Makale Özeti

Windows Azure u incelemeden önce Azure servis platformunu inceleyerek, Azure kavramına bakacağız...

Makale

Azure’ un Gök yüzü mavisi ne kadar bulutlu?

WinAzure_h_rgblogoBir çoğunuz makalenin başlığını beğenmemiş olabilirsiniz ancak cidden çok düşündüm, sizde hak vermelisiniz ki kolay açıklanabilir bir konu değil, dolayısı ile başlıkta biraz karışık, metamorfik bir başlık oldu (: Yanda gördüğünüz Mavi Windows logosunu ileride çok daha fazla göreceksiniz ve çok daha fazla Azure ismini duyacaksınız. Microsoft her zaman maviyi sevmişti bu sefer direk mavi ile bütünleşik olarak bir çözüm sunuyor.

Önceki yazılarımızda Software Plus Services ve Cloud Computing in ne olduğunu hangi bileşenleri içerdiğini, nereden gelip, nereye gideceğini incelemeye çalışmıştık. Şimdi sıra Azure da, eminim adını çok duymaya başlamışsınızdır Azure un. Azure Microsoft un Cloud Computing sistemine verdiği ismi, tabiiki Microsoft hiç bir zaman basit sınırlar çizmiyor Azure aslında Cloud Computing den biraz daha fazlası, biraz daha iyisi ve gelişmişi, zaten aslında günümüzde sadece küçük küçük örnekleri var Cloud Computing in daha yeni yeni filiz vermeye başlayan bir ağaç gibi (meyve bile değil filizlenme aşamasında bence)

Azure aslında bir servis platformu olarak yer alıyor, Azure Servis Platformu Microsoft un kendi veri merkezlerinden sunulan, Internet sevieyesinde Cloud Computing uygulamasıdır. Bu uygulamanın içinde, Servisler bütünü ve işletim sistemini barındırır. Azure uygulamalarınızın Cloud Computing tabanlı esnek ve birlikte çalışabilir bir ortam sunar. Bu ortam Web geliştiricilerine yada başka cihazlar için geliştirme yapanlara gelişmiş bir platform sunar ve hibrid uygulamalar geliştirilmesine izin verir.

Azure geliştirilen uygulamaların, daha hızlı ve daha az maliyetle geliştirilmesine imkan tanır. Azure’a programlar yazmak isterseniz, bildiğiniz ortamları kullanabilirsiniz, örneğin Visual Studio ve .Net programlama dillerinden herhangi birisi bile Azure üzerine program yazabilirsiniz. Azure ileride çok daha farklı yazılım dillerini ve platformlarını da destekleyecek şekilde gelişmesine devam ediyor. Azure yazılan uygulamaların yönetimini ve operasyonel işlerini kolayca yönetmenizi sağlar. Azure uygulamanızın ölçeklendirilebilir ve sürdürülebilir olmasını sağlar. Aynı zamanda uygulamanızın IT alt yapısı ihtiyaçları için, farklı ödeme modelleri de sunar örneğin “kullan ve öde” gibi. Azure aynı zamanda açık ve belirli standartları temel alır, HTTP, SOAP, REST ve XML gibi teknolojiler Azure tarafından temel olarak desteklenir.

Azure yazılım geliştiricelere kendi işlemlerini yapabilmeleri için hali hazırda oluşturduğu çok sayıda servisi kullandırtacak alt yapıya sahiptir, şu anda hali hazırda sunulan, veri depolama servisi, bileşenler ve uygulama blokları gibi servisleri Cloud Computing mantığı ile sunarken, direk iş yapmaya yönelik olarak, Microsoft Live, Dynamics gibi diğer çok sayıda Microsoft online servislerini sunar. Çok yakında da geliştirilmesi tamamlanacak olan Microsoft SharePoint servisleri ve Exchange Servisleri Cloud Computing mantığı ile kullanmanızı sağlayacaktır.

Azure Servis Mimarisi, en temelde Windows Azure un olduğu ve üst katmanlara çıktıkça kullanabileceğiniz servis platformlarının sağlandığı Live Servisleri, .Net Servisleri ve SQL Servislerini sunar, dahada üstünde Exchange Servisleri, SharePoint Servisleri, Dynamics servisleri yer alır.

