Makale Özeti

SharePoint Server artık sadece bir şirket içi iletişim ve paylaşım alanı olmanın ötesinde internete açık web sitelerinin altyapısında da rahatlıkla kullanılıyor. Her iki ihtimalde de SharePoint üzerinde Silverlight kullanımı farklı olanaklar tanıyabilir. Bu yazımızda Silverlight uygulamalarının SharePoint entegrasyonuna göz atacağız.

Makale

SharePoint Server artık sadece bir şirket içi iletişim ve paylaşım alanı olmanın ötesinde internete açık web sitelerinin altyapısında da rahatlıkla kullanılıyor. Her iki ihtimalde de SharePoint üzerinde Silverlight kullanımı farklı olanaklar tanıyabilir. Örneğin şirket için canlı video yayını dağıtımlarınızı SharePoint ve Media Services ile Silverlight aracılığı ile kullanıcılara yansıtabilir veya şirket içi eğitim videolarınızı Silverlight ile SharePoint üzerine yerleştirebilirsiniz. Tabi ki SharePoint'in web servislerine bağalanarak AJAX aracılığı SharePoint'in dahili verisine bağlanarak çok daha farklı senaryolar da gerçeleştirilebilir.

Peki SharePoint içerisinde Silverlight'ı nasıl kullanacağız?

SharePoint içerisinde Silverlight kullanımı ile ilgili yayınlanmış olan bir paket var. Bu paketi sunucuya yüklemenizle beraber artık SharePoint üzerinde size özel bir WebPart'ınız oluyor. Bu WebPart'ı herhangi bir WebPartZone'a ekleyerek istediğiniz Silverlight uygulamasının söz konusu alanda çalışmasını sağlayabiliyorsunuz. Özetle, aslında WebPart'ımız Silverlight uygulamalarımız için bir HostElement görevi görüyor.

Software & Services BluePrints çerçevesinde yayınlanan paketin adı Silverlight BluePrint for SharePoint şeklinde. Aşağıdaki adresten söz konusu paketleri ve örnekleri indirerek sunucunuza kurabilirsiniz.

http://www.ssblueprints.net/sharepoint/

Maalesef bu adresteki çoğu örnek Silverlight 2.0 ile hazırlanmış durumda. "Maalesef" dememin nedeni daha Silverlight 2.0'ın Beta 1 sürecinde olması ve kesinlikle kullanımdaki sunucularınıza SL 2.0 ile ilgili yüklemeleri yapmamanız gerektiği. Bu durumda hızlı bir şekilde yukarıdaki adresteki ilk örnek olan "Hello Silverlight Web Part"ını yükleyerek işe başlayabiliriz. Bu yükleme paketi içerisinde SilverlightPart'ın yüklemesi de bulunuyor. SharePoint'e Silverlight uygulaması yüklemek için kullanacağımız esas WebPart da zaten bu. WebPart şu anda SL 2.0 da desteklediği için bazı durumlarda SL2.0 yüklemeleri de yapmamız şart.

"Setup_SilverlightPart.zip" adındaki dosyanın içerisinde yüklemeyi tamamlamanız yeterli olacaktır. Diğer yüklemeler sadece örnek uygulamalar içeriyor. İşimiz bitti zannediyorsanız aldanıyorsunuz. Daha yapmamız gereken birçok iş var. Gelin sunucuda yapılması gerekenleri bir liste haline getirelim.

