Makale Özeti

Bundan önceki makalelerimizde ERP’ye neden ihtiyaç duyulduğunu ve gelişme aşamalarını incelemiştik. Axapta’ya giriş yapma zamanımız da geldi fakat Damgaard Axapta’dan başlayan ve MBS Axapta’ya uzanan sürecin hikayesini merak edenleriniz var mı?

Makale

Bundan önceki makalelerimizde ERP’ye neden ihtiyaç duyulduğunu ve gelişme aşamalarını incelemiştik. Axapta’ya giriş yapma zamanımız da geldi fakat Damgaard Axapta’dan başlayan ve MBS Axapta’ya uzanan sürecin hikayesini merak edenleriniz var mı?

Axapta’nın doğuş hikayesi Danimarka topraklarına dayanır. 1983 yılında Erik ve Preben Damgaard kardeşler Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bir şirket kurarlar. Asıl amaçları sadece 1 CD’ye sığabilecek, esnek, diğer sistemlerle entegre edilebilir, genişletilebilir, uluslararası platformda kullanılabilir, her sektöre uygulanabilir, genel hatlarıyla platform bağımsız bir uygulama geliştirmekti.1983 yılına baktığımızda bu düşünceler bir hayal gibi gelecektir ama  Damgaard firması bu uygulamayı geliştirdi ve gerçekten de yukarıdaki hedeflerine ulaştı. Damgaard Axapta, şu anda kullandığımız Axapta’nın ilk halidir. Damgaard firmasının üç ürünü de (Axapta, Financials ve XAL) Windows ve UNIX platformları üzerinde çalışabiliyor, SQL Server ve Oracle veritabanlarını kullanabiliyordu. Bu ürünler orta büyüklükteki işletmelerin ihtiyaçlarını uygun maliyetlerle karşılayabildikleri için Damgaard firması da bu sektörde kısa sürede önemli bir noktaya geldi.

Damgaard ile beraber, diğer bir Danimarka firması olan Navision da Attain isimli ürünü ile ERP sektöründe ciddi bir pazarı elinde tutuyordu. İki firma da kendi alanında oldukça iyiydi ama "bir elin nesi var iki elin sesi var" :) mantığından yola çıkarak iki gücün birleşmesi, uluslararası pazarda daha fazla söz sahibi olmak anlamına geliyordu. Damgaard ve Navision firmaları 21 Kasım 2000 tarihinde birleşme kararı aldı ve Danimarka topraklarındaki en büyük birleşmelerden biri gerçekleşti. Çünkü bu birleşme 29 ülkede 1100 çalışan, 2250 partner ve 130000 müşteri  anlamını taşıyordu. 2001 yılına baktığımızda firmanın net geliri %18 yükselerek 175.9 milyon dolar’ı yakaladı.Bu birleşme ile Damgaard Axapta, Navision Axapta ismini aldı.

Kar getiren sektörleri yakından takip eden ve girdiği tüm sektörlerde liderliğe oynayan Microsoft’un ERP sektörüne adım atmamasını beklemek yanlış olurdu. Microsoft, beklenen atağını 2000 yılı sonunda yaptı ve GreatPlains firmasını satın alarak Amerika’daki ERP pazarına adım attı. Bu satınalma gerçekten yankı uyandırdı çünkü hem Microsoft ERP sektörü ile ciddi olarak ilgilendiğini gösterdi hem de bu adımın gerçekleşme maliyeti 1.1 milyar dolar’dı. Microsoft böylece GreatPlains firmasının müşteri portföyüne de sahip olarak Amerika’da söz sahibi olmayı başarmıştı.

Tabii ki Microsoft için Amerika’daki müşteriler gerçek hedefin sadece bir parçasıydı. Avrupa pazarı başka ürünlerin tekelindeydi ve bu coğrafyaya da akıllıca bir giriş yapmak gerekiyordu. Ve Microsoft’un yakaladığı nokta, sektördeki büyük ölçekli firmaların ERP sistemlerine geçtiği, ama orta ölçekli firmaların özellikle maliyetlerden dolayı bu sistemlere geçememiş olduğuydu. Bu büyük bir pazar demekti ve Navision Axapta da bu pazara girmek için en uygun ürünlerden biriydi. Fiyatı uygun, kurulumu, geliştirilmesi ve bakımı kolay bir ERP sistemi Microsoft’un hedef kitlesi için biçilmiş kaftan anlamına geliyordu.  Beklenen adım 2002 yılında gerçekleşti ve Microsoft, Navision isimli Danimarka firmasını satın aldı, satınalma’nın bedeli ise 1.2 milyar dolar oldu. Microsoft’un gerçekleştirdiği en büyük satınalma’lardan birisiydi. Microsoft bu işe sıfırdan başlamak yerine tam merkezinden güçlü bir şekilde girmiş oldu. Damgaard Axapta ile başlayan, Navision Axapta ile devam eden sürecin üçüncü aşaması olan MBS Axapta,böylelikle Microsoft’un ürün yelpazesindeki yerini almış oldu.