Makale Özeti

SQL Server'a HTTP üzerinden erişimin nasıl olacağını söylemek için yapılması gerekenleri anlatan örnek uygulama

Makale

Merhabalar,

Bu makalemde sizlere MSSQL Server 2000 veritabanı yönetimi sistemi içerisinde XML desteğini arkasına alan :) veritabanı sorgulamalarını HTTP üzerinden nasıl yapacakları ile ilgili genel bilgiyi vermeye çalışacağım.

SQL Server’a belirlenen bir URL üzerinden HTTP aracılığı ile bağlanmak, database nesnelerine direct olarak erişmek mümkündür. Yine de bu şekilde erişim güvenlik açığı yaratabileceğinden SP ve view kullanımı daha doğru olacaktır.

SQL Server a HTTP üzerinden ulaşabilmek için IIS üzerinde yeni bir sanal klasor oluşturulmali ve SQL server ile iletişimi sağlanmalidir.
İlk olarak SQL Server üzerinde yer alan veritabanlarına erişmek için yapmamız gereken işlem IIS(Internet Information Service) üzerinde virtual(sanal) bir dizin yaratıp bu kullanmak.Ama bu işlemi gerçekleştirmeden önce SQL ve IIS ' i kondigüre edecek olan Configure SQL XML Support in IIS isimli Başlat>>>Programlar>>>Microsoft SQL Server tarafında ki tool'dan faydalanmaktır.

Şimdi Senaryo gereği SQL Server içerisinde bulunan Northwind veritabanı için virtual directory yaratıp ardından bunu konfigüre edeceğiz.

Yapmamız gereken ilk işlem Configure SQL XML Support in IIS seçerek karşımıza tanımlanacak olan sanal dizin iletişim penceresini açmak.
Başlangıç için hiçbir sanal dizin tanımlaması yapılmadığı için sağ taraftaki ekranın boş olduğu gözükecektir.Sanal bir dizin yaratmaktan bahsettik sağ ekran üzerinde şekilde ki gibi sağ tıklayarak New >> Virtual Directory seçiniz.

Virtual Directory Name kısmına sanal dizininize ait bir isim verebilirsiniz.Benim demomda Deneme olarak değiştirilmiştir.Aynı şekilde Local PAth kısmına ise yaratmak istediğimiz sanal directory nin yolunu girmeliyiz.Makinanızda ki IIS'in bakacağı path yazılır.Ben default olan c:\Inetpub\wwwroot\Deneme isimli bir yolu işaret ediyorum.
Security tabında ise sanal dizinimize ait olan güvenlik bilgilerimizi işaretliyoruz.UserName ve Password alanlarına istediğiniz bir authentication seçilerek güvenlik bilgileri yerine getirilir.Ben SQL Authentication seçerek username sa password "o bende saklı" olan değerleri girdim;)


Data Source tabında bağlantıyı gerçekleştireceğimiz SQL Server'a ait connection bilgilerinin nasıl olacağını söylemiştik.Şimdi bağlantı kurduğumuz Server Adını ve O server'da kullanmak istediğimiz veritabanı bilgilerini seçiyoruz ki senaryo itibariyle local sunucumu ve Northwind veritabanamızı seçme işlemi yapıyoruz.Settings tabında başından beri konuştuğumuz HTTP üzerinden SQL Server'a kurulacak bağlantının nasıl ve ne yönde olacağıyla ilgili detayları veriyoruz.Burada gerçekleşmesini istediğimiz senaryo Allow sql ve template queris diyerek Explorer'ımıza sanki Query Analyser tarafında yazıyormuşcasına T-sql statment'ımızı yazarak sonucu görüntüleyeceğiz.En son yapılacak işlem olan Explorer ekranı açıp oraya yazılacak olan ifade şu şekildedir.
http://server_ismi/sanaldizin?sql= select LastName,FirstName from employees for xml auto&root=Employees

Bu makalemde sizlerle MSSQL içerisinde kullanılan Configure SQL XML Support in IIS 'tenbahsetmeye çalıştım. Bu çalışma makaleye örnek teşkil ettiği ve öğrenme amaçlı olduğundan hata testleri ve hata yakalama fonksiyonları yazılmamıştır.

Soner Yaşar (soner.yasar@netron.com.tr
)