Makale Özeti

Bu makale serimizde Visual Studio 2005 ile birlikte sistemimize yüklenen Mobil Uygulama eklentileri ; Remote Tools ile ilgili bilgi sahibi olacağız. Şimdiki durağımız Remote Zoom In.

Makale

Visual Studio 2005 ile birlikte sistemimize Mobil Uygulama Geliştiricilerin hayatını kolaylaştırabilecek bazı “küçük” uygulamalar yüklenmektedir. Bu uygulamalar tamamen izole ve birbirlerinden farklı amaçlar üzerine geliştirilmiş ; Emülatörler ve Fiziksel cihazlar üzerinde çalışabilmektedirler.

Genel hatlarıyla ;

Remote File Viewer

Remote Heap Walker

Remote Process Viewer

Remote Registry Editor

Remote Spy

Remote Zoom In

Şeklinde sıralanabilecek bu küçük uygulamalar normal şartlarda 3rd party uygulamalar kullanılarak yada mobil cihazımızın sınırlı ekranı üzerinden zahmetli bir şekilde gerçekleştirilebilerek yapılan işlemlerde kullanıcılara masaüstü rahatlığı sağlamaktadır. Bu makale serimizde ise liste üzerinde sıraladığımız uygulamalar ile ilgili kısa açıklamalarda bulunacağız.

Şimdiki durağımız Remote Zoom In. RZI genel hatlarıyla uzaktaki bir cihazın ekran görüntüsü almaya – bu görüntüyü yazdırmaya ve kaydetmeye yarayan yardımcı bir uygulama olarak özetlenebilir. Uygulamanın hangi noktalarda kullanılabileceğine gelinirse ; makalelerde, proje sunumlarında, kitap yazarken v.b. gibi süreçlerde mobil cihazımızın anlık ekran görüntüsüne ihtiyaç duyduğumuzda kullanılabilir. Küçük bir örnekle uygulamayı tanımaya başlayalım.

Uygulamamızı Başlat – Programlar – Microsoft Visual Studio 2005 – Visual Studio Remote Tools – Remote Zoom In seçenekleri üzerinden başlatıyoruz. Karşımıza diğer Remote Tools uygulamalarında olduğu gibi hangi mobil cihaz üzerinden bağlantı kurulacağını soran bir seçenek penceresi çıkmaktadır. Bu pencereden daha öncekilerde olduğu gibi aktif bağlı olan Cihaz / Emülatörü seçerek devam ediyoruz.

OK’ e tıkladığımızda uygulama o an aktif bağlantısı olan Cihaz / Emülatörün ekran görüntüsünü almak üzere bir Progress Bar çıkarmaktadır.

İşlem tamamlandığında :

Şekildeki gibi ekran görüntüsünü uygulamamız sistemimize yüklemektedir.Bundan sonra yapılabilecekler menü üzerinden New Bitmap seçeği üzerinden görüntüyü tazelemek olacaktır.

Emülatör üzerinde değişiklik yapıldıktan sonra New Bitmap seçildiğinde Yeni ekran görüntüsü sistemimize kopyalanmaktadır. Kullanıcılar bu görüntüyü File – Print seçenekleri üzerinden Yazdırabilmektedirler.

Ayrıca Save As seçeneği üzerinden görüntüyü sistemleri üzerine kaydedebilmektedirler.

Bir makalemizin daha sonuna geldik. Bir başka makalede daha görüşmek üzere.


Ekin ÖZÇİÇEKÇİLER
Microsoft Certified Trainer
ekin.ozcicekciler@bilgeadam.com
MCP, MCAD.NET, MCSD.NET, MCSD.NET, MCTS, MCPD Ent.