Yazar Bilgileri

Mehmet Ali ECER

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Programcılığa C ile başlayıp sırasıyla C++, Vb, Java(jsf,jsp), PostgreSQL ile devam etmiştir. Şu an .Net teknolojileri, MsSql ve Oracle(PLSQL) üzerine çalışmaları devam etmektedir. Özel bir bankada mobil uygulamalar üzerinde yönetici yardımcısı olarak çalışmaktadır. mehmetaliecer@gmail.com

   
   
Puan: 4 / 5

Ölümcül kilitlenme iki veya daha fazla prosesin karşılıklı olarak birbirlerinin kilitlediği kaynaklara erişmek istemesidir. Özellikle büyük çaplı projelerde çokca karşılaşılır. Her iki prosesde sürekli birbirlerini beklediği için sistem kaynakları olumsuz yönde etkilenir. Özellikle server ın CPU değeri boşuna harcanmış olur. Bu da serverımızın performansını çok kötü etkiler hatta müdahale edilmeyen ölümcül kilitlenmelerde server cevap veremez duruma bile gelebilir. Örnek bir senaryo üzerinde ölümcül kilitlenmenin nasıl gerçekleştiğini anlatalım.

Devamı
Puan: 4 / 5

Farklı kaynaklarda (Oracle, Access, Excel, Text vb.) bulunan verilerimize SQL Server içerisinden OLEDB veya ODBC kullanarak ulaşabilir ve bu kaynaklar üzerinde sorgulama yapabiliriz. SQL Server bu dış kaynaklar ile iletişimi Linked Server aracı ile sağlamaktadır.

Devamı
Puan: 3 / 5

Office Open XML(diğer adları ile OOXML veya OpenXML) bilgisayar dünyası üzerinde kullanılan dosya formatlarının xml tabanlı bir standart haline gelmesidir. Yani tüm platformlarda(windows, linux, mac ...) ve yazılımlarda (.net, java, javascript ...) oluşturulan dosyaların ortak bir standart halinde oluşturulmasını ve oluşturulan bu formatın tüm platformlarda ve yazılımlarda kullanılabilmesi amaçlanmaktadır.Bilindiği gibi Open Document Format – ODF‘nin 2006 mayıs itibariyle ISO standardı olarak kabul edilmişti fakat bu standartta ortaya çıkan sıkıntılardan sonra Microsoft ve alanlarında uzman birkaç firma yeni bir standart üzerinde anlaştı, işte bu yeni standartı sizlere ayrıntılı olarak anlatacağım OOXML(Open Office XML ya da OpenXML)'dir. Bu yeni standart oluşturulduktan sonra tüm dünyada ISO ulusal birimleri Open Office XML’in standard olması konusunda incelemeler yapıp hatalarını bulup düzeltildikten sonra bu yeni standarta 'evet' ya da 'hayır' denilecek. Türkiye'de TSE tarafından yapılan incelemeler sonrasında şimdilik bu standarta evet denilmiştir.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu makalemizde DirectX içerisinde olan Direct.Sound kütüphanesi incelemeye çalışacağız. DirectX içerisinde bulunan diğer kütüphaneler gibi Direct.Sound kütüphanesi çok gelişmiş ve içerisinde kendine has sınıflar, yapılar, hatalar bulunan bir kütüphanedir. Bu makale ile anlatacağım Direct.Sound kütüphanesini elimden geldiğince size tanıtmaya çalışacağım. Kütüphaneyi ayrıntılı olarak inceledikten sonra bir küçük uygulama ile (bir ses dosyasını çalmak ) bu bilgileri kısmende olsa uygulayacağız.

Devamı
Puan: 3 / 5

Bu makalemizde DirectX'in kullanıcılar ile etkileşimi sağlayan Direct.Input sınıfını inceleyeceğiz. Ayrıca şimdiye kadar öğrendiğimiz DirectX mimarisi ile oluşturacağımız projeyi screen saver(ekran koruyucu) olarak tasarlayacağız.

Devamı
Puan: 5 / 5

Bu makalede 3 boyutlu şekiller çizmek için gerekli olan 3 boyutlu koordinatları göstermek için gerekli olan kartezyen koordinat sistemini, bu sistem üzerinde rahatça işlem yapmak için sağ ve sol el kuramını inceleyeceğiz. İncelediğimiz yapı üzerinden hareketle uygun koordinat noktaları vererek bir küp tasarlayacağınız. Daha sonra küp üzerinde transform işlemler yaparak küpümüzü 3 boyutlu olarak ekran üzerinde hareket ettireceğiz.

Devamı
Puan: 5 / 5

Bir önceki makalemizde Vertex alt yapısını anlatmıştık. Bu makalemizde vertex altyapısı ile geometrik çizimler çizerek vertex nesnesinin kullanıcılara ne gibi kolaylıklar sağladığını göreceğiz. Vertex nesnesini kullanarak transparan bir formun nasıl yapılacağını, forma çember ve kare geometrik şekillerinin nasıl çizilebileceğini adım adım göreceğiz.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bir önceki makalede directx ile bir oyun iskeleti oluşturup directx ile ilk programımızı yapmıştık. Bu makalede ise biraz daha derinlemesine DirectX yazılımı için gereken altyapıyı(Device,PresentParameters,Buffer) inceleyip, Vertex mimarisini üzerine bir yazılım gerçekleştireceğiz..

Devamı
Puan: 5 / 5

Bu makalede sizlere DirectX ile bir oyun iskeletinin nasıl oluşturulup çalıştırılacağını anlatacağım.

Devamı
Puan: 3 / 5

Bu makalede son günlerin çok popüler oyunu var mısın yok musun oyununun mobil cihazlar için olan versiyonunu gerçekleştireceğiz. Bu makale ile mobil cihazlar üzerinde nasıl uygulama geliştirileceğini adım adım öğreneceğiz ve bu geliştirdiğimiz uygulamayı mobil cihazlar üzerinde çalıştırmak ve kurmak için ne gibi teknikler kullanıldığını öğreneceğiz. Yazdığımız projeyi Smart Device CAB Project haline getirip, visual studio'nun biz yazılımcıların kullanımı için sağladığı Windows Mobile 5.0 Pocket PC Emulator üzerinde uygulayarak yaptığımız projeyi test edip kullanmayı öğreneceğiz.

Devamı
   
   

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com