Makale Özeti

Bu makalemizde Bilişim'de Proje Yönetiminin ne olduğunu, sorunların neler olduğunu göreceğiz ve Microsoft Project kullanarak bunları nasıl aşabiliriz buna kısa bir giriş yapıyor olacağız. İlerleyen yazılarımızda Microsoft Project kullanarak nasıl etkin bir proje yönetimi yapacağımızı detaylandırıyor olacağız.

Makale

 

“Eğer yönümüzü değiştirmezsek, muhtemelen, nereye doğru gidiyorsak oraya varırız...” Eski Çin Atasözü

Proje yönetimi internetin ve yazılım teknolojilerinin bu kadar hayatımızla içiçe olduğu bir dönemde çok önemli bir konu haline geldi, neden mi hemen bir örnekle başlayalım. 2003 yılının son aylarında Amerika'da dünyanın en büyük havaalanlarından biri açılacak, herkes heyecanla bekliyor. Son gün bir açıklama, havaalanın açılışı bir hafta gecikiyor. Sebep ise valizleri taşıyan bantların yazılımını yapan firmanın yazılım projesini yetiştirememesi. İnsanın gülüp geçesi geliyor değil mi, biz bu tür manzalara alışkınız ülkemizde bitmeyen yollar, köprüler, projeler. Ama şimdi rakamlara dikkat; bir valiz yazılımı yüzünden havaalanı bir haftada inanılmaz bir maddi kayba uğruyor. Oyunun kuralları değişiyor, artık yeni ekonomide kazanan ülkeler ve firmalar etkin proje yönetimi yapanlar olacak.

Doktor beni öldürür müsün lütfen :)

Proje dediğimiz eylem; başlangıcı ve bitişi açıkça tanımlanmış aktivitelerle, bütçe ve zaman kısıtı altında iyi tanımlanmış hedef ve amaçlara ulaşmakdır. Bu cümleyi yazı boyunca enine boyuna inceleyeceğiz ama başlamadan bir araştırma raporuna bakalım: Gartner'ın araştırma sonuçlarına göre günümüzde bilişim projelerin %30'u asla başarıya ulaşmıyor. Bu inanılmaz bir rakam, düşünün ameliyat olacaksınız ve biliyorsunuz ki sizi ameliyat edecek doktorun on hastasından üçü masada kalıyor. Siz bu doktora ameliyat olur muydunuz? Bugünlerde uçak bileti fiyatları düştü, diyelim ki bir havayolu şirketinin on uçağından üçü düşüyor ve herkes ölüyor, siz bu uçağa biner miydiniz? Ama günümüzde bilişim projelerinin %30'u başarıya ulaşmadığını bile bile proje yapıyoruz veya proje yaptırıyoruz, bu nasıl bile bile ölüme gitmektir. Bilişim dünyasında acilen ülke olarak fark yaratabilmemiz için mükemmel fırsat proje yönetimi metodolojilerini uygulamaktır.

Proje yönetimi metodolojisinin amacı bilişim projelerinin standart bir metot ve yöntemle, disiplinli, iyi yönetilen, ürünlerin veya sonuçlarının kaliteli ve zamanında teslimini güvence altına alarak belirli bir bütçe ve zaman kısıtı altında gerçekleştirilmesidir.

Proje Yönetimi içerdiği değişkenlerin fazlalığından tek ve standart bir yol olarak çözüm sunmamaktadır. Her organizasyon kendi bünyesinde oluşturduğu metodolojiyi proje bazında tekrar değerlendirmeli ve daha sonra çalışmalara başlamalıdır. Proje yönetimi devamlı bir süreçtir. Aktivitelerin sabit sıralandığı bir sistem değildir. Süreçler içiçedir ve birbirlerinden ayrı düşünmek imkansızdır.


Uzaydan görülebilen bir proje var insanoğlunun gerçekleştirdiği: Çin Seddi. Çinlilerin korunmak amacıyla inşa ettiği, 2000 yıldan eski, 7200 metreden daha uzun birçok duvardan oluşan bir proje. Proje 1000 yıl sürüyor. Günümüz projelerinin neden bitmediğine baktığımızda tarihten ders almışız gibi görünmüyor, artık sanayi devriminden sonra yaşanılanlar gibi bile açık ara kazanmak söz konusu değil.

