Makale Özeti

Cloud Computing ile birlikte gelen oldukça çok sayıdaki yeni terimleri ve Cloud Computing in ne olduğunu inceleyeceğiz.

Makale

Cloud Computing ile duyduğumuz, servis teknolojilerine genel bakış

 

Son 6 aydır ortalık Cloud Computing, Software Plus Services ve son bir kaç aydır da Azure, Windows Azure terimlerini oldukça çok duymaktayız, bu terimler sadece teknolojilerin sivrilenleri daha alt kümeleri yada kullandıkları oldukça fazla terim ve teknoloji var. Bu makale de bu terimlerin neler olduğunu nerelerde kullanıldıklarını ve ileride nerelere gidebileceğini incelemeye çalışacağız.

Cloud Computing denilen teknolojideki – maalesef hala Türkçesini bulamadık ama ben kişisel olarak “Kümesel İşlemler” terimini tercih ettim – Cloud terimi aslında internet dünyasını anlatıyor, görmüşsünüz çoğu network şemasında internet i göstermek için bulutlar çizilirdi. Şimdi Cloud Computing ne demek nereden gelmiş, neden ihtiyaç duyulmuş konularını inceleyelim.

Biliyorsunuz IT dünyası tamamen ihtiyaç ve cevap üzerine kurulu, düşünebileceğiniz herhangi bir program, alt yapı, donanım aklınıza gelen herşey bir ihtiyaca cevap vermek üzere oluşturulmuştur. Aslında cloud computing denilen yapıya da sıralı adımlar sayesinde ulaşılmıştır. Bu Cloud Computing in en doğru çözüm olduğu anlamına gelmez yada önceki sistemlerin hatalı işe yaramaz artık güncel olmayan sistemler olduğu anlamına gelmez. Cloud Computing belirli ihtiyaçlara cevap verirken, diğer sistemlerinde güçlü oldukları başka noktalar, tercih edilecekleri başka yerler kesinlikle olacaktır.

Peki herkezin yana yakıla Cloud Computing dediği bu şey nedir ? öncelikle Cloud Computing bir teknoloji değil bir mantıktır. Az önce de dediğimiz gibi cloud internet i temsil etmektedir. Cloud Computing belirli erişim yöntemleri kullanılmak üzere yazılmış uygulamalara denilmektedir. Cloud Computing de IT alt yapısı komple merkezileştirilmesi üzerine kurulmuştur, işlemci gücü, memory ihtiyacı, depolama ihtiyacı vs. vs. gibi. Bu yazdıklarımız aslında IT alt yapısının bir servis olarak kullanılmasına denmektedir. Buradaki önemli özellik IT alt yapısına sadece istediğiniz kadar yani ihtiyacınız olduğu kadar kullanmak, dolayısı ile ihtiyacınız olduğu kadar ödeme yapmaktır. Çok basit bir örnek vermek gerekirse, diyelim ki siz sadece internette gezinen bir bilgisayar kullanıcısısınız, bunun için büyük hafızalı, kocaman diskli, çok yüksek işlemler yapabilecek işlemciler alıyorsunuz, ancak tek ihtiyacınız Internet Explorer, boşuna bu kocaman sisteme bir sürü para veriyorsunuz ve yeteri kadarı ile kullanmıyorsunuz bile...

Cloud Computing i özetlemek adına şöyle bir tanımlama yapabiliriz; bir ağ yapısı kullanılarak, sadece Internet Explorer gibi bir program ile bütün uygulamalarınızı işlemci gerektiren, depolama alanı gerektiren bütün dosyalarınızı ana bir bilgisayarda tutarak, gerçek işinize odaklanmak. Bu işlemleri de yaparken, kullandığınız kaynakların ücretini ödemek, kullanmadığınız kaynaklara boşuna para yatırmamak.

