Makale Özeti

Bu makalede, bir önceki MS Outlook Uygulaması 'nda yapmış olduğumuz örneği kullanarak, Add-In çalışma ortamını tanıyacağız.

Makale

Add-in 'de Hata Ayıklama

Visual Studio .NET ile işlem olarak Outlook uygulamasının nasıl başlatıldığını biliyoruz.Böylece, gerektiğinde uygulamayı durdurmak, sonlandırmak veya debug etmek istersek, bu işlemleri gerçekleştirebiliriz. Test için Outlook programını kapatalım ve koda geri dönerek messagebox komut satırına breakpoint ekleyelim.

Uygulamayı yeniden başlatmak için F5 basınız.  Bu işlemi gerçekleştirdiğimizde, uygulama derlenir, Outlook uygulaması açılır ve kodumuz başlangıçta tetiklendiği için, uygulama break moda geçer.

Bu işlem çok etkilidir çünkü debug edilen düzeneğin en küçük parçasını bize verir. Add-in 'nin çalışma süresi sırasında herbir noktada, etkin olarak Outlook durdurabilirsin ve .net ve Office nesnelerini inceleyebilirsin.

Uyarı : Yeniden başlatmada ve durdurmada, debug işleminden yardım almak için, Outlook kapatılmamalıdır. Aksi taktirde, uygulamada sonlandırılmış olur ve debug işlemi gerçekleştirilemez.

Debug yapmak için başka bir seçenek, Outlook uygulamasını çalışıyorken processes 'e eklemektir. Bu işlem özellikle kaynak koda sahip değilseniz çok kullanışlıdır. Bu işlemi test etmek için aşağıdaki adımları izleyiniz:

  1. Outlook ve Vs.Net kapatınız.
  2. Outlook tekrar başlatın. Eğer Add-in halen çalışıyorsa (ki çalışacak), verilen mesajı başlangıçta göreceksiniz. Yalnız bu kısımda OK düğmesine basmayınız.
  3. Vs.Net açın fakat aynı zamanda bir proje açmayın.Tools menüsünden Debug Processes tıklayın.
  4. Açılan pencerede, Outlook.exe seçip Attach tıklayın.

 

5.  Attach to Process diyalog kutusundan, Common Language Runtime seçeneğini seçip OK tıklayalım.
6.  Processes diyalog kutusunda, vs.net 'te yerleştirdiğimiz break noktasına erişebilmek için Break tıklayalım.

Add-in Kaldırma

E-mail mesajlarını okuduğudunuz yerden ana makinadaki add-in geliştirebilirsiniz. Böylece, yaptığınız yazılımı başka bir yere taşımak isteyebilirsiniz. Fakat, ilk önce Outlooktan add-in kaldırmanız gerekmektedir.

Add-in kaldırmak için, Visual Studio .NET dönün, başlangıç solution' bir parçası olarak üretilen Setup projesini derleyin ve çalıştırın. Bu işlemi yapmak için, OutlookBaslangicMesajiSetup sağ tıklayın ve Rebuild tıklayın. Sonra, tekrar proje üzerinde sağ tıklayarak, Install tıklayın.

Bu işlem add-in tekrar yükleyecektir, fakat daha önemlisi Program Ekle / Kaldır penceresine bir ikon yerleştirecektir. Burdan, add-in kaldırabilirsiniz.

Add-in çalışma ortamını kısaca tanıtmaya çalıştım umarım faydalı olur.

HoşÇakalın...