Makale Özeti

Windows Azure & Cloud Computing ile geliştirmiş olduğumuz cloud servislerinin nasıl internet üzerinde yayınlanabileceğini incelemeye çalışıyoruz.

Makale

Daha önceki yazılarımızda windows Azure ve Cloud Servisleri tanımış ve ilk uygulamamızı oluşturmuştuk. Cloud servisini nasıl web üzerine yayınlayacağımızı adım adım inceleyeceğiz.

İlk olarak yapmamız gereken CloudServis projemizi publish ederek internet üzerine yayınlanabilir bir duruma getiriyoruz.Publish işlemi tamamlandığında bize sıkıştırılmış olarak servisimizi sunar ve bu servisin olduğu klasörü açar. Ayrıca servisimizi yayınlayabilmemiz için gerekli olan web sayfasını da açarak bizim işlemlerimize devam etmemize olanak tanımaktadır.Live ID ‘miz ile açılan sayfaya giriş yaptığımızda aşağıdaki gibi bir ekran bizlere sunulmaktadır.New Project seçeneğine basarak yeni projemizin düzenlemeye başlayabiliriz.Yeni proje seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekranda Hosted Services seçeneğine basarak projemizi oluşturmaya devam edebiliriz.Karşımıza gelen ekranda bize projemizin başlığını ve açıklamasını girmemiz istenmektedir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra bir diğer adıma geçebiliriz.Bu adımda projemizin ismini belirliyoruz. Uygunluğunu kontrol ettirdikten sonra sayfanın en alt kısmında yer alan Create butonu yardımı ile projemizi oluşturuyoruz.Deploy seçeneğini seçerek Publish ettiğimiz projeyi web alanımıza ekleyeceğiz.Gerekli dosyaları bilgisayarımız üzerinden gösterdikten sonra sayfanın alt kısmında yer alan deploy seçeneğine basarak projemizi deploy ediyoruz.Run butonuna basarak projemizin derlenmesinin tamamlanmasına ve production ortamı için bekleme aşamasına geçmektedir.Artık projemizi internet tarayıcılarımızda görür duruma gelmiş bulunuyoruz. Web Site URL yazan yerdeki linki tıkladığımızda kendi bilgisayarımızda geliştirmiş olduğumuz projenin internet ortamına aktarıldığını görmüş oluruz.Projemizin sorunsuz bir biçimde çalıştığını gördüğümüze göre artık eşleştirme işlemi ile production ortamına uygulamamızı taşıyabiliriz.Bu işlem sonucunda artık uygulamamız production ortama geçmiş bulunuyor.Web üzerinde projemizi oluştururken başlarda verdiğimiz web adresi ile artık uygulamamıza girebilir duruma gelmiş bulunuyoruz. Artık http://turhaltemizer.cloudapp.net adresine girerek uygulamamızı görebiliyor olacağız.Artık uygulamamızı oluşturmuş ve internet üzerinde görebilir duruma gelmiş bulunuyoruz. Daha iyi uygulamalar geliştirmek artık bizlerin hayal gücümüze kalmıştır.

Yazımız boyunca incelediklerimize tekrardan kısaca bir göz atmak gerekirse; ilk olarak Cloud mimarisine göz attık sonrasında Windows Azure ‘un ne olduğunu ve tabanında çalışan servislerin ne olduğunu tanım seviyesinde değinmeye çalıştık. Temel açıklama kısımlarını tamamladıktan sonra Visual Studio ortamında ilk uygulamamızı geliştirip development fabric üzerinde web rolleri ile ilişkili servislerin çalışıp çalışmadığını kontrol ettik, sonrasında ise uygulamamızı publish ederek web ortamında yayınlanır duruma getirdik. Bir sonraki adımımızda ise oluşturduğumuz Cloud servis projesini web üzerinde nasıl yayınlanabilir duruma getireceğimizdi. Bu işlemi de adım adım inceledikten sonra yazımızı tamamlamış ve ilk uygulamamızı da internette görülebilir bir duruma getirdik.

Daha sonraki Azure yazılarında bu teknolojiyi, mimariyi ve servislerini daha detaylı olarak inceliyor olacağız.

Herkese mutlu günler diliyorum.

Turhal Temizer
info@turhaltemizer.com
http://turhal.blogspot.com