Makale Özeti

Bir önceki makalemizde ilk raporumuzu oluşturmuş ve raporun görüntülenmesini sağlamıştık. Bu makalede ise bir önceki makalemizde hazırladığımız örneğin formül alanlarıyla zenginleştirilmesini ve parametrik hale getirilmesini sağlamaya çalışacağız...

Makale

Bir önceki makalemizde ilk raporumuzu oluşturmuş ve raporun görüntülenmesini sağlamıştık. Bu makalede ise bir önceki makalemizde hazırladığımız örneğin formül alanlarıyla zenginleştirilmesini ve parametrik hale getirilmesini sağlamaya çalışacağız.

Formül alanları bir rapor ekranına SQL sorguları ile doğrudan getiremediğiniz bir takım hesaplamaların yapılmasının ardından veya hazır birtakım formül tagları kullanılarak oluşturulmuş alanlardır. Mesela hemen hemen her raporun üstünde bulunan sayfa numarasıi print date gibi bilgiler birer formül alanı oldukları gibi parasal alanlarda currency fonksiyonlarının çalıştırılmasının ardından virgülden sonra 2 basamak gösterilmesi de bir formül alanıdır.

İlk olarak raporumuza tarih ve sayfa numarası bilgilerini eklemeye çalışalım. Bunun için sol tarafta bulunan toolbox'dan text objesini alıyor ve tarih bilgisinin eklenmesini istediğim tasarım ortamına bırakıyorum. Aynı şekilde sayfa numarasının görünmesini istediğim yere de bir text objesi bırakıyorum.
Şimdi bu alanlardan birinin üzerinde mouse un sağ tuşuna tıklıyor ve "Expressions" menüsünü işaretliyorum. Bu sayede karşıma ayrı bir pencere içerisinde formül yazabileceğim bir editör açılıyor.Edit Expression ekranında sol altta yer alan kısımları biraz inceleyelim.

Globals : PageNumber, PrintDate, Page N of M, vs gibi hazır formül alanlarını içerisinde barındırı. Sayfanın sadece footer veya header sectionında olabilirler.
Parameters : Raporunuza eklediğiniz parametreleri listeler
DataSets : Raporunuzdaki datasetlerin field listesini ekrana getirir.
Operators : +, -, *, / gibi matematiksel ve mantıksal operatörleri listeler
Common Functions : Temel fonksiyonları listeler (Currency'e çevirmek gibi)

Burada amacımız tarihi ekrana getirmek olduğuna göre hemen hazır fonksiyonlar arasından ExecutionTime ı seçiyorum. Çüft tıklamam durumuda doğrudan editör içerisinde "=" sembolünün yanında yer alacaktır.Aynı şekilde sayfa numarasını yazdıracağım textbox içinde benzeri işlemimi yapıyorum. Bu sefer ise Globals tabından PageNumber'ı seçeceğim.Son olarakda mevcut bir alan üzerinde formül uygulayalım. Mesela "Sales Last Year" alanı ondalık ayracından sonra 2 karakter getirecek formata gelsin. Bunun için öncelikle "Sales Last Year" alanı üzerinde sağ tıklıyor ve "Expression" penceresine geliyorum. Hemen ardından sıra geldi formül yazmaya. Bu alanaformülünü yazıyorum. Şimdi raporumuzu çalıştıralım ve formül alanlarımızı kontrol edelim.Yukarıda da gördüğünüz gibi raporun çalıştırılma zamanı için verdiğimiz global formül değeri ve "Sales Last Year" alanı için yazdığımız Currency formülü başarılı bir şekilde çalışmıştır.  Bu yöntemle veritabanınızın desteklemediği, ham veri üzerinde yapamadığınız biçimlendirme çalışmalarını formül alanlarını kullanmak suretiyle gerçekleştirebilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde Parametre kullanımında görüşmek üzere...


Evren AYAN
Microsoft MVP - Connected System Developer
http://www.evrenayan.net