Yazar Bilgileri

Alper Önsoy

Bilge Adam Kurumsal - Sistem / Network bolumunun yoneticisi olarak calismaktadir. Windows Server Family, Windows Server System, Linux (RH, Slack, Debian) , Unix (BSD, Solaris) urunleri ile proje gelistirmekte ve egitim vermektedir. MVP, MCSE+I+M+S, MCDBA, MCT, CCNP sertifikalarina sahiptir. Yazgelistir'de Windows Server System'in editorudur.

   
   
Puan: 3 / 5

Ne kadar performansa ihtiyacınız var? “Bir veritabanın performansı” denilince akla o veritabanına bir sorgu gönderildiğinde cevabı ne kadar zamanda alabildiğiniz gelir. Performans, “İdeal sorgu performansı, sorgu gönderildikten 700ms sonra alınan cevaptır” gibi bir cümle ile özetlenemez, çünkü “performanslı veritabanı – hızlı sorgu” yapılan işe, gönderilen sorguya, veritabanını kaç kişi kullanacağına ve en önemlisi sizin ihtiyacınıza göre değişen bir olgudur.

Devamı
Puan: 5 / 5

Günümüzde şirketlerin çoğu verilerini dijital ortamda saklamayı tercih ediyorlar. Kimi şirket verillerini tutmak için excel tabloları, MS Access veri tabanı gibi daha küçük ölçekli çözümleri tercih ederken, daha fazla veriyi saklamaya ve yönetmeye ihtiyacı olan şirketler MS SQL Server, Oracle database server gibi daha enterprise düzeyde veritabanı sistemlerini tercih ediyorlar.

Devamı
Puan: 3 / 5

Günümüzde birçok firma, verilerini yorumlamak, geçmişi raporlamak ve geleceğe ilişkin kararlar alabilmek için değişik formatlarda ve değişik lokasyonlarda sakladıklarını verilerini bir merkezde toplamak zorunda kalırlar. DTS (Data Transformation Services) bu ihtiyacı karşılamak için SQL Server ile beraber sunulan çok önemli bir servistir. DTS ile, değişik veri sistemlerindeki verileri tek bir merkezde toplayabilir, toplarken birbirine uyumlu hale getirebilirsiniz.

Devamı
Puan: 4 / 5

SQL veritabanımızdaki verilerin başka bir yerde de olmasını istediğimizde elimizde değişik senaryolara uygun değişik opsiyonlar vardır. Bunlardan bazıları, Distributed Transactions, Log Shipping (Sadece SQL Server Enterprise Edition’da mevcut), backup-restore, DTS (Data Transformation Services) ve replication. Her birinin bir diğerine göre avantajları – dezavantajları olan bu metodlardan replication’dan ve replication’ın gelişmiş özelliklerinden biri olan “Dynamic Filters” konusundan bahsedeceğim.

Devamı
   
   
İpucu bulunamadı.

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com