Yazar Bilgileri

Çagdas Davulcu

İstanbul Üniversitesi Ekonometri bölümü öğrencisi olan Çağdaş DAVULCU 2003 yılından beri .Net teknolojileri üzerine çalışmakta.Çeşitli firmalarda yazılım geliştirime uzmanı olarak çalıştı ve 2005-2007 yılları arası Bilimer Bilişim Akademisinde .Net üzerine eğitimler verdi. MCP, MCAD, MCSD, MCT, MCTS ve MCPD sertifikalarına sahip olan Çağdaş DAVULCU şu anda BilgeAdam Bilgi Teknolojileri Akademisinde Yazılım Eğitmeni olarak çalışmaktadır.

   
   
Puan: 3 / 5

Daha önceki Yerel İletişim Servisleri yazısında WorkflowInstace’ları ile Workflow “Sunucu(Host) Uygulamaları” arasındaki haberleşmeyi sağlayan “Yerel İletişim Servisleri(Local Communication Services)”ni nasıl tanımlanacağını ve nasıl kullanılacağını öğrenmiştik. Bu bölümde ise “Yerel İletişim Serivisleri” tarafından tetiklenen olayları yakalamaya yarayan “Olaya Dayalı(Event-Driven) Aktiviteler” konusunu öğreniyor olacağız. Bu yazı içerisinde “Olaya Dayalı Aktiviteler”i pekiştirmek için bir “Anket Uygulaması” yapacağız.

Devamı
Puan: 5 / 5

Windows Workflow Foundation içerisinde Workflow Runtime Engine’e servisler kayıt etmek mümkündür. Bu özellik workflow runtime’ın davranışlarını düzenlemek için esnek bir yoldur. Thread planlaması(Thread Scheduling), iş akışı kalıcılığı(workflow persistance), transaction yönetimi(transaction management), iş akışı izleme(workflow tracking) mekanizmalarını içerisinde bulunduran Workflow Core Services, WF ile birlikte imlemente edilmiş olarak gelen servis türledir. Yalnız WF uygulamalarını geliştirirken Workflow Core Services dediğimiz mekanizma ile sınırlı kalmayız. Burada Workflow Runtime ile Host uygulaması arasındaki iletişimi sağlayan Yerel İletişim Servisleri(Local Communication Services) devreye girer.

Devamı
Puan: Makaleye puan verilmemiş.

Workflow Hosting yazı dizimin 2. bölümünde kendi workflow host kütüphanenizi oluşturmanızı sağlayacağım. Birinci bölümde basit bir uygulama ve bu uygulamayı host edecek bir uygulama yapmıştım. Host uygulamasının çalışma şeklini inceleyerek dezavantajları ortaya koymuştum. İkinci bölümde ise bu dez avantajları tamamen ortadan kaldıran bir yöntemi sizlerle paylaşacağım.

Devamı
Puan: 3 / 5

İki bölümden oluşacak Workflow Hosting makalelerimden ilki olan bu bölümde sizlere geliştirdiğiniz iş akışlarını basit bir şekilde host etmeyi anlatacağım. Bu bölümde kendi workflow hosting mekanizmanızı oluşturmaya giriş yapmış olacak ve workflow hosting ile ilgili avantaj ve dezavantajları görmüş olacaksınız.

Devamı
Puan: 4 / 5

Şu ana kadar yazdığım WWF makalelerini incelediğinizde Sequence iş akışları üzerine yoğunlaştığımı göreceksiniz. Bu yazımda sizlere WWF teknolojisini kullarak Sequence iş akışları ile toplu insert işlemini yapan bir uygulamayı adım adım anlatacağım.

Devamı
Puan: 5 / 5

Bu yazımda sizlere Replicator aktivitesinin kullanımından söz edeceğim. Out-Of-The-Box aktivitelerinin bana göre en önemli bileşenlerinden biri olan Replicator Activity, iterasyon işlemlerini iş akışı içerisinde yürütür. Kısaca foreach döngüsünün iş akışı içerisindeki sürümdür.

Devamı
Puan: 2 / 5

Akış kontrolü aktivitelerinin kullanımı ile ilgili yazımda sizlerle Paralel Activity, Delay Activity, Suspend Activitiy ve Terminate Activity kavramlarını paylaşacağım. Son üç yazımı okuyarak Out-Of-The-Box aktivitelerinden akış kontrolü grubunda olan bütün bileşenleri öğrenmiş ve uygulayabiliyor olacaksınız.

Devamı
Puan: Makaleye puan verilmemiş.

Akış kontrolü aktivitelerinin kullanımı yazımın birinci bölümünde IfElse, IfElseBranch ve ConditionalActivityGroup aktivitelerini açıklamıştım. Bu bölümde ise While, Sequence ve InwokeWorkflow aktivitelerinin kullanımlarını anlatacağım. InvokeWorkflow aktivitesi, WWF teknolojisi ile kendi framework’ünü geliştirmek isteyecek kişilere yeni fikirler sunacaktır.

Devamı
Puan: 5 / 5

Windows Workflow Foundation ile gelen Out-Of-The-Box aktivitelerini daha önceden sizlere açıklamıştım. Bundan sonraki 3 yazımda sizlere Out-Of-The-Box aktivitelerinin içerisinde yer alan akış kontrolü grubu altındaki aktivitelerinin özelliklerinden ve uygulamaya geçirilmesinden söz edeceğim. Bu 3 yazıdan ilkinin içerisinde IfElse, IfElseBrach ve ConditionalActivityGroup aktivitelerinden söz edeceğim.

Devamı
Puan: Makaleye puan verilmemiş.

Geçen yazılarımda Windows Workflow Foundation ile basit bir uygulama yapmıştık. Daha sonra Out-Of-The-Box aktivitelerini tanıyarak sizleri Sequential Workflow ve State Machine Workflow uygulamalarına hazırlamaya çalışmıştım. Bu yazımda ise Sequential Workflow alt yapısını kullanarak, daha önceden tanımladığımız workflow’a parametreleri göndermeyi ve gönderilen parametreler sonucunda oluşan çıktıyı yakalamak işlemlerinden söz edeceğim.

Devamı
   
   
İpucu bulunamadı.

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com