Makale Özeti

Bu yazımızda Micorosoft CRM Server kurulumu öncesinde sıklıkla karşılaşılan sorunlar ve geçilen süreçlerle ilgili bilgi vereceğiz.

Makale
MS CRM Kurulumu

Microsoft CRM kurulumu öncesi ve sonrası ile birkaç aşamadan oluşan bir süreçtir. Öncelikle CRM kurulacak makinada işletim sisteminin Windows 2003 Server (Standard Edition, Enterprise Edition veya Web Edition) olması tavsiye edilir (Windows 2000 Server üzerinde de kurulum yapılabilir ancak son ürünün kurulması daha uygundur). Windows 2003 kurulduktan sonra seçime bağlı bileşenlerin (Add-in Components) kurulumu yapılmalıdır. Denetim Masası (Control Panel) içinde Windows Bileşeni Ekle / Kaldır (Add / Remove Windows Components) bölümünde Application Server (IIS, Message Queuing Service) ve Indexing Service kurulmalıdır.

Bu noktada .NET Framework sürümleri çakışması olması muhtemeldir. Bunu sorunu gidermek için C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v1.1.4322\aspnet_regiis –i komutu çalıştırılmalıdır. IIS üzerinde de Web Service Extensions bölümünde .NET Framework 1.1’in açık olması gerekir.
Makinada gerekli bu temel kurulumlar tamamlandıktan sonra MS CRM’in çalışması için gerekli diğer kurulumların ve ayarların yapılması gerekir. MS CRM arka planda kullanıcı tanımlarını yaparken Active Directory’den yararlanır. Mantık olarak domaine bağlı olan kişinin CRM’e bağlanması ile güvenlik ayarları yapılmış olur. Active Directory kurmak için Başlat – Çalıştır (Start – Run) üzerinde dcpromo yazıp Enter’a basılması yeterlidir. Active Directory kurduktan sonra , Active Directory Native Mode şekilde çalıştırılmalıdır. Bunun için Yönetimsel Ayarlar (Administrative Tools) üzerinde Active Directory Users and Computers seçilir. Burada kurulmuş olan ilgili etki alanına sağ tıklanarak Raise Win 2003 Mode seçilmesi gereklidir.
MS CRM veritabanı olarak MS SQL Server kullandığı için CRM Server makinasında MS SQL Server 2000 kurulması gerekir. SQL Server kurulumu sonrasında MS SQL Server Service Pack 3’ün de kurulması zorunludur. MS CRM üzerinde haberleşme sağlanabilmesi için ise Microsoft Exchange Server 2003 kurulması gerekir. Exchange Server için de son service pack’in yüklenmesi gerekir. Bir sonraki makalemizde bu aşamaların tamamlanması ardından MS CRM kurulumu ile ilgili kilit noktaları inceleyeceğiz.


Detaylı bilgi için :

http://www.microsoft.com/businesssolutions/crm/default.mspx
http://www.microsoft.com/businesssolutions/crm/product/crm_system_requirements.mspx
http://www.microsoft.com/BusinessSolutions/crm/community/microsoft_crm_community.mspx


Onur Kulabaş
Yazılım Danışmanı


Sorularınız için onur.kulabas@bilgeadam.com