Makale Özeti

Eskiden Kullanılan Shared Add-In ile yapılan Outlook Add-in'i VS Office Tools ile gelen hazır proje şablonu ile oluşturulan Outlook Add-In Uygulamasına Bir Örnek ile açıklamada bulundum. Makelemde Outlook Bar'ına Bir buton ve butona tıklayınca açılan basit bir form yarattım.

Makale

merhaba arkadaşlar. bu makalemde .net 2.0 'ın Add-In için hazır şablonu ile outlook'a button ve button'a bağlı çalışan bir form ekranı oluşturacağız.

öncelikle gerekli bileşenlerin yüklemesi için Microsoft Office Tools Paketini Bilgisayarımıza Yüklemek Gerekiyor. Yüklemeden Sonra Visual Studio 2005 ile yeni proje oluşturma ekranımıza Outlook Add-In seçeneği gelecektir

projemizi oluşturmaya devam ettiğimizde hazır şablonun bize oluşturduğu 2 adet proje vardır. bunlardan birincisi Add-in için oluşan proje, ikincisi ise oluşturacağımız Add-in'i kurmak için setup projesi. Şablonun oluşturduğu görüntü aşağıdaki gibidir.

şablon bize ThisApplication isimli bir c# dosyası oluşturdu. Gerekli olan Add-in ekleme kodları bu cs dosyasının içine yazılır. Şablon yine kendisi hazır olarak 2 adet event oluşturur. Startup ve Shutdown 'dur. isimlerindende belli olduğu gibi birincisi Outlook açılacağı zaman işlem kodlar için gereken event, diğri ise Outlook kapanırken işlem gören event.

genel olarak basit bir uygulama için gerekli olan kodlar aşağıdaki gibi

kodlarda bir event isteği belirtildi. projemize yeni bir form ekliyoruz. ve yine belirlediğimiz event isminde bir clickevent'ı
oluştutup içinde formumuzu göstermesiiçin gerekli kodları yazacağız.

shutdown eventına hiç bir şey yazmadım.çünü outlook kapanırken bir işlem yapmasını istemiyorum. sonuç olarak outlook taki görüntümüz aşağıdaki gibi

hazır şablonun bize sağladığı bir özellik ise projemizi eski Shared Add-In deki gibi projeyi önce built edip sonra outlook'u çalıştırmak veya breakpoint leri kullanamama gibi problemler yaşardık. Fakat Office Tools'un bize şagladığı şablon bunların hepsini ortadan kaldırıyor. projemizi built ettiğimizde direk olarak outlook açılıyor ve herhangi bir breakpoint veya exceptionarı anında görebiliyoruz.

setup hakkında pek fazla bilgi vermeme gerek yok sanırım. setup projesini built ettiğimiz zaman setup'ımız anında hazır oluyor.

makalede yapılan işlemleri ilgili dökümanlar kısmına ekledim oradan indirip kendiniz daha yakından inceleyebilirsiniz.

İyi çalışamalar...

Makalede Yapılan Örnek Uygulama