Yazar Bilgileri

   
   
Puan: 4 / 5

Bu özellik, kısmen de olsa SQL Server 2005' te SQL Trace gerçekleştirilebiliyordu. Kısmen diyorum, çünkü "hangi veritabanına kimler erişmiş?" gibi denetimleri SQL Trace ile yapamıyorduk. Bu tür denetimleri gerçekleştirmek için üçüncü parti programlar kullanılıyor veya alternatif yöntemlerle gerçekleştirilmeye çalışılıyordu. Fakat artık, bu tür denetimler de SQL Server 2008 ile gerek veritabanı, gerekse sunucu düzeylerinde yapabiliyor.

Devamı
Puan: 3 / 5

Kısaca, eğer bir alan (sütun) içerisindeki verilerin çoğunluğunu NULL değeri oluşturuyorsa, o zaman bu alanda veri tasarrufu sağlamak için bu alanın "Sparse" özelliğini etkinleştirirsiniz. "Sparse" özelliği, bu alanda saklanacak olan NULL değerleri için diskte daha az yer harcanmasını sağlayacaktır.

Devamı
Puan: 2 / 5

Takip edenler hatırlayacaktır, bu konuda önceden de bir yazım vardı; artık SQL Server 2008' in sertifikasyonu hakkındaki bilgiler daha net, ilgilenenlerin okumasında fayda var.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bir SQL Server Instance' ına uzaktan bağlanma konusunda gerek forumlardan gerekse habergruplarından çok soru geliyor. En güzeli bu konuda bir yazı yazmak dedim ve bu makaleyi klavyeye(!) (kaleme?) aldım.

Devamı
Puan: 5 / 5

Bildiğiniz gibi SQL Server 2005, önceki versiyonlarına göre çok daha güvenliydi. Gerek tasarım olarak, gerek kurulumda gerekse varsayılan ayarlarıyla. SQL Server 2008' de bu güvenlik tedbirleri daha da sıkılaştırılarak bir adım öteye gidilmiş. Çok ahım şahım değişiklikler değil bunlar, fakat bilmenizde ve yeri ve zamanı geldiğinde hesaba katmanızda yarar var.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu yazımda Cursor' ların ne olduğunu anlatmaktan ziyade, Cursor' lar konusunda neye dikkat edilmesi gerektiğini ve Cursor' lar hakkında bir kaç ipucunu sizlerle paylaşacağım. Yani Cursor' ların neden ve nasıl kullanıldığını en azından basit seviyede de olsa bildiğinizi farzediyorum.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu konuda sorun yaşayanlar genelde şöyle diyorlar: "SSMS' i başlatıyorum ve açılmasını beklemektense bir kahve almaya gidiyorum", "SSMS' i çalıştırıyorum ve açılması 45sn. - 1dk. arası sürüyor!" Evet, eğer siz de böyle bir sorun yazıyorsanız bu makale işinizi görecektir. Çünkü bu yaşanan sorunların hepsinin, burada önerilen çözümlerle çözümlendiğini gördüm.

Devamı
Puan: 3 / 5

SQL Server' da bir veritabanı temel olarak iki dosyadan oluşur. Bunlardan birisi verileri tutulduğu veri dosyasıdır. Diğeri de veri dosyasına karşı yapılan işlemlerin kayıtlarının tutulduğu kayıt dosyası (Transaction Log). Kayıt dosyasının boyutu zaman zaman veritabanına karşı yapılan işlemlere göre çok şişebilir ve bu dosyanın boyutunu düşürmek isteyebilirsiniz. İşte bu yazımda size bu konuda bilgi vereceğim.

Devamı
Puan: 3 / 5

Yeni ürünle birlikte, elbette bu yeni ürün için sınavlar da gelecek. Bu yazımda sizlerle, SQL Server 2008 ile ilgili yeni sınavlar hakkında edindiğim bilgileri paylaşmak istiyorum.

Devamı
Puan: 3 / 5

Bir sistemde yaşayacağınız performans sorunu büyük ihtimalle giriş\çıkış işlemlerinden kaynaklanıyor olacaktır. Peki bu giriş\çıkış işlemleri nedeniyle yaşayabileceğimiz performans sorunlarıyla nasıl başaçıkabiliriz? Bu yazımda bu konuya değineceğim.

Devamı
   
   
   
   

 

 

 

 

 

 

 

 

   
   

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com