Makale Özeti

ASP.NET web projelerinde MSSQL kullanımı özellikle Express Edition gibi kuvvetli ve ücretsiz bir SQL sürümünün çıkması ile yoğunlaştı. Fakat geriye dönüp baktığımızda uzun süredir ufak çaplı projelerimizde sarıldığımız Access veritabanları da Office 2007 ile ufak bir evrim geçirdi. Bu makalemizde yeni Access 2007 veritabanlarını ASP.NET ile kullanabilmemiz için nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsediyoruz.

Makale

Yeni Office 2007 ile beraber gelen yeni dosya formatlarına da alışmaya başladık. Bu yeni dosya formatlarından biri de Access 2007 ile beraber gelen accdb uzantılı veritabanı dosyaları. Yeni bir veritabanından bahsediyorsak tabi ki bu veritabanı için yeni bir de "Connection String"imizin olması gerekiyor. Eğer projelerinizde siz de benim gibi artık Access 2007 veritabanlarına geçiş yapmayı düşünüyorsanız aşağıdaki yeni "Connection String"imizi kullanabilirsiniz.

Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=C:\veritabani1.accdb;Persist Security Info=False;

Ek olarak, eğer veritabanı bağlantınızda şifre kullanacaksanız, şifre bilgisini de aşağıdaki şekilde ekleyebilirsiniz.

Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=C:\veritabani1.accdb;Jet OLEDB:Database Password=MyDbPassword;

Tüm bunları yapmış olmak aslında yeterli değil. Eğer Access 2007 veritabanını Office 2007 yüklü olmayan bir bilgisayarda kullanmak isterseniz veya bir web sitesinde Access 2007 veritabanı kullanacak olursanız dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Yukarıda yazmış olduğumuz "Connection String" ile hedef bilgisayarda, yani web sitenizin çalışacağı sunucuda veya programınızın çalışacağı bilgisayarda Access 2007 veritabanına ulaşabilmeniz için 2007 Office System Driver: Data Connectivity Components'ın sistemde yüklü olması gerekiyor. Özellikle Access 2007 veritabanı kullanacağınız web siteleri için satın aldığınız barındırma hizmetleri ile ilgili sorun yaşamanız olası. Bu durumda "Hosting" şirketinizi arayarak durumdan haberdar etmeniz ve sunucuya gerekli araçları yüklemelerini sağlamanız gerekiyor. Aksi halde hiçbir şekilde Access 2007 veritabanınıza ulaşma şansınız olmayacaktır.

Access 2003 - 2007 upgrade sürecinde hepinize iyi şanslar ;)