Yazar Bilgileri

Oğuz BAYRAM

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği programından mezun olan Oğuz BAYRAM, bilgi teknolojileri sektöründeki çalışmalarına 1999 yılında Hürriyetim çatısı altında yazılım danışmanı olarak başlamıştır. Yazılım geliştirme alanındaki aktif çalışmalarını sırasıyla Veripark ve Erenet altında görev aldığı birçok kurumsal proje ile tamamlamıştır. Oğuz Bayram, halen Netron Teknoloji bünyesinde proje yöneticiliği görevini yürütmektedir. Genel ilgi alanları arasında yazılım mimarisi, yazılımda çevik yöntemler, yazılımda süreç iyileştirme ve proje yönetimi bulunmakta, bu alanlarda yayınladığı çeşitli makale ve verdiği seminerler ile çalışmalarına devam etmektedir.

   
   
Puan: 4 / 5

Nesneye yönelik programlama varolduğundan beri temel programlama ilkeleri geçerliliğini halen yitirmiş değil. Dünden bugüne 2 temel ilke üzerine bina edilmiş programlar üzerinde çalışıyoruz. Temel amaç tekrardan kaçınmak ve yazılımın entropi düzeyini başedilir seviyelere indirmek.

Devamı
Puan: 5 / 5

SaaS (Software as a Service) ve SOA bizlere sınırların kalktığı bir iş dünyasını fısıldıyor. Kurumlar ve mimariler içine kapanık kilişe sistemler ile daha fazla ayakta duramayacaklarının farkındalar. Paylaşım ve ortak çalışma anlamında kullanılan peering terimi her alanda kendini gösteriyor. Artık eskisine oranla iş süreçleri kurum dışına taşmış, bilgi servisleri ve iş entegrasyonu; ortaklar, dış paydaşlar ve 3. partiler ile birlikte çalışmayı zorunlu kılmış durumda. Servis yönelimli mimariler, servis tabanlı sistemler ve açık iletişim protokolleri son zamanların sıcak konularından biri. BT stratejilerini ve vizyonunu buna uygun olarak konumlandıramayan kurumlar ciddi riskler ile karşı karşıya.

Devamı
Puan: 4 / 5

Mimar; akıllarda elitist, sanatsal ve bazen mükemmellikle özdeşleşen kavramları çağrıştıran önemli bir kelime. Aklıma amerikanın çok izlenen komedi dizisi Seinfeld’deki George tiplemesi geliyor. Diziyi takip eden müdavimleri bilirler, Georgu’un olmak istediği ama hiçbir zaman olamayacağı şey; mimar olmak yada Matix’de geçen “the architect” mimar tiplemesi. Bu ve benzeri analojiler aslında her alanda mimar kelimesinin ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Fikir mimarları, yapı mimarları …. Ve bizim ilgi alanınımız yazılım mimarları.

Devamı
Puan: 4 / 5

Tasarım kalıpları kütüphanesinin gözden ırak tozlu raflarında unutulmuya yüz tutmuş melankoliği Sorumluluk Zinciri Kalıbı (CoR). Teşbihte hata olmaz, yukarıdaki benzetmeler CoR’ un tasarım kalıpları alemindeki yerini gayet veciz bir şekilde anlatıyor. GOF (Gang of Four) tasarım kalıpları içerisinde yer alan CoR, farklı kullanım alanları ile ilginizi çekmeye aday.

Devamı
Puan: 4 / 5

Kalıplar üzerindeki ilgi giderek artarken, hergün yeni kalıplarla karşılaşmaya devam ediyoruz. Bugün kalıplar arenasında büyük bir ilgi gören GoF kalıpları dışında da bir çok tasarım kalıbı mevcut. Bu yazımızda şartname kalıbını incelemeye çalışacağız.

Devamı
Puan: 4 / 5

Yazılım endüstrisi yaşadığı bunca kötü tecrübe ve başarısızlıktan sonra geç de olsa gereksinim mühendisliğinin önemini anlamak ve benimsemek zorunda kaldı. Yazılımların çıkış noktası ve kaynağı olan gereksinimlerinin sistematik ve disipliner bir yaklaşımla ele alınması kaçınılmaz bir sonuçtu.

Devamı
   
   
İpucu bulunamadı.

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com