Yazar Bilgileri

Burak Batur

Pamukkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde lisans eğitimini tamamlayan Burak Batur, öğrencilik yıllarında Pamukkale Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi'nde yazılım geliştiricisi olarak görev yapmış olup pek çok projeye imza atmıştır. Şu anda TCM | Teknoloji Çözümleri Merkezi'nde proje yöneticisi olarak görev yapmaktadır. ASP.NET AJAX teknolojisi konusunda alanında ilk Türkçe kitap olma özelliği taşıyan ASP.NET AJAX kitabının yazarlarından biridir. YazGeliştir'de SharePoint bölüm editörlüğü görevini sürdürmekte olup, yazmış olduğu makalelerle SharePoint, SQL ve .NET ile ilgili bilgi birikimini paylaşma devam etmektedir.

   
   
Puan: 4 / 5

SharePoint’in eski versiyonlarında listelere veri girilirken veri tipine ve platformun izin verdiği ölçüde minimum, maksimum değer sınırları belirtmek gibi olanaklar söz konusuydu ancak tamamen kişiselleştirilmiş bir çözüm geliştirmek için SharePoint üzerinde ek geliştirme yapmak gerekiyordu. SharePoint’in 2010 versiyonunda bu eksiklik giderilmiş ve tamamen platformun olanakları ile custom bir veri doğrulama algoritması yazılması için gerekli olan çözüm son kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumda. Peki bunu nasıl yapıyoruz?

Devamı
Puan: 3 / 5

Gerek performans gerek de depolama alanın değiştirilmesi gereksinimleri ile veritabanı dosyalarının yerlerinin değiştirilmesi veritabanı kullanıma alındıktan uzunca bir süre sonra da gündeme gelebilir, peki bu şekilde bir senaryoda nasıl bir çözüme gideceğiz?

Devamı
Puan: 4 / 5

Microsoft Office SharePoint Server 2007 alt yapısının kullanıldığı kurumlarda uygulamalar genellikle Intranetten gelen kullanıcılar düşünülerek tasarlanır ve sisteme anonim kullanıcıların erişmesi istenilmez. Uygulamaya Internetten gelen kullanıcıların da erişmesi istenildiğinde anonim kullanıcılar önem kazanır ve sisteme erişiyor olması istenilir ve ona göre işlemler gerçekleştirilebilir. Bu makalemizde bir MOSS sitesine anonim kullanıcılar nasıl eriştirilebilir bunu açıklıyor olacağız.

Devamı
Puan: 3 / 5

Bir önceki makalemizde Site ve SiteCollection üzerindeki Feature'lar üzerinde durmuş ve Feature'lar üzerinde programatik olarak bir kaç işlem gerçekleştirmiştik. Bu makalemizde Farm düzeyinde Feature'ları listeleyip hangilerinin belirtilen SiteCollection'da kullanıp kullanılmadığına göz atıyor olacağız.

Devamı
Puan: 3 / 5

Bir önceki makalemizde SharePoint Object Model'e giriş yapmış SPSite ve SPWeb sınıfları üzerinde gerçekleştirilebilecek olan işlemlerin bir kaçından bahsetmiştik. Bu makalemizde ise MOSS 2007'nin önemli kavramlarınan olan Feature'lar üzerinde duruyor olacağız.

Devamı
Puan: 4 / 5

MOSS 2007 alt yapısı kullanılarak gerçekleştirilen sistemler kurumların pek çok ihtiyacını karşılayabilecek yetenektedir ancak zaman zaman sadece MOSS 2007 ile gelen özellikler kurumların ihtiyaçlarına cevap veremeyebilir, ya da kurum içinde kullanılmakta olan bir uygulama MOSS 2007 ile entegre hale getirilmek istenebilir. Bu gibi durumlarda SharePoint'e programatik olarak erişme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. MOSS 2007 ile birlikte SharePoint'e programatik olarak erişmek amacı ile web servisleri ve SharePoint Nesne Modeli yazılım geliştiricilere sunulmaktadır. Bu makalemizde SharePoint Nesne Modeli içerisinde yer alan SPWeb ve SPSite sınıflarına deyiniyor olacağız.

Devamı
Puan: 3 / 5

Temalarla ilgili bir önceki makalemizde ASP.NET 2.0'daki tema kavramına giriş yapıp temel kavramlardan bahsetmiştik. Bu makalemizde ise Visual Studio 2005 ortamında yeni bir tema oluşrurup bunun nasıl kullanıldığına göz atacağız.

Devamı
Puan: 3 / 5

Bu makalede ASP.NET 2.0'daki Tema mantığından bahsediyor olacağız.

Devamı
Puan: 4 / 5

Makale serimizin bu son makalesinde Rol yönetimi kavaramını detayları ile ele alıyor ve makale serimizi sonlandırıyoruz.

Devamı
Puan: 4 / 5

Makale serimizin ikinci makalesinde oturum açmış olan kullanıcılar ile çalışmaya başlıyoruz ve makalenin son bölümlerinde de Membership ve Role servisi için kullanılacak olan veritabanını değiştirmek ile ilgili bir kaç bilgiyi paylaşıyoruz.

Devamı
   
   
İpucu bulunamadı.

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com