Windows Azure nedir ?

azure

Azure sistem platformunun, yazılmcılar için geliştirme, servis barındırması, servis yönetimi gibi ortamlarını oluşturmak adına geliştirilmiş sistemidir. Windows Azure, Visual Studio ile entegre olarak anlık hesapların Internet ortamında barındırma, ölçeklendirme ve yönetme bazında kullanılmasını sağlar. Windows Azure açık bir sistem olacağından şu anda Visual Studio ile yazılan Yönetilebilir kodları (.Net ve CLR kullanan) desteklerken, ileride Microsoft olmayan dilleri ve ortamları da destekleyecektir. Kısacası Windows Azure, Microsoft un Cloud Computing dünyasını ayakta tutmak için geliştirdiği İşletim sistemidir, şu anda sadece barındırma işlemleri yapabilmek adına geliştirilmektedir.

Live Servisleri Nedir ?

Azure Servis ortamında Kullanıcıların verileri ve uygulama kaynaklarını kullanmaları için geliştirilmiş uygulama parçacıklarıdır. Live servisleri gelişmiş uygulamalar, sosyal ağlar, kullanıcı deneyimleri gibi dijital ortamları kullanmanıza olanak sağlar, Live Servisleri genelde web tabanlı uygulamalar olduğu için, Azure ile komple entegre bir çözüm sağlar.

Microsoft SQL Servisleri Nedir ?

Microsoft SQL Servisleri, Microsoft SQL Server in geliştirilmiş yetenekleri ile Web tabanlı Cloud Computing işlemlerini yapmanızı sağlayacak ilişkili veritabanı hizmetidir. Bu servisler ilişkili sorgular yapmanızı, arama, veri senkronizasyonu yapmanızı sağlar, bu işlemleri, mobil kullanıcılar, uzaktan şirket ağına bağlanan çalışanlar için kullanabilirsiniz. Bu Servisler aynı zamanda, yapısal, yarıyapısal ve yapısal olmayan verileri tutmanızıda sağlar.

Microsoft .Net Servisleri Nedir ?

Microsoft .Net Servisleri, hafif bağlı (loosely coupled) Cloud tabanlı uygulamaları kolayca geliştirmenizi sağlar. Bu servisler, güvenli kod yazmanızı, erişim denetleyicileri kullanmanıza yardımcı olur. Servis tabanlı mimari ile, uygulamanız ile bu servisler arasındaki iletişimi sağlar. Sağlanmış olan bu servisler, size özel, sizin istediğiniz gibi oluşturduğunuz servisleri Cloud ortamında oluşturmanızı sağlar.

SharePoint ve CRM servisleri Nedir ?

İleride yazılım geliştiricler, SharePoint ve CRM için eriştikleri ortamda, müşteri bilgisini ortak bir yerde tutup işleyebileceklerdir. Bu esneklik ile, Visual Studio kullanarak geliştiriciler tarafından bilinen yöntemlerle hızlı ve esnek şekilde yazılımlar geliştirilebilecektir. SharePoint, CRM ve daha ileride sunulacak yazılımların yenetekleri ile yazılımcılar kendi işlemleri için uğraşacak diğer işlemler için bu uygulamaları kullanarak çok daha gelişmiş ve hızlı yazılımları Azure sistemi üzerinden yazabileceklerdir.

Aslında aşağıdaki imaj yukarıda anlatmak istediklerimizi biraz daha güzel ifade edecektir.

Azure u, Azure Servis sistemi olarak, Windows Azure u Servisleri ile birlikte tanıdık, bir sonraki makalede Windows Azure un neler sağladığına nasıl uygulama yazılacağına gibi bilgilere değineceğiz, şunu unutmamak gerek, önümüzde bir cloud computing gerçeği var, her ne kadar .Net ile yazılım dünyamız oldukça gelişmiş isede bu yeni teknoloji ile aynı gelişmeleri bir yerinden tekrar yaşamamız gerekebilir. Windows Azure yazısında daha iyi ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Herhangi bir sorunuz olursa bana mail gönderebilirsiniz. Blogumdan gelişmeleri takip edebilirsiniz.

http://Blog.CenkCaglar.Com