Makale Özeti

Silverlight projelerinde Expression ürün ailesi ve diğer programlar üzerinden iş akışları ve genel bakış.

Makale

Microsoft Vista ile gelen yeni nesil grafik motoru WPF'i internete de taşımaya karar verince bunu öncelikle WPF-e ( everywhere ) adı ile duyurdu. İlk önceleri birebir aynı uygulamalar olmasa da vektörel animasyonlar,ses ve video uygulamaları ile veritabanıyla entegre etkileşimler hayata geçmeye başlayınca büyük bir ilgi uyardı. Sonralarında adını Silverlight olarak duyurduğu bu internet altyapı teknolojisini geliştirmek için Expression Studio paket programı da yanında kullanıma hazır hale geldi.

Ancak internet'te animasyon,ses,video gibi kavramlar diyince akla ilk gelen bir rakibi vardı : Adobe ve webte devrim yapmış plug-in protokolu Flash.

İlk başlarda herkes Microsoft'un Flash'a rakip olmak için böyle birşey çıkardığını söyledi,hatta Adobe tarafı asla rakip bile olamayacağını taklitçilik yapıldığını söylediler. Expression Blendi Flash ile , Design'ı Photoshop ile Web'i Dreamweaver ile karşılaştırıp yerden yere vuruldu. İşte burada ufak bir nokta atlanıyordu,Microsoft aslında Adobe'yi rakip olarak değil onun tasarım gücünden de faydalanarak sektör lideri kendi .NET teknolojilerini bu programlarla entegre etmeye çalışıp yeni bir alan yaratıyordu.

Microsoft Silverlight eğitim materyallerinde de bu vizyonu ispatlarcasına Silverlight tasarımlarında Adobe ürünlerini iş akışlarına dahil ederek görsel ve grafik tasarımlarında bu programlara olan ihtiyaçı ve rakip olarak görmediğini gösteriyor. Mesela altta görsel tasarımcı gerektiği yerde Blend'e atılacak tasarımı Photoshop ile yapıp Design ile XAML çıkartıp kullanabilecek veya Illustrator Plug-in ile Design'ı atlayıp direk Blend'de vektörel görseline animasyon ve datagridler bağlayabilecek. Bunu slaytlarda Adobe ürün adları ile gösteriyorki aynen katılıyorum. Yıllarca insanlar Photoshop,Illustrator(veya Freehand) ile çalıştılar,plug-in yazdılar paylaştılar, tüm el alışkanlıkları ve güçlerini biliyorlar , yeni bir programla bu dönem çok daha zor olacaktır.Görsel Tasarım ( visual Designer İş Akışı ) için Photoshop ve Illustrator hala çok değerli,işin mutfağında onlar ve tabiiki tasarımcının hayalgücü var. Bu programlardan gelen piksel ve vektörel elementleri XAML altyapısında kullanabilmek için Expression Design veya direk Expression Blend kullanarak Silverlight animasyonları yaratabiliriz.


Bir silverlight projesinin komple görebileceğiniz iş akışı ise alttaki gibi olacaktır. Kalpte tabiiki Blend var. XAML kodlu görsellerin Expression Design ile veya Illustrator'dan Plug-in ile veya Photoshoptan Designa oradan Blende gelecek.Video dosyaları da Encoder ile kodlanıp Blende ilişiklendirilecek ve en son noktada Visual Studio 2008 ile buton triggerları ve data uygulama kısımları 1.0'da Javascript ile 2.0'da C# veya VB.Net ile yazılacak.


Actionscriptteki Event Listenerlarla aynı algoritmada yazılıyor bunlar. Örnek olacak şekilde Flash ile Silverlight'taki mouse ile buton etkileşimlerinin adlarını karşılaştırdım.


Silverlight projelerinde çok önemli yer tutan video uygulamalarında ise Expression Encoder devreye giriyor.Encoder ile sadece encode değil,boyutuna,süresine,skin template tasarımına(istediğiniz animasyonlu şekilli bir player çubuğunu Blend ile player.xaml dosyasını açıp tasarlayabiliyorsunuz),metadatasına(evet bu metadata arama motorlarının videoyu okuyup cashlemesi için) karar veriyorsunuz.

 

Kısacası bir Silverlight projesi oluştururken Expression ürün ailesi Adobe ürünleriyle gayet entegre çalışıyor ve onların tasarım gücünden faydalanıyor. Hem Web psd ve swf dosyalarını,hem Design ve Blend de png,psd,pdf ve diğer sektör standartı formatları dosyalarını görebiliyor ve ekleyebiliyor.Ayrıca Expression Encoder da flv dosyalarını encode ederek Silverlight projesinde webte yayınlamak için gerekli kodek olan VC-1 kodekli wmv video dosyası haline getiriyor. 

Teşekkürler...