Makale Özeti

Reporting Services verilerimizi kullanıcılara çeşitli şekillerde sunmak açısından gerçekten güzel imkanlar sağlamakta . Beraberinde gelen kontroller sayıca az olarak görünse de gerçekte bir rapor oluştururken ihtiyacımız olan herşeyi içinde barındırmaktadır . Fakat herşeyi de her zaman bir sürükle bırakla yapmak mümkün olmayabilmekte .Makalemizde bir yatay bir tablonun oluşturulması için gereken inceliklerden bahsedilecektir...

Makale

            Reporting Services verilerimizi kullanıcılara çeşitli şekillerde sunmak açısından gerçekten güzel imkanlar sağlamakta  . Beraberinde gelen kontroller sayıca az olarak görünse de gerçekte bir rapor oluştururken ihtiyacımız olan herşeyi içinde barındırmaktadır . Fakat herşeyi de her zaman bir sürükle bırakla yapmak mümkün olmayabilmekte .Makalemizde bir yatay bir tablonun oluşturulması için gereken inceliklerden bahsedilecektir. Okuyucunun temel Reporting Services bilgisine sahip olduğu farzedilmektedir.

 

            Normalde yatay bir tabloyu matrix kontrolü ile oluşturabiliriz . Uygulamamız da bu temele dayanacaktır . Fakat ; matrix konrolünün bir pivot tablo oluşturduğunu düşünecek olursak işimiz o kadar da kolay olmayacak . Önce matix kontrolünü sürükleyip bıraktıktan sonra çeşitli ayarları değiştirmemiz gerekecek .

 

            Varsayılan olarak gelen kolonun(beyaz alan üzerine) üzerine sağ tıklayıp  “Edit Group” dedikten sonra gruplama yapacak olan deyimi(expression) “=RowNumber(Nothing)” olarak belirleyerek başlayabiliriz .

 

Sonra ihtiyacımız olan satırları  sabit olarak belirtmemiz gerekecektir . Bunun için Data yazan hücrenin üzerine sağ tıklayıp menüden istediğimiz kadar satır ekleyebiliriz ve bu satırlara esasında dikey bir tabloda kolon başlarına eklediğimiz gibi başlıkları yazabiliriz.

 

Data alanına da ihtiyacımız olan verileri Datasets panelinden sürükle bırakla veya çeşitli deyimler oluşturarak da ekleyebiliriz.

 

Buraya kadar yaptıklarımızı preview edecek olursak , verilerimizin yatay bir tablo halinde uzayıp gittiğini fakat gerçekte çok veri içeren bir operasyon için(esasında bir kaç satır bile olsa yeter) yazdırma sırasında uygunsuz  bir görünüm oluşturduğunu görebiliriz . Bu durumda ihtiyaç yatay olarak ilerleyen bir tablo oluştururken nasıl her n sayidi veri için yeni bir satır ekleyebilirize dönecektir . Bunun için yapılması gerekenlerse :

 

Matrix kontrolünü ilk olarak bir list kontrolü içerisine yerleştirmemiz gerekecektir . Bundan sonra list kontrolünün grup deyimine (sağ tıklatıktan sonra gelen menünden Properties –> Edit Details Group) “=Ceiling(RowNumber(Nothing)/n)” gibi bir ifade yazmamız gerekecektir . Burada “n” bir satırda kaç tane kaç hücre olacak onun bilgisidir . Ben genellikle 3 gibi bir rakam kullanırım burda . Ayrıca bu ekranda yukarı da yer alan grup adını bir yere not etmeniz gerekiyor (genellikle “list1_Details_Group” olacaktır).

 

Son olarak list içinde yer alan gridimizin kolon grubunu revize etmemiz yeterli olacaktır . Bunun için kolonun üzerine sağ tıklayıp “Edit Group” dedikten sonra  daha önceden  “=RowNumber(Nothing)” olarak belirlediğimiz deyimi ‘=RowNumber(“list1_Details_Group”)’   olarak değiştirmemiz yeterli olacaktır .

 

RS içinde yer alan kontrollerin bir rapor oluştururken genellikle yeterli fakat bazı özel ihtiyaçların giderilmesi açısından bu tarz takla attırmalar gerekebiliyor . Yatay tabloları en çok resmi evraklarda ve kart görünümlerinde kullanacaksınız  . Ekte , hazırladığım örnekleri bulabilirsiniz .

 

 

Sorularınız için : kutlu.arasli@netron.com.tr

 

Referans : http://blogs.msdn.com/chrishays/archive/2004/07/23/HorizontalTables.aspx

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

           

Kodlar