Makale Özeti

Bu makalemizde Microsoft'un kurumsal perfomans yönetim aracı Performance Point Server 2007 konusuna giriş yapıyoruz. İş zekası platformuna yeni bir soluk getiren bu araç ile heyecan verici dashboard'lar tasarlamaya giden yolun haritasını çıkaracağız.

Makale

Bu makalede teknik detaydan ziyade bu yeni sayılabilcek uygulamanın yeteneklerini tanımaya çalışacağız.

Microsoft Office Performance Point Server 2007 (PPS 2007), kendini kanıtlamış kurumsal iş zekası platformu olan Sql Server 2005 üzerine inşa edilmiş olan;

 • Bir şirketin peformansını monitör etmek
 • Sonuçları görsel olarak analiz etmek
 • Şirketin geleceğini planlamak

konularında yardım eden entegre performans yönetim uygulamasıdır. PPS 2007, kolay yönetilebilir performans yönetim süreci ve MS Office Excel 2007, MS Office SharePoint Server 2007 gibi tanıdık ürünlerle çalışma esnekliği sunar. PPS 2007, aslında bir şirketin performans yönetimi için ihtiyaç duyduğu bütün fonksiyonellikleri sağlar. Bunları genel başlıklarla sıralamak gerekirse;

 • KPI (Key Performance Indicator) Listeleri (SCORECARD)
 • Analiz sonuçları ve raporları göstermek için web tabanlı gösterge tabloları (DASHBOARDS)
 • Yönetimsel raporlama (MANAGEMENT REPORTING)
 • Kullanıcı talebi üzerine analizler (ANALYTICS)
 • Şirkete ait herhangi ölçülebilir herhangi bir birimin esnek planlaması (PLANNING)
 • İstenen kalemlere göre bütçeleme (BUDGETING)
 • Bütçelenen rakamların dışında aynı ya da farklı kalemler için tahminler (FORECASTING)
 • Birleşen şirketler ya da şirket içi kalemlerin birleşmesi için konolidasyon (CONSOLIDATION)

başlıkları sayılabilir.

 

Bu uygulama sadece teknoloji ile alakalı departmanları değil bir şirketin iş katmanındaki bütün çalışanlara hitap etmektedir. Örnek vermek gerekirse insan kaynakları, finans, satış, pazarlama, operasyon vb. iş birimlerinden bahsedilebilir. Biraz daha alt seviyede PPS 2007, finansal veri toplama sürecindeki yapıları geliştirir ve hatta onların yerine geçer. Aynı zamanda iş akışlarının güvenliği, görev atamaları ve form yönetiminin tamamı bu uygulama çatısı altında yönetilebilmektedir. Ayrıca bütçeleme işlemlerinde yabancı döviz dönüşümleri altyapısı da hazır durumdadır.

Performance Point Server 2007 Alt Ürünleri

 • Dashboard Designer
 • Pro Clarity
 • Business Modeler
 • Excel Add-In

Bu ürünler, şu an PPS 2007 içinde entegre olarak çalışan ürünlerdir. PPS 2007 öncesi Business Scorecard Manager 2005 ve ProClarity 6.3 vardı. Ancak bu ürünler artık bağımsız olarak geliştirilmemektedir.

PPS 2007 3 tane önemli performans yönetim yeteneğini bir arada toplayan bir uygulamadır. Bu yetenekleri kabaca özetlemek gerekirse;

Monitoring: Şirkette belli bir anda neler olduğunu; hedefe yönelik göstergelerin ne durumda olduğunu ve alınan aksiyonların kurumsal hedefleri nasıl etkilediğini kolayca tespit etmek
Analytics : Performansı canlı tutan göstergelerin neler olduğunu kolayca keşfetmek ve yeni fırsatlardan faydalanmak için ne gibi değişiklikler yapılması gerektiğine bakmak
Planning : Herkes için tanıdık olan arayüzden (MS Office Excel 2007) faydalanarak etkin  bir şekilde bütçe, tahmin ve planlar geliştirilebilir.

Aşağıdaki şekil sayesinde Microsoft Business Intelligence platformunda Performance Point Server 2007'nin nereye yerleştiğini biraz daha net bir şekilde görebiliyoruz:

 

Piyasadaki Diğer Aktörler

Microsoft dışında kurumsal performans yönetimi adına oyuna dahil olan diğer çözüm üreticilere göz atmak gerekirse;

Oracle'ın kurumsal iş zekası ve performans yönetimi platformu Oracle Enterprise Performance Management System dışında performans yönetimi için kulladığı araç Hyperion ürünüdür. Bu ürünün, finansal yönetim, planlama, performans skor kartları gibi ayakları bulunmaktadır.
SAP, performans yönetim platformu portfoliosunu Business Object ürününü satın alarak genişletti; bu sayede planlama ve bütçeleme alanında kendini kanıtlamış olan bu araç ile elini kuvvetlendirdi.
Cognos, bir IBM şirketi olarak monitoring, analiz, planlama, bütçeleme, tahmin vb. komple bir performans yönetimi sistemi ile piyasanın önemli oyuncularındandır.

Kaynak : http://www.microsoft.com/business/performancepoint/