Peki nereden geldik Cloud Computing mantığına, önceki yöntemler neden işimizi görmedi ? günümüzde artık herşeyin bir bacağını maliyet oluşturuyor, aslında Cloud Computing e gelmenin en önemli nedeni bence ücretlendirme, kullanıcıların kullanmadığı kaynaklara ücret vermesi bir diğeri de teknoloji ile yoğun ilgisi olmayan kullanıcıları bazı gereksiz detay bilgiden kurtarması (mesela Cloud Computing sistemleri çok kullanılmaya başlandığında kimse size, “hocam Hard Disk i 250 lik miş yeter mi bana ? bu işlemci ile oyun oynanır mı?” gibi sorular sormayacak eğer oyunu belirli bir işlemci gücü istiyorsa ücretini verecek ve oynayacak o işlemci gücü nedir ? bu oyun ne kadar yer kaplar bununla ilgilenmeyecek.

Kısacası özetleyecek olursak;

·         Maliyet

·         Kullanım kolaylığı

·         Güvenlik

·         Ölçeklenebilirlik

·         Sürdürülebilirlik

Güvelik nasıl olacak diyorsanız şöyle düşünün, mesela bir virus dolaşıyor ve sisteminiz bundan etkilenebilir, bu direk sizin probleminiz değil, işletim sisteminin servisini aldığınız firma bu  virus u bulup silmek ile yükümlü, bu merkez de bu işlemi çok sistem için yaptığından daha doğru ve hızlı yapacak. Ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik de aslında günümüzde çok sık duyduğumuz kavramlar, ölçeklenebilirlik, aslında yukarıda anlattığımız konu, diyelim ki siz 10 Mb lik bir dosya alanı kullanıyordunuz, sonra bir sunum hazırladınız ve alanınızı 15 Mb yapmanız gerekti, bu işlem için sizin Hard Disk markası, bu disk in hızı boyutu gibi bilgileri bilmenize öğrenmenize gerek kalmayacak, siz sadece dosyaya kaydet diyeceksiniz ve o alan sizin için ayrılacak, sürdürülebilirlik ise, eminim başınıza gelmiştir, çok önemli bir sunum, dosya yada belge hazırlayacakken, Windows açılmayıverir, harddiskiniz bozulur, bir virüs sisteminize girer ve siz o dosyayı yetiştirmeye çalışacağınıza bir anda bambaşka şeyler ile uğraşmış olursunuz ve sisteminiz çalışmayacak hale gelir, sürdürülebilirlik ile örneğin işletim sisteminizin her zaman çalışacağınızı işletim sisteminizin servisini satın aldığınız firma garantileyecek.

Peki teknolojik olarak nasıl geldik ? aslında bildiğiniz gelişmeler aşağıdaki şekli inceleyebilirsiniz.

Prosedür (fonksiyon) temelli dillerden sonra nesneye dayalı yapılar gelişti, sonra COM (Component Object Model) dediğimiz yapılar gelişti. Daha sonra adını SOA ile çok duyduğumuz servis tabanlı yazılımlar ve artık servis tabanlı yazılımlarında üst seviyesi olan Cloud Computing gelişti...

Bir diğer konuda, Servis temelli programlama mantığı çıktıktan sonra Cloud Computing in temelini oluşturan Software as a Services (SaaS diye görmüş olabilirsiniz) bu mantık sizin yazdığınız yazılımı komple bir paket ürün olarak değilde, bir servis olarak kullandırtmanın yoludur. Microsoft bu mantığa kendi isimlendirmesinde Software Plus Services demiştir.

Bir sonraki yazımızda Microsoft un Cloud Computing çözümü olan Azure u bileşenleri ile ve nasıl kullanacağınıza kadar inceleyeceğiz, ancak son olarak size bir şekil üzerinde Cloud Computing nedir bunu göstermek istiyorum, aşağıdaki şekile bakarak toplama ve çıkartma ile yapılmış olan bir Cloud Computing örneği görebilirsiniz (:

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,

Herhangi bir sorunuz olursa bana mail gönderebilirsiniz. Blogumdan gelişmeleri takip edebilirsiniz.

http://Blog.CenkCaglar.Com