifleri C++’dan alınmıştır.Bu makale C#'ta önişlemci direktiflerini anlatmaktadır.

Devamı
Puan: 4 / 5

Sql Server 2005 veri güvenliğini sağlamak açısından oldukça fazla ek güvenlik önlemleri ile beraber çıktı. Bu güvenlik önlemlerinin en önemlilerinden biri ise veritabanındaki verilerin sertifikalar ve anahtarlar sayesinde şifrelenmesi ve şifrelerin çözülmesidir.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bildiğiniz gibi Attribute mekanizması method, class, property gibi programlamanın temel taşlarınının özniteliklerini belirler. Bu makale kendi attribute'lerinizi yapmayı anlatır

Devamı
Puan: 4 / 5

Web uygulamalarının windows uygulamalarından en temel farklarından biri windows uygulamaları kadar isteklere hızlı cevap verememesidir, bununda sebebi web uygulamalarının Server taraflı çalışmalarıdır. Bu makale Atlas ile daha efektif web uygulamarı oluşturmayı anlatmaktadır

Devamı
Puan: 4 / 5

Veritabanı bazlı uygulamalar ile çalışırken, oluşturulan sorguların hata vermesi oldukça muhtemel bir durumdur. Sql Server 2000, hata yakalamak için özel bir T-Sql komutuna sahip değildir. Muhtemel hatalar @@Error ile yakalanmaya çalışılır ama Sql Server 2005 Try - Catch hata yakalama mekanizması ile gelmektedir.

Devamı
   
   
İpucu bulunamadı.

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com