Makale Özeti

Yazılım Geliştiriciler İçin Team Foundation Server – Team Explorer

Makale

Yazılım Geliştiriciler İçin Team Foundation Server – Team Explorer

Team Foundation Server ile çalışabilmek için her kullanıcı profilinin kullanabileceği istemciler vardır. Örneğin bir proje yöneticisi Excel veya Project yazılımlarını kullanarak Team Foundation Server ile çalışabilmektedir.

Yazılım geliştirici için Team Foundation Server istemci yazılımı Visual Studio 2005 içinde bir pencere olarak yer alan Team Explorer'dır.

Team Explorer Visual Studio 2005 ile beraber gelmez. Visual Studio Team Foundation Server kurulum cd'si içinde bulunur ve Visual Studio 2005 yüklü olan bir bilgisayar üzerine kurulur.

Team Explorer kurulduktan sonra Visual Studio açıldığında View menüsü altından Team Explorer seçilerek Team Explorer penceresi açılır.

Aşağıdaki resimde Team Explorer penceresi ilk açıldığındaki boş hali gözükmektedir.

Team Explorer penceresi ile hangi Team Foundation Server üzerinde çalışacağımızı belirlemek için pencere dahilinde yer alan üç düğmeden oluşan toolbar kullanılır. Bu toolbar üzerinde en sağda ve aktif olan tek düğme olan "Add Existing Team Project" düğmesine basarak aşağıdaki Team Foundation Server seçme ve seçilen server üzerindeki erişilebilir projeleri seçme ekranına ulaşabilirsiniz.

Sunucu listesine yeni server eklemek için Servers butonunu kullanabilirsiniz. Bu butona tıklandığı takdirde Team Foundation Server bilgilerini gireceğimiz aşağıdaki resimde altta kalan pencere açılır. Add butonu ile yeni bir Team Foundation Server bilgisi girilebilir.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde "TFSERVER" şeklinde Team Foundation Server kurulu olan bilgisayarın network ismini girdik. Buraya sunucunun ip adresi veya bir domain adresi girilebilir.

Team Foundation Server internet veya yerel ağ üzerinden rahatça erişilebilir olması dolayısı ile HTTP protokolü üzerinden çalışan bir iletişim protokolüne sahiptir.

Team Foundation Server yüklenen bir sunucu bilgisayarda Internet Informatin Services (IIS) üzerine yeni bir web site oluşturur ve web site içerisinde esas işi yapan ASP.NET web servislerini yerleştirir.

 

Team Foundation Server'in istemcileri ile arayüzünü oluşturan iletişim kontratı yukarıdaki resimde de gözüktüğü gibi tamamen web servisleri ile oluşturulmuştur.

Bu sayede Team Foundation Server için yeni bir istemci yazılması yada mevcut herhangi bir yazılımın Team Foundation Server ile konuşması kolayca yapılabilmektedir.

Girilen sunucu bilgisi onaylandıktan sonra Team Foundation Server üzerindeki Team Project'ler listelenir.

Team Project, Team Foundation üzerinde bulundurulan ve bir proje tipine (MSF for CMMI yada MSF Agile gibi) bağlı olarak oluşturulmuş projelerdir. Bir Team Project içinde sadece kaynak kod değil proje dökümanları, work itemları gibi nesnelerde yer almaktadır.

Yukarıdaki şekilde test amacı ile daha önceden oluşturmuş olduğum testproject1 isimli proje gözükmektedir. Team Explorer üzerinde listelenmesini istenilen ve üzerinde çalışılacak projeler bu listeden seçilerek işleme devam edilir.

 

Team Explorer penceresinde seçilen sunucu ve altında ise sunucuda yer alan ve listede yer almasını istediğimiz Team Project'ler listelenir.

Work Items: Projede yer alan work itemlara erişimi sağlayan sorguları içeren team explorer düğümüdür.

Documents : Projenin işleyişi, analiz dökümanları, proje planları gibi proje ile ilgili dokumanların listelendiği düğümdür. Bu düğümde yer alan dokumanların kaynağı Team Foundation Server kurulumu sırasında zorunlu olarak kurulan Windows Sharepoint Services üzerinde barındırılmaktadır.

Bu dökümanlara proje portalı aracılığı ile de erişmek mümkündür. Bunun için proje üzerine sağ tıklayıp Show Project Portal seçeneğini seçmek yeterli olmaktadır.

Sharepoint ile oluşturulmuş olan proje portalı açıldığında başlığına bakarak testproject1 adındaki projemizin MSG for Agile Software Development proje tipinde olduğunu gözlemleyebiliyoruz.

 

Reports:Sql Server Reporting Services üzerinde bulunan proje raporlarına kısayoldan erişim için bu Team Explorer düğümüdür.

Team Builds:  Team Foundation Server üzerinde oluşturulmuş olan Team Build nesnelerine erişimi sağlar. Team Build ile projelerin build loglarını tutmak, buildleri otomatize etmek gibi işlemler için kullanılmaktadır.

Source Control : Seçildiği takdirde Source Control Explorer penceresini açar ve bu pencere ile team project içerisinde yer alan kaynak kodlara erişim sağlar. Source Control Explorer ve Team Foundation Server Source Control mekanizması ayrıca incelenecektir.

Team Explorer'a kuş bakışı olarak baktığımız ve tanıdığımız bu makalede yer alan her bir Team Explorer düğümü altında incelenecek bir çok özellik içerimektedir. Diğer Team Foundation Server makaleleri ile bu ayrıntılara iniyor olacağız.

 

Cengiz HAN
Microsoft MVP