 • Silverlight BluePrint sitesinden ilk örneği indir ve içerisindeki Setup_SilverlightPart.zip dosyasında yüklemeleri yap.
 • Silverlight Plug-In'i sunucuya yüklemeniz gerekiyor. (Sorun yaşarsanız SL 2.0 Plug-In'i de yüklemek durumunda kalabilirsiniz)
 • Silverlight 2 Beta 1 SDK'nın sistemde yüklü olması gerekiyor.
 • "C:\Program Files\Microsoft SDKs\Silverlight\v2.0\Libraries\Server" adresinden System.Web.Silverlight.dll dosyasını "C:\windows\assembly" adresine kopyalayın.
 • SharePoint web sitenizin altındaki /ClientBin/ klasöründe doğru Silvelight.js dosyasının bulunduğundan emin olun. Eğer yoksa "C:\Program Files\Microsoft SDKs\Silverlight\v2.0\Tools" adresinden söz konusu dosyayı kopyalayın.
 • IIS üzerinde XAML ve kullanacaksanız SL 2.0 için XAP Mime Type ayarlarını yapmanız gerekecek. Ayarlar şu şekilde olmalı.
  Extension: .xaml / MIME Type: application/xaml+xml
  Extension: .xap / MIME Type: application/x-silverlight-2-b1 (Sadece SL 2.0 Beta 1 için özeldir)
 • Son olarak IIS'e ufak bir reset ile işlemi tamamlayabiliriz.

SilverlightPart'ın kullanımı üzerine...

SharePoint sunucumuza yüklediğimiz SilverlightPart özelliğini aktif hale getirmek için ilk olarak "Site Actions / Site Settings / Modify All Settings" menüsünden yola çıkarak "Site Collection Features" kısmına gitmemiz gerekiyor. Burada yüklemiş olduğunuz SilverlightPart'ı göreceksiniz, hemen yanında "Activate" düğmesi ile özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

SilverlightPart özelliğini aktif hale getirdik.
SilverlightPart özelliğini aktif hale getirdik.

Artık herhangi bir sayfada WebPart olarak SilverlightPart'ımızı ekleyebiliriz. Sayfalarımızda "Add a WebPart" dedikten sonra karşımıza gelen listeden SilverlightPart'ımızı seçebiliyoruz. Ekleme işlemini tamamladıktan sonra sıre geliyor ayarlara. WebPart'a ait "Tool Pane"'i açtığınızda karşınıza bazı seçenekler gelecek. Bu seçeneklerden ilki SharePoint sitenize koyacağınız Silvleright uygulamasının hangi sürüm için hazırlanmış olduğu. Eğer 2.0 için hazırlanmış ise sizden bir XAP dosyası seçmeniz istenecek. Eğer SL 1.0 için hazırlanmış bir uygulamayı sitenize yerleştireceksiniz bu sefer de XAML dosyasını seçmeniz gerekecektir. SL 1.0 uygulamanızın arkaplanında bir programlama yapıldıysa ayrıca "Include JavaScript" işaretini de işaretleyerek uygun JavaScript dosyasını seçmeniz şart. Bahsettiğimiz bu JavaScript dosyası Expression Blend 2 ile yaratılmış bir projedeki Page.xaml.js dosyasına denk geliyor. Yani hiçbir şekilde Silverlight.js veya default.html.js içerisinde yapılan işlemlerin yapılmasına veya söz konusu dosyalardaki kodların bu tarafa taşınmasına gerek yok çünkü SL uygulamasının yaratılması ve sayfaya yerleştirilmesi işini SilverlightPart yapacak, yani gerekli JavaScript kodlarını kendisi yaratacak.

SilverlightPart ayarları.
SilverlightPart ayarları.

Tüm ayarlarımızı tamamladığımıza göre artık "OK" düğmesine basarak sayfamızda Silverlight uygulamamızı rahatlıkla çalıştırabiliriz. Peki bu seçtiğimiz XAML, XAP ve JavaScript dosyaları nerede? SharePoint web sitenizin içerisindeki ClientBin klasörü içerisinde koyduğunuz tüm dosyalar SilverlightPart içerisinde seçilebilir hale gelecektir.

Hepinize kolay gelsin.

Daron Yöndem
MVP, MCT, MCPD, MCITP, MCTS
MCSD, MCAD, MCDBA, MCP, ACP, ICSD
http://daron.yondem.com