Makale Özeti

CRM 3.0 Microsoft teknolojilerini nimetlerinden yararlanmaktan kendini alamıyor. Bu makalemizde de yine yararlandığı teknolojilerden Reporting Services konusuna değinip ufak bir örnekle konuyu biraz kavramaya çalışacağız.

Makale

CRM 3.0 Microsoft teknolojilerini nimetlerinden yararlanmaktan kendini alamıyor. Bu makalemizde de yine yararlandığı teknolojilerden Reporting Services konusuna değinip ufak bir örnekle konuyu biraz kavramaya çalışacağız.

Öncelikle sisteminize CRM 3.0 yüklerken CRM sizden Reporting Services kurmanızı istiyor. CRM kurulumunuz bittikten sonra http:///Reports yazarak default gelen CRM raporlarının ana rootuna ulaşmış olursunuz. Aşağıda da bu ekran gözükmektedir.


Raporun adına tıklayarak raporu çalıştırabilirsiniz.

 

Yüklemeyi tamamladıkdan sonra VS.NET I açarak New->Project ->Business Intelligence Projects->Report Project Wizard seçerek projemize bir ad veriyoruz.

 

Projemize isim verdikten sonra projemizi başlatıyoruz ve karşımıza Wizard geliyor.

 Şimdi veri kaynağımızı ekliyoruz

Data Source' umuzu başarılı bir şekilde bağladıktan sonra şimdi geldi verimizi çekeceğimiz sorgu kısmına;Veri tabanımıza bağlanırken bize Kullanıcı adı ve Şifre girmemizi gerektiren bir ekran geldi. Hemen Kullanıcı adımızı ve Şifremizi girerek işlemimize devam ediyoruz.
Hemen çok basit bir sorgu ile Müşteri tablomuzdan müşteri adını, çalışanlarının sayısını ve gelirini çekelim.Şimdi raporumuzun nasıl görüneceğini belirliyoruz. Biz burada Tabular ı seçiyoruz.

 

Şimdi tablomuzun tasarlanması gerekiyor. Raporumuza başladığımızdan beri başlık belirlemedik. Aşağıdaki ekranda gördüğümüz gibi Details> butonuna 3 kez basarak çektiğimiz alanları sağdaki kutuya atıyoruz.Şimdi gelen sayfada Tablomuzun style özelliğini Corporate olarak seçiyoruz.

 

Tamam, raporumuz hazır ama bunu yayınlayacağımız bir klasöre ihtiyacımız var. Bu yüzden aşağıdaki ekrandaki gibi klasörümüzü Reporting Service altından oluşturuyoruz.En son olarak da raporumuzun sistemde görünecek adını belirleyip Finish e basıyoruz.

 

Şimdi bu işlemler bittikten sonra VS.NET ekranımıza dönersek aşağıdaki gibi bir ekran gözükecektir.

 

Preview a tıklayarak bir raporumuzu görelim.Hazırladığımız raporu CRM raporları içinde görebilmemiz için birkaç işlem yapmamız gerekiyor. Öncelikler projemizde sağ tuş yaparak özelliklerine giriyoruz. Ardından gelen dialog penceresinden “TargetFolder” kısmında CRM de Report Server altında tuttuğunuz dosya adını yazıyoruz. Sonra da derliyoruz.

 

 

 

 

Eğer bu işlemleri düzgün yaptıysanız internet tarayıcısından raporlara baktığımızda raporumuzu orada görüyor olacağız.

 

 

Eğer raporumuza çift tıklarsak aşağıdaki bir ekran karşımıza çıkar.

 

 Projemizde mutlu sona ulaştık. Artık CRM de kendimize ait raporu kullanabiliriz.

Başka bir makalede tekrar görüşmek üzere.

Volkan KORKMAZ
MCSD.NET, CRM 3.0

volkankorkmaz@gmail.com
http://volkankorkmaz.blogcu.com