Makale Özeti

Yazılım Geliştiriciler İçin Team Foundation Server – Work Item Tracking

Makale

Yazılım Geliştiriciler İçin Team Foundation Server – Work Item Tracking

 

Work Item Tracking, TFS içinde ki iş takibi bileşenidir. Ekip üyelerinin görevlerinin atanması izlenmesi, yazılımdaki hataların takibi ve izlenmesi, yazılım üzerindeki senaryoların takibi ve benzeri işler için kullanılmaktadır.

En çok kullanılan work item tipleri Task ve Bug gibi work item tipleridir. Work Item tipleri oluşturulan Team Project'e göre değişmektedir. Zira her Team Project tipinin kendi work item modeli bulunmaktadır.

Gerekli olduğu takdirde özel ihtiyaçlarınız için work item tipleri oluşturabilirsiniz. Bu konuya serinin devamında yer alan makalelerde değineceğiz.

Work Item'lara erişmek için Team Explorer aracılığı ile hazır gelen sorgular kullanılabilir.Ayrıca sorgulama arabirimi ile work item havuzu istenildiği şekilde sorgulanabilmektedir.

Örneğin yukarıdaki resimde gözüken All Tasks sorgusuna çift tıklayarak sonucu görüntülediğimizde karşımıza aktif projede yer alan Task tipindeki work itemların tümü gelecektir.

Sorgunun sonucunu görüntülerken sorgunun kriterlerini görmek için "Work Item Tracking - Query View" toolbarından View Query seçilir.

All Tasks sorgusunun yapısına baktığımızda bazı özel ifadelerin sorgu içerisinde kullanıldığını görebiliriz.

 

Aktif projedeki açık durumda olan taskları listelediğini sorgudan anlayabiliyoruz. Hazır sorguları bu şekilde değiştirebilir, yeni kriterler ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz. Daha sonra bu sorguları My Queris altına kaydetmek için Save As yapmak yeterli olacaktır.

Örneğin bu sorguyu eklenmiş dosya içeren Task'ları listeleyecek şekilde değiştirelim.

Daha sonra kaydedelim. Save As ile sorguyu farklı isimle kaydedelim.

Bu şekilde sorguyu sadece aktif kullanıcıya gözükecek şekilde testproject1 içinde geçerli olacak şekilde saklıyoruz.

Daha sonra Team Explorer içerisinden yukarıdaki şekilde sorguya erişebiliriz. Ve sadece ek dosyası olan Task'leri görmek istediğimizde sorguyu özelleştirmemize gerek kalmadan önceden kaydedilmiş haline çift tıklayarak sonuca ulaşabiliriz.

 

Cengiz HAN
Microsoft MVP