Makale Özeti

Microsoft'un açık kaynak sitesi olan Codeplex sitesinde bulabileceğiniz MSCRM 4.0 için hazırlanmış MSCRM 4.0 Documentation Generator (Excel Add-in) bir Excel 2007 eklentisidir.

Makale

Merhaba arkdaşlar bugün sizlere ms crm için yazılmış güzel bir tool dan bahsedeceğim. Microsoft'un açık kaynak sitesi olan Codeplex sitesinde bulabileceğiniz MSCRM 4,0 için hazırlanmış MSCRM 4.0 Documentation Generator (Excel Add-in) bir Excel 2007 eklentisidir. Tool’un amacı otomatik olarak Ms crm 4.0 daki bütün varlıkları ve varlıklara ait olan alan adlarını, picklist değerlerini ve yazılmış olan bütün javascript code’larını excel belgelerini almaktır. Böylece çok uzun sürüp sıkıcı olan dökümantasyon işini kısa sürede tamamlamamızı sağlayacaktır. Öncellikle Documentation Generator (Excel Add-in) indirip kuralım.( http://crm4documentation.codeplex.com/) ve daha sonra dökümantasyon işine başlayalım.
Kurulumu tamamladıktan sonra crm den Ayarlar -> özelleştirme-> Özelleştirmeleri ver girelim ve özelleştirmeleri ver özelliğine tıklayalım.
Tüm varlıkları seçtikden sonra seçili özelleştirmeleri ver ‘e tıklayalım ve son olarak customizations.xml belgesini istediniz bir yere alalım.
Daha sonra Excel’i başlatalım ve add-ins ‘e tıklayalım. Gördüğünüz gibi add-ins içinde CRM Documentation tool oluşmuştur.
Burada da Load Xml’e tıklayarak customizations.xml dosyasını yükleyelim.
Son olarak Forms seçeneğine tıklayarak tüm varlıkları ve alan adlarını ekleyelim. Varlıkları load ettikten sonra diğer seçenekleri de tıklayarak sırasıyla script ve picklist’ler için belgeleri oluşturalım.
Gelecek yazımda görüşmek dileğiyle......