Makale Özeti

CRM ürününde istediğimiz kayıtları bulmak, bunlar üzerinde toplu düzenleme işlemleri gerçekleştirmek ve pazarlama listeleri oluşturmak gibi işlemler için Advanced Find aracını kullanabilirsiniz.

Makale

Advanced Find, CRM’de istediğiniz kayıtları bulmak için kullanabileceğiniz bir arama aracıdır. İster bir geliştirici olun,ister sade bir CRM kullanıcısı olun. Advanced Find, sık sık başvuracağınız bir araçtır. Advanced Find aracına CRM’in ana ekranından ulaşabileceğiniz gibi her liste ekranı içinden de ulaşabilirsiniz.

Advanced Find’ın kullanım alanlarından bazılarını bir kaç madde ile şöyle ifade edebiliriz.

  • İstediğiniz kayıt yada kayıtlara ulaşmak için.
  • Bulduğunuz kayıtlar içinde toplu düzenleme yapmak için (Multiple Edit)
  • Marketing modülünde, MarketingLists’lere müşteri seçmek için.
  • Marketing List’lerde seçilmiş müşteriler içinde elemeler yapmak için
  • Raporlar hazırlamak için

Advanced Find’a Sol üst taraftan hangi entity içinde arama yapacağınızı belirlerseniz, buradan başka entity’lerede gidebilirsiniz. Örnek olarak Buradan Accounts’u seçin. altındaki Select yazan alana tıkladığınızda Account ekranındaki alanlar ve, ve bu ekrana bağlı entity’ler gelecektir. Örneğin Müşteri adı A harfi ile başlayanları getirmek için aşağıdaki gibi bir ifade hazırlamanız gerekir.

Bu şekilde birden fazla şart koyabilirsiniz. Şartlar arasında veya (or) bağlantısını kurmak için her birinin sol başındaki ok işaretinden seçip “Select Row” komutunu verdikten sonra Üstten Group OR komutunu vermeniz gerekir.

Advanced Find verdiğiniz şartlara “Veya” durumu uygulanacaktır.

Oluşturduğunuz sorguyu, Save veya Save As komutlarını kullanarak kaydedebilirsiniz. Edit Columns ise adından da anlaşıabileceği sorgunuz sonucunda gelen verinin hangi kolonlarının gösterileceğinin belirtildiği yerdir. Burada baz aldığınız ana entity olan Account üzerinden istediğiniz alanları seçebileceğiniz gibi account’a bağlı entity’lerden de istediğiniz alanları seçmeniz mümkündür

Find düğmesine tıklamanızla birlikte şartlarınıza uyan kayıtlar listelenmecektir. Burada istediğiniz kayıtları seçtikten Sonra atama işlemleri veya hızlı kampanyalar düzenlemek gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. En çok kullanacağınız özelliklerden biri de More Actions menüsü altından erişeceğiniz Edit komutudur ki bu komutla birlikte Toplu düzenleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Formda yapacağınız bir değişiklik bütün kayıtlar üzerinde geçerli olacaktır.

Advanced Find’in gücünün geldiği kısım entity’ler arasında bağlantı kurabilme yeteniğidir demiştik. Mesela Account Ekranında Son 3 ay içinde güncellenmiş müşterilerden onlara bağlı fırsatlardan cirosu 1000TL’nin üzerinde olanlar gibi görece karmaşık bir sorguyu aşağıdaki gibi ifade edebilirsiniz.

Yada müşterilerden kendisine Eposta ile ulaşmamıza izin verenler arasında en az bir tane sipariş verenler gibi bir arama sonucunda aşağıdaki gibi bir Advenced Find sorgusu yeterli olacaktır.

Bu şekilde bütün birbirine bağlı entitylere kadar detay inebiliriz. Mesela kendisine Eposta ile ulaşmamıza izin verilen müşteriler arasında Fırsatı olanlardan bu fırsatı son güncelleyen kişinin tam adı Erman ile başlayanlar gibi bir sorguda aşağıdaki gibi kolayca hazırlnabilir.

Advanced Find Aracını, kampanyalarda hedef müşteri kitlesini seçmek için de kullanabilirsiniz. Yeni makalelerde görüşmek üzere…