Makale Özeti

Bu makalede, Web sayfasından oluşturacağımız word dokümanının içerisine tablo ekleme ve tablolarla çalışma anlatılmaktadır.

Makale

MS Word 'de Tablolarla Çalışma

Bu makalede, Web sayfasından oluşturacağımız word dokümanının içerisine tablo ekleme ve tablolarla çalışma anlatılmaktadır.

Daha önce yayınlanan Word 2003 'de XML Elementlerinin Kullanımı ve .NET İle Bağlantı maklesinde word dokümanına nasıl xml elemenlerininin eklendiğini ve bu elementleri  nasıl kullanacağımızı anlatmıştım. Bu maklede de yine bir xml elementi kullanarak, word dökumanına nasıl tablo eklenir, tablo özellikleri ile nasıl çalışırız, bir örnekle göstermeye çalışacağım.

Örneğimizde, word dokümanına veritabanından okunan iş grupları ve iş gruplarına bağlı pozlar eklenmektedir.Veritabanı yapısı aşağıdaki gibidir;


Word dökümanını oluşturucağımız şablon aşağıdaki gibidir; (Bu şablonun nasıl oluşturulduğunu görmek için, bir önceki makaleyi inceleyebilirsiniz.)
Diğer uygulamalardaki işlemleri tamamladıktan sonra web sayfasını oluşturabilirsiz. Web sayfasında iki tane SqlDataSource bulunmakta, birini iş gruplarını diğerini pozları görüntülemek için kullanacağız.Bu verileri word dokümanına tablo halinde yazdırmak için aşağıdaki kod parçası kullanılmaktadır.

Öncelikle aşağıdaki sınıfları sayfamıza import ediyoruz.Aşağıdaki kodu istediğiniz bir event içerisine yazdığınızda dokümanın oluşumunu sağlayabilirsiniz.
HoşÇakalın...