Makale Özeti

Bu Makalede Profileri daha aktif ve verimli olarak nasıl kullanırız yada daha açıkcası nasıl filtreleriz ve sadece görmek istediğimiz sorgulara nasıl odaklanırız ona bakacağız.

Makale

Bilen herkes Proje yaparken Profiler’ a bakmıştır mutlaka, Profiler bize seçitiğimiz SQL Server üstündeki işlemleri gösterir ve özellikle debug yaparken çok faydası olduguda su götürmez bir gerçektir. Peki ama Aktif bir server üstünde çalıştığımızı düşünelim 20 – 30 db nin oldugu ve bir o kadar uygulamanın çalıştığını Profilerin bize getirdiklerini düşünsenize aradığımız sorguyu nasıl buluruz ve onu nasıl takip ederiz bu kalabalıkta.. İşte burda Profilerin filteri devreye girer ve bizi bu kalabalıktan kurtarır. Nasılmı bakalım nasıl .Şimdi New Trace diyip yeni bir trace açalım sonra hangi template’ i kullanacağımızı seçelim burda ben Blank diyip kendim bir tane oluşturmak istiyorum sadece kendi kullanacağım fieldları alacağım için.

Şimdi Events Selection tabına geçip ordan TSQL seçeneğine geliyorum ve burdan SQL Batch Completed’i, Stored Procedure Seçeneğinden SP Completed’ i ve SPStmtStarting seçeneğinden

 NTUserName,StartDate,EndDate ve TextData fieldlarını seçiyorum.

 

Şimdi görmek istediğim alanlar hazır birde sadece görmek istediğim sorgular için ColumnsFilter’ a tıklıyorum ve ordan DataBaseID sine takip etmek istediğim DB’ nin ID’ sini giriyorum

 

Ok deyip Çalıştırıyorum işte Profiler artık sadece benim istediğim Db ye ait benim istediğim fieldları getirmeye başladı. Peki ya benimle aynı Db de işlem yapan başkaları varsa ki vardır çoğu zaman yine ColumnsFilter seçeneğinden NTUserName seçeneğinden kendi username’ mizi ekliyoruz ve çalıştırıyoruz.

 

Burda önemli bir noktayı atlamamak lazım Tüm Eventlarda tüm fieldlar gözükmeyebiliyor o yüzden seçtiğimiz Eventlarla Fieldların birbirini desteklediğinden emin olmak lazım.Mesela SPCompleted DBName’ ini desteklemez bu durumda ben filtreleme yaparken DBName’ ini kullanırsam bunu geçersiz sayıp tüm sorgu sonuçlarını getirmeye devam edecektir bu yüzden filtreleme yaparken kullandığımız fieldın tüm eventlar tarafından desteklendiğinden emin olmamız gerekir. Bütün bunları yaptıktan sonra unutup herşeyi baştan yapmamak içinde File menusunden Save As diyip Save Trace Template diyoruz ve daha sonraki açışlarımızda kaydettiğimiz template’ i açıyoruz. Hepsi bu kadar. Profiler ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa bana fevziakbay@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.