Makale Özeti

Kendimize özgü Image yaptıktan sonra Bu OSdesign’ı baz alarak dağıtım yapacak olan Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) hazırlayacağız. SDK, başlıklar seti, kütüphaneler, bağlantılı dosyalar, çalışma zamanlı dosyalar, tasarım uzantılarını ve yardım dosyalarını kapsar. Bunlar sayesinde yazılım geliştiriciler bizim yazdığımız OS design göre uygulam geliştirebiliriler. Uygulama geliştiriciler bu OS’un detaylı bir şekilde nasıl oluşturulduğunu bilmek zorunda değildir. Sadece SDK ile bu özel yapılmış OS için uygulama geliştirebilirler.

Makale

Uygulama Geliştirebilmek için Kendi SDK ‘mızı Hazırlayalım

Kendimize özgü Image yaptıktan sonra Bu OSdesign’ı baz alarak dağıtım yapacak olan Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) hazırlayacağız. SDK, başlıklar seti, kütüphaneler, bağlantılı dosyalar, çalışma zamanlı dosyalar, tasarım uzantılarını ve yardım dosyalarını kapsar. Bunlar sayesinde yazılım geliştiriciler bizim yazdığımız OS design  göre uygulam geliştirebiliriler. Uygulama geliştiriciler bu OS’un detaylı bir şekilde nasıl oluşturulduğunu bilmek zorunda değildir. Sadece SDK ile bu özel yapılmış OS için uygulama geliştirebilirler.

Platform Builder  kullanarak başka bir iş geliştirme istasyonunda uygulama kurulumu için kendi OS Image‘ımıza göre bir SDK oluşturabiliriz.

SDK geliştirme işlemleri boyunca, Platform Builder, SDK ‘nın desteklemiş olduğu tüm çekirdek izlerini, gerekli olan modülleri ve teknoloji içeren componentlerin hepsi ihtiyacı olduklarını ayarlar.

SDK aynı zamanda Connectivity  eklentilerini de içinde barındırır. Kısaca SDK ile bu image için ihtiyacınız olan her sürücü ve iletişim aygıtlarını içeren bir paket hazırlanır.

SDK’yı build etmeden once yeni bir SDK oluşturmuş olmamız gerekmektedir.

1.VS çalıştıralim. Eğer Release Build image‘ınız yoksa önce bir önceki adımlarda anlatılanları yapıp bir adet release Build image olmalıdır. Kendi OS  Design Peoject’ i açalım.

2.SDKs’ i Solution Explorer da göreceksiniz. İster bu SDKs e sağ click yapıp Add New SDK  diyebilirsiniz yada Project menusunden Add New SDK deyiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra resim 27 deki gibi bir pencere açılacaktır. Tamam demeden önce bu pencerede bazı ayarlar yapılacaktır. Tamam’a basmayınız.


Resim27

3. Sol taraftan Install sekmesine geçelim. Install bölümünde *.msi ismini değiştirelim.Ben burda kendi OS Image adi olan HaytisSDK.msi yaptım.(Resim 28)


Resim28

4.C# (yönetilebilir kod) desteği verebilmek için Solution Explorer penceresinden Development Languages sayfasında managed developmet support  işaretlemimiz gerekmektedir.(Resim 29)


Resim29

5. Solution Explorer’dan SDKs klasörünü seçip sağ click yapıp Build All SDKs seçelim ve böylece yeni SDK mız build edilsin.Bu işlem birkaç dakika sürecektir.


Resim 30

6. Eğer Uyarı penceresi gelirse Mesajı okuyup OK e basınız Birkaç saniye sonra

hatasız bir şekilde SDK build olmuş olacaktır. Resim 31. Build işlemi sonunda Platform Builder Microsoft Windows Installer (.msi) dosyasını nerde olğunu söylecektir.


Resim 31

7. Bu üretilen msi dosyası bu image ile ilgili bir proje oluşturulmak istenen çalışma bilgisayarlarında kurulu olmalıdır. Dosyanın tam you Output Penceresinde Build success in bir kac satır ustunde yazar. Resim 31.


Resim 32

8.Şimdi Bir sonraki çalışmayı yapabilmemiz için Bu oluşturdupumuz SDK yi bilgisayara yuklememiz gerekmektedir. Yalnı Projemizi Save edip tamamne kaydettikten sonra VS 2005 i kapatıyoruz. Ve HaytisSDK.msi çalışıtırıp kurulumu yapıyoruz.


Resim 33

Resim 34

Resim 35

Resim 36

Resim 37

Georgia Institute of Technology tarafından hazırlanan A Tutorial Approach with Laboratory Exercises for Windows Embedded CE 6.0  and the eBox 2300 SoC Embedded Computer makalelerinden yararlanılarak hazırlanmıştır.
 

Hasan AYTIŞ
Trakya Universitesi
Fen Bilimleri Enstitüsü
Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
hasanaytis@trakya.edu.tr