Makale Özeti

Müşteri bilgisinin tekilliği CRM için önemli bir konudur. Bu sebeple iki müşteri kaydını tek bir kayıt altında birleştirmek için CRM Kayıt birleştirme aracını sunar. Makalede Bu araçtan bahsediyor olacağız.

Makale

Yeniden Merhaba, Bu makalemizde CRM’in çok yararlı bir özelliği olan Kayıt Birleştirme (Merge) özelliğinden bahsedeceğim. Geliştirme tarafında olduğum için pek dikkatimi çekmemiş olan bu özellik iş tarafındaki kullanıcılar için özellikle veri kalitesini sağlamak adına çok yararlı bir araç. Aslında görevi adından anlaşılabiliyor. Veri birleştirmek , yani iki kaydı yan yana koyarak bunlardan yeni bir kayıt oluşturmak. Lead,Account ve Contact ekranlarında kullanbileceğiniz bu araç ile çoğullanmış olduğunu düşündüğümüz iki kayıdı yan yana koyarak en güncel olduğunu düşündüğünüz alanları seçerek tekilleştirme sağlamış olursunuz. Mesela bir kayıtta adres daha yenidir, diğerinde telefonlar kısmı daha yenidir, hangisini isterseniz onu alırsınız. Bu aracın en büyük kolaylığı ise sadece ana ekranda alanları eşleştirmek değil o kayıtla ilgili bütün diğer kayıtların da mesela Fırsatlar,Teklifler, sözleşmeler vs.. aktarılmasını sağlamaktır.

Bir örnek ile Contact entitysinde iki kayıtı birleştirmek istiyorum. Böylece basamak basamak aracın nasıl çalıştığını görebiliriz. Contact ekranını açın.

Ekran Görüntüsünde en sağda gözüken düğme Merge düğmesidir. Buna tıklayın. Gelen pencerede Üstteki iki lookup alandan birleştirmek istediğiniz Contact’ları seçin. Bu iki contact içinde istediğinizin yanındaki Master Record radyo düğmesini tıklamanız gereklidir. Hangi kayıdı işaretlerseniz o ana kaydınız olacaktır. Yani diğer kayıtdaki bilgiler bu tarafa akacaktır. Benzer şekilde de diğer kayıt inaktif yapılacaktır.

Alanları kontrol ederek, hangilerini almak istiyorsanız işaretleyin. Daha Sonra OK tuşun abasarak işlemi başlatabilirsiniz. Bu işlemi başlatmadan önce ilgili kişilerin üzerinde aktif bir teklif varsa CRM uyarı verecek ve birleştirme işlemi olmayacaktır. Birleştirme işleminde herhangi bir hata almazsanız, CRM birleştirmenin yapıldığını ve master record olmayan kaydın inkatif yapıldığını gösteren bir mesaj kutusu gösterecektir.

Seçtiğiniz bilgilerle master record, güncellenmiştir. Inaktif olan kaydı açtığınızda ise CRM, bu kaydın birleştirilmiş olduğunu söyler ve asıl kaydın linkini de verir.

İyi günler...