Makale Özeti

Team Foundation Server (TFS) üzerinde proje oluştururken şablonlardan yararlanırız. Bu yazımızda, bir şablonu nasıl düzenleyebileceğimizi inceleyeceğiz.

Makale

Process Template

Bu yazıda sizlerle paylaşmaya çalıştığım bilgileri uygulayabilmeniz için gerekenler:

- Team Foundation Server kurulu bir sunucu
- Yönetici grubuna dahil olan bir kullanıcı hesabı
- Sunucuya erişebilen Visual Studio 2005 kurulu bir bilgisayar
- Team Foundation Server Power Tools

 
Başlarken  

Team Foundation Server (TFS) üzerinde proje oluştururken şablonlardan yararlanırız. Proje oluştururken varsayılan olarak kullanabileceğimiz şablonlar aşağıdaki gibidir:

- MSF for Agile Software Development
- MSF for CMMI Process Improvement


Team Foundation Server (TFS) projeleri oluştururken varsayılan olarak gelen bu iki şablonu kullanabileceğimiz gibi kendi özel şablonlarımızı da oluşturmamız mümkün. Bu yazımda sizlere, bir şablon üzerinden giderek nasıl kendi özel şablonumuzu yaratacağımızı kısa kısa adımlarla aktarmaya çalışacağım.

Team Foundation Server ile çalışırken sıklıkla Team Explorer penceresini kullanırız. Bu adımda da yine Team Explorer’ı kullanacağız.

Şablonun Bilgisayarımıza İndirilmesi

Visual Studio 2005 IDE’ si üzerinde yer alan Team Explorer penceresi üzerinden giderek bir Process Template’ i bilgisayarımıza nasıl indirebileceğimize gelin hep birlikte bir göz atalım.

 

Şekil-I : Team Explorer

Sunucu isminin üzerindeyken faremizin sağ tuşuna tıklayarak Team Foundation Server Settings - > Process Template Manager menü seçeneğine tıklatarak Process Template Manager penceresini görüntüleriz.

 

Şekil-II : Process Template Manager

Team Foundation Server ile birlikte varsayılan olarak iki şablonumuzun yüklü olduğunu yazmıştım.

Üzerinde değişiklik yapmak istediğimiz şablonu, Process Templates listesinden seçtikten sonra Download butonuna tıklatırız.

Karşımıza gelen pencereden, şablonun kaydedilmesini istediğimiz klasörü seçeriz. Şablonun içerdiği klasör ve dosyalar, seçtiğiniz klasör altında şablon adı kullanılarak yaratılan bir klasör içerisine kopyalanır.Şekil – III : Klasör İçeriği


Klasör içerisine göz atarsanız şablon dosyalarının XML dosya türünde olduğunu görürsünüz. Eğer etiketler (tag) ile çalışmayı seviyorsanız bu dosyaları sıradan bir editör (Notepad++ öneririm) ile düzenleyebileceğiniz gibi Team Foundation Server Power Tools paketi ile bilgisayarınıza yüklenen araçlardan faydalanarak da düzenleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Gelin birlikte nasıl yapacağımıza bir göz atalım.Şekil – IV : Team Menüsü


Team menüsü altında yer alan Process Editor ve ardından da Open Process Template menü seçeneğine tıklattığımızda Open Process Template fileset penceresi açılacaktır.

Şekil – V : Open Process Template

Üzerinde değişiklik yapmak istediğimiz Process Template klasörünün bulunduğu noktaya giderek ProcessTemplate.xml dosyasını seçeriz ve Aç butonuna tıklattığımızda Process Template Editor penceresinin açıldığını görürüz.Şekil – VI : Process Template Editor


Bir şablon üzerinde değişiklik yaparak değişiklikleri Team Foundation Server’ a gömebilirsiniz. Varsayılan olarak gelen şablonları kullandığınız durumda değişiklik yaptığınız şablon eskinin üzerine yazılacaktır.

Fakat üzerinde değişiklik yaptığımız şablonun orijinal hali kullanılarak yaratılmış bir proje bu değişiklikten etkilenmeyecektir. Çünkü bir proje yaratılırken, bizim şablonu bilgisayarımıza indirirken kullandığımız şablon kopyalama işlemine benzer bir işlem yapılmaktadır. Yani, bir proje için kullanılan Process Template yaratılan projenin içerisine gömülür. Bu nedenle geçmişte oluşturduğunuz projelerde yaptığınız değişiklikleri göremezsiniz.

Bir başka yazıda buluşmak dileğiyle.

Mutlu KURTBAŞ
MCPD : Enterprise Application Developer