 

 

Yönetilemeyen Projeler

Projeler neden başarısız olur dediğimizde KPMG adlı araştırma grubunun yapmış olduğu araştırmanın sonucana göre projelerin %36'sı proje yönetimi becerilerinin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bir proje yöneticisi olmak demek iyi bir yönetici olmanın dışında bir lider olmanızı, insan ilişkilerinde başarılı olmanızı, bir bilişim uzmanı olmanızı da gerektirmektedir. Çünkü tüm proje süreçlerinizi dökümante etmek ve planlar yapıp üst yönetim ile ilişkilerinizi sürdürmek dışında üzerinizde daha başka sorumluluklar da bulunmaktadır. Proje ekibinizle her anlamda bütünleşmeniz gerekmektedir, onları her anlamda anlayabiliyor, onlara liderlik ettiğinizi onlara hissettirdiğiniz gibi onların yanında projede aktif yer aldığınızı da onlara verebilmelisiniz. Yine KPMG'nin bir araştırma sonucuna göre proje çalışanları projenin başarısız olacağını 6 hafta önceden biliyor, eğer iyi proje yönetimi becerileriniz varsa bilin ki projeniz başarızlığa uğramayacaktır. İkinci büyük proje başarızlığının nedeninin %20 oran ile iletişim sorunları olduğunu söylersem bu sizi şaşırtmayacaktır sanıyorum az önceki örnekten sonra. Eğer çalışanlarınız kendi içinde ve sizinle iletişimde olurlarsa projenizin başarıya ulaşması için büyük bir engeli daha aşmış oluyorsunuz.

Proje başarısızlıklarından bir diğeri de hedeflerin doğru tanımlanmamış olmasıdır, önce gelin aşağıdaki hikayeyi okuyalım ve bilge kedinin sözlerine kulak verelim:


 

Alice harikalar diyarında'dan bir bölüm:

“Bana hangi yoldan gitmem gerektiğini söyler misin?” dedi Alice,

“Bu neyi istediğine ve neye ulaşmaya çalıştığına bağlı” dedi kedi.

“Şey, bilmem ki....” dedi Alice, bunun üzerine kedi de:

“O zaman hangi yoldan gittiğin farketmez” dedi.

 

Projelerin %17'si doğru tanımlanmamış hedeflerden dolayı başarısız olmaktadır. Hedefi sadece üst yönetim değil, proje çalışanlarının hepsi bilmelidir. Eminim aklınıza sizin katılmadığınız ve proje hakkında kararların aldındığı bir toplantı gelmiştir, hedefler paylaşılmadan ve net olarak ortaya konmadan başarıdan bahsetmemiz maalesef düşük bir ihtimal. Projenin tamamlandığına ilişkin kararın verilebilmesi iyi tanımlanmış hedefleri gerektirir. İyi tanımlanmış hedefler olmadığında proje amacını yitirecektir.

Proje ekibinin konuya ve kapsama yabancılığının başarızlığa etkisi %17, yeni teknolojiye uyumsuzluğu ise %14 olarak belirlenmiştir. Bu rakamlarında bize açıkça belirttiği bilginin önemidir ve değeridir. Bu yüzden kendinize yapacağınız yatırım çok kritik bir kaynak olmaktadır. Örneğin teknoloji seçimini ele alalım; Microsoft'un .NET teknolojisi mi, yoksa diğer teknolojiler mi? Sürekli yeni teknolojileri öğrenecek, sürekli kendimizi yeni platformlara adapte edecek zamanımız yok, eğer hızlı değişime aynı bilgi gücüyle ayak uydurabilirsek işte en büyük rekabet avantajını elde etmiş olacağız projelerde.

Benim şirketimde proje yok ki!

Her şirketin mutlaka projesi vardır, illa ki bir bilişim firması veya inşaat firması olmanız gerekmez. Düşünün eleman işe almıyor musunuz? Yıllık bütçe analizleri yapmıyor musunuz? Operasyonlarınızı planlamıyor musunuz? Satış ve pazarlama aktiviteleri gerçekleştirmiyor musunuz? Unutmayın bir şirketin temelde üç fonksiyonu vardır: Satış, Muhasebe ve Operasyon. Örneğin Operasyonu ele aldığımızda, bu üretim veya tedarik olabilir ve ikisi de kendi içerisinde yüzlerce alt başlıktan oluşmaktadır. Bu bağlamda olaya baktığınızda şirketin her önemli adımı büyük bir projeden başka bir şey değildir aslında.

