Makale Özeti

Bi önceki makalemizde genel olarak raporlamanın öneminden ve Microsoft'un SQL Server 2005 ile beraber raporlama konusunda bize sunduğu olanaklardan bahsetmiştik kısaca. Bu yazımız ile beraber ise artık basit seviyede raporlar oluşturmayı örğeniyor olacağız ve ilk raporumuzu oluşturacağız...

Makale

Bi önceki makalemizde genel olarak raporlamanın öneminden ve Microsoft'un SQL Server 2005 ile beraber raporlama konusunda bize sunduğu olanaklardan bahsetmiştik kısaca. Bu yazımız ile beraber ise artık basit seviyede raporlar oluşturmayı örğeniyor olacağız ve ilk raporumuzu oluşturacağız.

Bir önceki makalenin son cümlesinde de belirttiğim gibi yeni bir Reporting Services çözümü yaratmak için öncelikle Visual Studio 2005'i açmalı, File>New>Project menüsünü takiben karşınıza gelecek yeni proje yaratma ekranı içerisinde Business Intelligence Projects tabını işaretlemelisiniz. Açılan pencerenin sağ tarafında yer alan 6 proje template'inin 3 tanesi SQL Server 2005 Reporting Services için yaratılmıştır. Bu ekranda ilk olarak bir sihirbaz kullanarak raporumuzu yaratmayı inceleyeceğiz bu nedenle "Report Server Project Wizard" ı seçmeli ve uygulamamızı yaratmalıyız.Projenin yaratılabilmesi için Visual Studio sizden birtakım bilgiler talep edecektir. Bunlardan ilki şüphesiz default dataset inizin yani raporunuzun başlangıç için kullanacağı datayı seçmeniz ve bununla ilgili olan server ı seçmenizdir. Server ı seçebilmek için sağ tarafta bulunan edit butonuna basmanız yeterlidir. Buradan da göreceğiniz üzere Reporting Services sadece SQL Server versiyonlarına değil hemen hemen bütün veritabanı tiplerine uyumluluk gösterecek ve bağlanmanız için gerekli sihirbaz arayüzlerini sizin için hazırlayacaktır.Hemen arkasından gelecek olan ekran uygulamanızın başlangıç datası için getireceği bilginin sorgusunu yazmanızı talep edecektir. Bu aşamada dilerseniz Query Builder arayüzü ile sorgularınızı daha kolay yazabilirsiniz.

Biz Adventureworks veritabanında bulunan Sales.vSalesPerson görünümünü kullanacağız. İçerisinden bazı alanlar filtrelenmiş haliyle sorgumuz şu şekilde olacak.Bir sonraki ekranımız bizden raporun hangi formatta olacağını öğrenmek istiyor. Bu ekranda tabular yani klasik anlamda liste bir rapor veya Matrix yani cross-tab bir rapor formatını seçebiliriz. Şüphesiz bu aşamada tasarlayacağınız rapor ve ekrana getirmek istediğiniz bilgi karar vermenizde rol oynayacaktır.Bir sonraki ekranımız ise raporlama araçlarının hemen hemen hepsinde bulunan section lar ile alakalı. Temel olarak bir raporda 5 section bulunur.

- Report Header
- Page Header
- Detail
- Page Footer
- Report Footer

Bu section lara ek olarak şayet raporunuzda gruplama yapacaksanız (örneğin sınıfınızdaki öğrenci listesini erkek ve bayan olarak gruplar halinde raporlamak istemeniz durumu) bu grupların her biri için Group section ı bulunacaktır.

Bu aşamada Visual Studio'nun bizden talep ettiği bilgi aslında az önce sorgu aracılığı ile veritabanından talep ettiğimiz alanlardan hangilerinin raporun hangi bölümünde görünmesini istediğimiz yönünde.

Biz TerritoryName'e göre gruplandıralım verilerimizi...Son adımlara yaklaşırken Visual Studio'nun bizden isteyeceği bir diğer kritik bilgi şayet gruplama yaptıysak bu grupların drilldown (tıklama ile detaylarını göstermesi) modunda olup olmayacağı ve her grubun altında toplamların yer alıp almayacağı bilgisi olacaktır(Erkek ve Bayan Satış personellerinin gruplara göre ayrılmış olması ve ayrılan her grubun altında cinsiyet bazında satış personellerinin satış toplamlarının yer alması gibi).Ve son ekranımızda Visual Studio bizden raporun görünüm formatını mevcut template ler ile karşımıza getirecektir. Burada istediğiniz yapıyo seçebilirsiniz. Sağ tarafta seçtiğiniz template in önizlemesini görüyor olacaksınız.Ve belki de raporun en önemli kısmı, raporunuzu hangi Reporting Services sunucusuna deploy edeceksiniz bunu seçeceğiniz alan...

Raporlarınızın nereye deploy edileceği konusu önemlidir. Zira Reporting Services raporlarını yöneteceğiniz araç olan Report Manager aracı sizin için bu server da bulunmalı ve raporunuzu yönetmelidir. Ayrıca deploy edeceğiniz server bilgisine raporunuzu yayınlarken de ihtiyaç duyuyor olacaksınız.Ve sihirbaz tamamlandı, raporumuz design modda karşımızda. Şimdi design modda raporumuzu inceleyelim ve ilk kez çalıştıralım.Görüldüğü gibi raporumuz teml bir tasarım ile bizim için yaratıldı. Hemen sol tarafta bulunan toolbox sayesinde raporunuza logo, resim, çizgi, static text gibi birtakım alanları ekleyebilir ve raporunuzu daha görsel bir hale getirebilirsiniz. Raporun görselliği önemlidir, zira herhangi bir tasarıma ve bütünlüğe sahip olmayan bir rapor veritabanının doğrudan ekrana getirilmesi gibi anlamsız veri kümeleri şeklinde görüntülenecektir.

Ve raporumuzu çalıştıralım...Raporumuzun son aşamasında hatırlayacağınız üzere "Drill-Down" özelliğini aktive etmiştik ve yine hatırlayacağınız üzere Trriority Name alanına göre raporumuzu gruplamıştık, grup toplamlarının da yazılmasını istemiştik. Yukarıdaki resimde de göreceğiniz üzere seçtiğimiz tüm özellikler raporumuzda doğru bir şekilde çalışıyor.Grup başlıklarına tıkladığımızda ise raporumuz artık detayları da gösterebilir formatta karşımızda. Bu size ne gibi bir avantaj sağlar? Bazı zamanlarda aylık veya 6 aylık raporlar almanız gerekebilir ve raporunu aldığınız datanın özelliğine göre raporunuz binlerce sayfadan oluşabilir. Bu durumda drill-down özelliği raporun ana hatlarıyla görünmesini ve analizini kolaylaştırır.

Bu yazıyı burada noktalayalım ve bir sonraki yazımızda formül alanlarıyla parametre alanlarını incelemek üzere tekrar görüşelim ;)


Evren AYAN
Microsoft MVP - Connected System Developer
http://www.evrenayan.net