Makale Özeti

Bir önceki yazımızda Crystal Reports'a giriş yapmış ve basit bir rapor oluşturmak için gerekli adımları incelemiştik. Bu yazımızda oluşturduğumuz bir raporu görsel olarak daha iyi hale getirebilmek için gerekli işlemleri yapacağız.

Makale
Crystal Reports ile Rapor Düzenleme

Bir önceki yazımızda Crystal Reports'a giriş yapmış ve basit bir rapor oluşturmak için gerekli adımları incelemiştik. Bu yazımızda oluşturduğumuz bir raporu görsel olarak daha iyi hale getirebilmek için gerekli işlemleri yapacağız.

Önceki örnek rapordan devam ediyoruz. Page Header bölümünde başlıklardan CompanyName'e sağ tıklayıp Edit Text 'e basalım ve metni Company olarak değiştirelim. Diğer alan başlıklarını aynı bırakabiliriz.Şimdi rapor başlıklarına sağ tıklayıp Format Text 'e basalım. Açılan pencerede Text sekmesini seçelim. Diğer sekmelere de göz gezdirirsek metni ortalama, kenarlık çizme, nesnenin adını belirleme, hyperlink verme gibi diğer özellikleri de görebiliriz.Şekilde görüldüğü gibi Font seçimi olarak Arial, Kalın,11 ve Blue değerlerini seçelim. Underline özelliğini kaldıralım.

Bu işlemleri tüm başlıklar için tekrarlarsak aşağıdaki gibi bir çıktı elde edeceğiz.

Şimdi raporumuza bir başlık ekleyelim ve böylece raporun tanımını yapmış olalım. Bunun için bir Text Objesine ihtiyacımız var. Menude Insert -> Text Object'e basalım. Bu işlemi yaptığımız anda tıklamayı bıraktığımız yere bu text objesini sürüklemiş olacağız. O nedenle bastıktan sonra Report Header bölümünde text objemizi bırakırsak rapora başlık eklenmiş olacak. Başlığımızı Müşteri Listesi olarak yazalım.Text Object'e sağ tıklayıp Format Text deyip Arial, Kalın,12 ve Black değerlerini verirsek çıktımız aşağıdaki gibi olacak. Dilerseniz arka plan rengi,kenarlıklar,metin ortalama gibi diğer özellikleri de uygulayabilirsiniz.Sırada satırları birbirlerinden daha rahat ayırmak ve rapora daha rahat bir görünüm kazandırmak için gerekli adımları inceleyeceğiz. Her satırın altına bir çizgi çekerek yana doğru uzayan satırları daha rahat takip edebileceğiz. Menu üzerinde Insert -> Line 'a basıp, kalem şekline dönen imleç ile Details bölümünün alt sınırında baştan sona çiziyoruz.Şimdi de tüm sayfayı bir çerçeve içine alarak raporu daha görsel hale getirelim. Menude Insert -> Box'a basıp , satırlarımızı bu kutu içinde bırakacağız. Insert -> Box'a bastıktan sonra Details bölümünün içinde kalan tüm alanları içine alacak şekilde kutu oluşturmuş olacağız.
Çerçeve üzerinde düzenlemeler yaparak görsel kaliteyi bir adım ileri taşımış olacağız. Çerçeve kenarlıklarının kalınlığını ayarlamak, elips şeklinde kenarlıkları yuvarlamak gibi işlemler yapabiliriz. Kutuya sağ tıklayıp Format Box'a basarsak aşağıdaki resimlerdeki gibi çerçeve ayarlarını düzenleme şansını elde ederiz.
Bu işlemlerin sonunda aşağıdaki gibi bir görüntü elde edilir.

Son olarak alanlarımızdan bir tanesine Hyperlink özelliği verelim. Böylelikle o alana tıklandığında sabit veya dinamik bir adrese link verme şansımız olacak. Bu örneğimiz için Country alanına sağ tıklayarak Format Text seçelim. Hyperlink sekmesinde, aşağıdaki şekildeki gibi A Website on the Internet seçerek http://www.msn.com yazalım. Böylelikle her satır için Country alanındaki değere tıklandığında kullanıcıyı msn.com adresine yönlendirmiş olacağız. Bu şekil Hyperlink özelliği statik link vermektir. Dinamik link ise, resimde görüldüğü gibi e-mail veya web site değerini direkt olarak alandan alır. Herhangibir URL, e-mail değeri okunmuş ise bu değerlere dinamik olarak link verilmiş olur.
Bir sonraki yazımızda gruplama, sıralama, toplam alma, özel hesaplanan alanlardan yararlanma gibi özellikler üzerinde duracağız.


Onur Kulabaş
Yazılım Danışmanı


Sorularınız için onur.kulabas@bilgeadam.com