Projenizin başarıya ulaşmasını siz isteseniz de sizin elinizde olmayan engeller olacaktır. Boğaziçi Üniversitesi'nde verdiğim derslerde öğrencilerim ne sebeplerden dolayı dönem projelerini bitiremiyorlar not alsam, uzunca bir kitap yazmış olurum herhalde. Şaka bir yana öğrencilik hayatımızda biz de elektrik dahil birçok şeyi bahane etmiştik, ama iş hayatına geldiğimizde ise risklerin projeleri ciddi anlamda tehdit ettiğini görüyoruz. Projenin başarıyla tamamlanmasını engelleyici faktörlere risk adı verilir. Risk problem değildir. Problem şu anda oluşandır, risk ise problem oluşmasına sebep faktördür. Potansiyel problemlerin farkedilmesi, proje yöneticisinin buna karşılık olarak alternatif eylemler yada uyarılar getirmesini sağlar ve gerektirir.

Projede oluşabilecek her türlü engelleyici faktör en baştan ortaya konmalıdır, böylelikle o engelin ortaya çıkmasında nasıl aşılacağına dair önceden hazırlıklı olmuş olursunuz. Her projenin kendine has riskleri bulunmaktadır, örnek olarak bir yazılım projesini ele alırsak en büyük risklerimizden bazıları takım elemanlarının işten ayrılması, projenin uygulanan firmaya kültürel uygunluğu ve proje sonucunda oluşacak büyük değişikliklere tepkiler. Unutmayın her çalışan onun işiyle ilgili detaylı sorular sorup analiz etmeye çalıştığınızda işinin elinden alınıp bir bilgisayar yazılımına devredileceğini düşünerek korkar, tam anlamıyla bilgisini sizinle paylaşmayabilir. Eksik bilgilendirme sonucunda projenizde önemli yapı taşlarından biri gerçekleşmeyebilir. Bu durumda eğer en başta riskleri hesaplar ve dağıtırsanız projeniz bu risk gerçekleştiği anda gereğini yerine getirir ve çalışmasını sürdürür, böylece alışkın olduğumuz zaman ötelemeleri engellenmiş olur.

Microsoft Project nedir?

Proje yönetimi teknolojiden bağımsız görünse de etkin olarak uygulayabilmek için çeşitli araçlara ihtiyaç bulunmaktadır. Microsoft Project adlı yazılım bu konuda dünyanın en çok kullanılan proje yönetim aracıdır. Merkezi bir veritabanı üzerinden, yetkilendirmelerle, farklı kaynaklardan veri alıp bunları proje sürecine dahil etme özelliği ve her adımda birçok farklı biçimde alabileceğiniz raporlarla Microsoft Project yazılımı Microsoft'un en çok satılan beş ürününden biri olmuştur. Günümüzde proje ekipleri internet sayesinde aynı mekanda bulunmasalar da birlikte iş yapabilmektedirler. Hatırlarsanız iletişim projenin başarısında çok etkin bir faktördü, bu yüzden Microsoft Project yazılımının internet üzerinden erişilebilir bir versiyonu da bu anlamda hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Günümüzde cep telefonlarının, tablet PC'lerin internete kablosuz ve kesintisiz bağlanabilmesi sayesinde sadece bilişim değil tüm sektörlerde proje yönetimi bileşenleri bu yeni ekonomideki oyuna dahil olabilmektedirler. Microsoft Project ile ilgili detaylı bilgiye http://www.microsoft.com/project adresinden erişebilirsiniz.

Proje yönetimi konusunda bir uzman olduğunuzu ispatlamak istiyorsunuz, bu konuda yapmanız gereken ise bu konuda bir dünya standardı olan PMI (Project Management Institute) tarafından belirlenmiş olan eğitim içeriğini almanız ve gerekli sertifika sınavına girerek başarılı olduğunuz taktirde sertifikanızı almak olacaktır. Türkiye'nin ve dünyanın proje yönetimi konusunda uzmanlara ihtiyacı var.

Gartner diyor ki: “Projelerin %51'i bütçelerini %189 aşıyor, hedeflenen işlevselliğin ancak %74'üne ulaşılabiliyor”. Rekabet her zaman kapınızı çalıyor, durmadan müthiş bir proje yönetimini uygulayarak ilerlemelisiniz yoksa siz adımınızı atasıya kadar bu stratejik rekabet avantajını kaybedeceksiniz. E-iş bize hızlı koşabilmemiz için altyapı sağlasa da, bizim en uygun araçları en uygun yöntemlerle kullanarak avantaj elde etmemiz gerekiyor.

Mehmet Nuri ÇANKAYA
www.nuricankaya.com