Makale Özeti

Team Foundation Server (TFS) üzerindeki bir projede çalışırken, yerine getirmemiz gereken görevler takım lideri ve sistem analizcileri tarafından Work Item Type'ler kullanılarak bize atanır. Gelin hep birlikte bir Work Item Type'ı nasıl düzenleyebileceğimize bir göz atalım.

Makale

Work Item Type Editor

Bu yazıda sizlerle Work Item Type Editor'ü inceleyeceğiz.

Başlarken  

Team Foundation Server (TFS) üzerindeki bir projede çalışırken, yerine getirmemiz gereken görevler takım lideri ve sistem analizcileri tarafından Work Item Type'ler kullanılarak bize atanır. Work Item Type'ler yüklü olan metodolojiye göre farklılık göstermektedir. MSF for Agile Software Development Process Template'i için Team Foundation Server (TFS) ile birlikte varsayılan olarak gelen Work Item Type'ler aşağıdaki gibidir:

- Bug
- Task
- Quality of Service Requirement
- Scenario
- Risk


Work Item Type'ların isteklerimizi karşılayamadığı durumlarda onları özelleştirebiliriz. Gelin hep birlikte, bir Work Item Type'ı nasıl özelliştirebileceğimize bir göz atalım.

Work Item Types Menüsü

Team Foundation Server (TFS), ilk sürüm ile birlikte gelen yardımcı araçlara sahiptir ve Microsoft Team Foundation Server Power Tools ile bu araçlara kullanıcı arayüzleri eklenerek zenginleştirilmiştir.

Microsoft Team Foundation Server Power Tools kurulumu ile IDE'mize eklenmiş olan Process Editor menüsü altında Work Item Types menüsü yer almaktadır. Bu menü altında yer alan araçlar bir Work Item Type'ı bilgisayarımıza indirmemizi ve düzenledikten sonra tekrar Team Foundation Server (TFS) sunucumuza göndermemizi sağlamaktadır. Open WIT From Server menü seçeneği ile Export WIT menü seçeneği benzer işlevlere sahiptirler.Şekil - I : Work Item Types Menüsü

Open WIT From Server menü seçeneği; Bağlı olduğumuz Team Foundation Server (TFS) altında yer alan projeleri listeleyen bir pencere görüntüler ve bu projeler altında, o projeler için kullanılan Work Item Types listesi yer alır. Bu listeden bir Work Item Type seçerek düzenleyecimizde görüntülenmesini sağlayabiliriz. Bunu yaptığımızda seçtiğimiz Work Item Type'ın 'C:\Documents and Settings\TFSUser\Application Data\Microsoft Corporation\Microsoft® Visual Studio® 2005\8.0.50727.42' gibi bir konuma *.wit uzantısıyla kaydedildiğini görürüz.

Export WIT; Seçeceğimiz Work Item Type'ın bilgisayarımıza *.xml uzantısıyla kopyalanmasını sağlar.

Work Item Type Editör

Gelin basit bir örnek üzerinde bir Work Item Type'ı nasıl düzenlediğimize bakalım.

Sırasıyla, Team -> Process Editor -> Work Item Types -> Export WIT menü seçeneklerini tıkladığımızda Select Work Item Type penceresi görüntülenir.Şekil - II : Select Work Item Type Penceresi


Buradaki listede, bağlı olduğumuz Team Foundation Server (TFS) sunucusu altında yer alan projeler ve projelerin içerisinde bulunan Work Item Type'lere ulaşırız. Buradan bir Work Item Type seçerek OK butonuna tıkladığımızda Farklı Kaydet penceresinden *.xml uzantılı Work Item Type'ımızın bilgisayarımıza kopyalanmasını sağlarız.

Yine sırasıyla, Team -> Process Editor -> Work Item Types -> Open WIT From File menü seçeneğine tıkladığımızda Select Work Item Type file penceresi açılacaktır. Buradan, *.xml uzantısıyla kaydettiğimiz Work Item Type'ı kopyalandığı konumdan seçerek Aç butonuna tıkladığımızda Work Item Type editörü açılacaktır.Şekil - III : Work Item Type Editor


Fields sayfasında, form içerisinde kullandığımız controllerin Field tanımlamaları listelenmektedir. Fields listesine Add butonu ile yeni bir Field ekleyebilir, Open butonu ile seçili olan bir Field'i düzenleyebilir yada Remove butonu ile seçili olan Field'i silebiliriz.

Add butonuna tıkladığımızda karşımıza Field Definition penceresi gelecektir. Buradan, aşağıdaki örneğe benzer bir Field tanımlaması yapalım.Şekil - IV : Field Definition Penceresi

Örnekte Reference Id adında bir Field tanımlaması yaptım. Gerekli alanları doldurduktan sonra OK butonuna tıkladığımızda Field'in listemize eklendiğini görebiliriz.Şekil - V : Fields Listesi


Layout sayfasında,

1- Tab Group elemanına farenin sağ butonu ile tıklatıp açılan içerik menüsünden New Tab Page seçeneği ile formumuza yeni bir sayfa ekleyelim ve Label özelliğine gelerek "New Tab Page" yerine "Reference" yazalım.
2- Eklediğimiz Reference elemanına farenin sağ butonu ile tıklatarak açılan içerik menüsünden New Group seçeneğine tıklatalım. Label özelliğine gelerek "Reference" yazalım.
3- Group altına eklenen Columns elemanına tıklatıp PercentWidth özelliğine "100" yazalım. (Bu değer, Group kontrolünün sayfa genişliği kadar bir genişliğe sahip olmasını sağlayacaktır.)

4- Columns elemanına farenin sağ butonu ile tıklatarak açılan içerik menüsünden New Control seçeneğine tıklatalım.
5- Field Name alanına gelerek Fields sayfasında tanımladığımız Field ismini (MyProject.ReferenceId) buraya yazalım. Label özelliğini "Reference Id" olarak değiştirelim.
6- Save butonuna tıklatarak değişikliklerin kaydedilmesini sağlayalım.

Yukarıdaki adımları tamamlayıp Preview Form butonuna tıkladığımızda karşımıza Task penceresi gelecek ve Reference sayfasının bu pencerede yer aldığını göreceksiniz.

Import Work Item Type

Değişikliklerimizi tamamladıktan sonra Work Item Type'ı projemizde kullanabilmek için sırasıyla, Team -> Process Editor -> Work Item Types -> Import WIT menü seçeneğine tıklatarak Import Work Item Type Definition penceresinin görüntülenmesini sağlayalım.Şekil - VI : Import Work Item Type Definition

Buradaki listeden Work Item Type'ın uygulanacağı projemizi seçelim. Ok butonuna tıkladığımızda değişiklikler ilgili projeye uygulanacak ve yeni bir Task oluşturulduğunda "Reference" adında bir sayfanın bu task içerisinde görüntülendiğini göreceksiniz.Şekil - VII : Task Penceresi

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle.

Mutlu Kurtbaş
MCPD : Enterprise Application Developer