Yazar Bilgileri

Coskun SUNALI

En genç Türk MVP olan Coşkun SUNALI, sektördeki çalışmalarına Bilge Adam'da Yazılım Uzmanı olarak başlamıştır. Uzun bir süre Bilge Adam'daki çalışmalarına devam ettikten sonra Otonom Bilgi Teknolojileri'nde Yazılım Uzmanı, Bilginç IT Academy'de Teknik Danışman gibi görevlerde bulunmuş, ECore Bilgi Sistemleri'nde finans yazılımı mimarisi hazırlamış ve şu anda Propeople - Danimarka'da Yazılım Mimarı ünvanı ile .NET projeleri geliştirmektedir. Teknik topluluklara olan desteğine kişisel sitesi olan Sunali.com, yazılım geliştiricilerinin uğrak noktası YazGelistir.com ve sektörün önde gelen mail grupları olan SiteBuilders.org ile MeaITPro.org üzerinden devam etmektedir. 2006 Nisan ayından beri MVP'dir.

   
   
Puan: 4 / 5

Bilgi ve materyal hırsızlığının ve üstelik ilgili bilgi ve materyallerin kaynağının gösterilmemesi oldukça sık rastlanan bir durum. Bu durumun önüne geçmek ise hemen hemen imkansız. Mouse ile sağ tıklamanın engellenmesi gibi eski oyunları aşmak ise az çok teknik bilgisi olan birisi için sadece birkaç dakikalık iş. Korumaya çalıştığımız materyal web üzerinde herhangi bir şekilde yayımlanıyorsa, bu materyalin korunmasından bahsetmek hemen hemen imkansız fakat yine de alabileceğimiz bazı önlemler var.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bir süredir etrafımda bulunan çalışma arkadaşlarımdan, meslektaşlarımdan veya okuyucularımdan Microsoft AJAX Control Toolkit'in kurulumu ile ilgili yaşadıkları sıkıntıları duyuyorum. Bu makalede Toolkit içerisinde bulunan kontroller ve bu kontrollerin kullanımlarından ziyade, Toolkit'in kurulumu adımları üzerinden geçerek başarılı bir kuruluma sahip olmaya çalışacağız.

Devamı
Puan: 3 / 5

Web sitelerinin kullanıcıdan bilgi alınabilmesi için gerekli olan form bölümleri oldukça önemlidir. Ziyaretçilerin fikirlerini almak, misafir defterinizi imzalatmak, sipariş almak gibi her türlü işlemin yapılabileceği formlar bir süre öncesine kadar bizi hiç sıkıntıya sokmasa da, son zamanlarda oldukça yaygınlaşan "texasholdem" gibi "Dot Com" şirketlerinin reklamlarını bu yolla yapmaya başlaması sonucu yönetici arabiriminizde onaylanmayı bekleyen "yüzlerce" yorumla ve ya siparişle karşılaşabilirsiniz.

Devamı
Puan: 4 / 5

Exception'lar tüm yazılımcıların korkulu rüyasıdır. Özellikle de uygulama geliştirme aşamasında öngörülememiş bir durumsa. Hiçbir yazılımcının müşterisine teslim ettiği bir ürününde hata görmek isteyeceğini sanmıyorum. Peki çözüm nedir? Tüm exception'ları yakalamanın, kullanıcıyı uygun bir ekranla uyarmanın ve hataların sistem hata kayıtlarına eklenmesini sağlamanın yazılan tüm projeyi otomatik olarak kapsayabileceği bir yöntemi yok mudur? Vardır.

Devamı
Puan: 3 / 5

http://sunali.com/blog/archive/2005/08/23/44.aspx adresine incelendiğinde sırasıyla "blog/archive/2005/08/23" klasörleri oluşturulmuş ve bu klasörün içerisinde de "44.aspx" isminde bir dosya olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Fakat böyle bir zorunluluk yoktur. Asp.Net üzerinde bulunan bir interface'i kullanarak belirtilen adresin - URL kısmında kullanıcının yazdığı adres değiştirilmeden kaldığı halde - başka bir adrese yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu makalede ASP.NET 2.0 ile birlikte gelen DetailsView kontrolünü ve bu kontrolün GridView kontrolü ile ortak kullanımı üzerine birtakım bilgiler edineceğiz. - Bölüm 3 -

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu makalede ASP.NET 2.0 ile birlikte gelen DetailsView kontrolünü ve bu kontrolün GridView kontrolü ile ortak kullanımı üzerine birtakım bilgiler edineceğiz. - Bölüm 2 -

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu makalede ASP.NET 2.0 ile birlikte gelen DetailsView kontrolünü ve bu kontrolün GridView kontrolü ile ortak kullanımı üzerine birtakım bilgiler edineceğiz. - Bölüm 1 -

Devamı
Puan: 4 / 5

ASP.NET 1.0 ve 1.1 ile birlikte kullanmaya alıştığımız "Repeater" kontrolü elimizde bulunan verileri ardı ardına listelemek gibi işlemlerde bizim için bir vazgeçilmezdi. Repeater kontrolü veri gösterimi konusunda gayet başarılı olsa da, verinin yönetimi konusunda çok fazla opsiyona sahip değildi. Elbetteki veri yönetimi teknik olarak mümkündü fakat yoğun bir çalışma gerektiriyordu ve bu sebeple üzerinde veri yönetimi yapılacak bir kontrol gerektiğinde, akla gelen ilk kontrol DataGrid kontrolü oluyordu. Şimdi ise Repeater kontrolü ile bazı konularda amaç farklılıkları gösterse de, bize çok daha farklı seçenekler sunan yeni bir kontrole sahibiz: "DataList".

Devamı
Puan: 4 / 5

ASP.NET 1.0 ve 1.1 ile geliştirdiğimiz web uygulamalarında sıkça kullandığımız bir kontrol olan "DataGrid", yerini daha geliştirilmiş olan "GridView" kontrolüne bıraktı. Aslına bakarsanız ASP.NET 2.0 "DataGrid" kontrolüne hala sahip ve ASP.NET 1.1 projelerinizde kullandığınız DataGrid kontrolüne de hala destek vermekte. ASP.NET 2.0'ın sahip olduğu DataGrid kontrolünde de bir takım gelişmeler var. Örneğin tema yapısına ve "AccessDataSource", "XmlDataSource" gibi yeni Data Source kontrollerine destek veriyor. AccessDataSource kullanarak veritabanınızdaki bilgilerinizi GridView, DataGrid, DetailsView, FormView, Repeater gibi kontroller üzerine göstermek, düzenlemek, silmek gibi işlemler için hemen hemen hiç kod yazmanıza gerek yok. Hatta az sonra örneğimizde de göreceğiniz üzere; hiç kod yazmanızı gerektirmeyecek senaryolar bile olabilir.

Devamı
   
   
İpucu bulunamadı.

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com