Makale Özeti

Bu yazımızda, Axapta istemcisi ile sunucu arasındaki ayarları yapabilmemiz için gerekli araç olan Configuration Utilityi giriş anlamında inceleyeceğiz.

Makale

AXAPTAYA GİRİŞ - 3

Axapta İstemcisi(Client)

Bu yazımızda, Axapta istemcisi ile sunucu arasındaki ayarları yapabilmemiz için gerekli araç olan Configuration Utilityi giriş anlamında inceleyeceğiz. Bu yazı bilgi amaçlı olup, işlevsellikleri sonraki yazılarda ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

Axapta istemcisi, Axapta uygulaması ile kullanıcı arasında bir arayüz görevi görür. Kurulması hangi mimari olursa olsun zorunludur. İstemci kurulumu için gerekli prosedür;

3 Katmanlı Yapı

3 katmanlı yapılar, genellikle thin client’larda çalışır, fakat thick client kurulumunu da tercih edebiliriz. İstemci için eğer güçlü bir makinanınız varsa, ve network hızınız 10 Mbps’in üstündeyse fat(thick) client kurulumunu yükleyebilirsiniz. 3 ve 2 katman arasında, yükleme açısından, 3 katmanlı çevre için ortak dosya sunucusu kurma farkı vardır. 2 katmanlı çevre için bütün makinalara tam kurulum yapmak zorunda kalırsınız.

3 katmanlı thin ve fat client arasında, fat istemcilerin  AOS’ye erişebilmeleri için ODBC yüklemeniz gerekmesi gibi bir fark vardır. Fakat thin client, herşeyi AOS sunucusu üzerinden yapar.

Configuration Utility

Axapta yüklediğinde, kurulum programı tarafından başlangıç parametreleri registry’ye kaydedilir. Kurulum aşamasında yapılan seçimler, Axapta Configuration Utility aracılığı ile değiştirebilir..

KURULUM KONTROL LİSTESİ

Axapta kurulumundan hemen sonra, bir kontrol listesi (check list) ile karşılaşırız. Bu kontrol listesi aracılığı ile, kurulum sonrası yapılması gereken ayarları yapabiliriz. Bazı görevlerin ilk aşamada yapılması zorunlu olduğu gibi, bazı görevler başka zamanlara bırakılabilir. Bu bölümün her adımı farklı amaçlara yöneliktir. Buradaki kontrol listesinin her bir adımı ilerideki yazılarda anlatılacaktır.

Bu kontrol listesine, Administrator (Yönetim) menüsü altından erişilebilir.

İlk olarak lisans dosyasını yüklemeniz gerekir. Bunun için Licence Information linkine tıklarız ve gelen pencere aracılığı ile lisans dosyasının yolunu belirttikden sonra yükleme işlemini aktif hale getiririz. Bu işlemden sonra Axapta’nın kapatılıp – açılması gerekmektedir.

Yeni Bir Şirket Yaratmak

Axapta’da birden fazla şirket yaratabilir, bu şirketleri tek uygulama ile yönetebiliriz. Bu yarattığımız şirketlere üç karakterlik bir kod veriririz. Axapta içerisindeki tablolara kayıtlar atılıken, bu şirket numarasıda gönderilir. Aktif olarak hangi şirket üzerinde çalışılıyorsa, sadece o şirketin bilgileri görülür.

Axapta ilk kurulduğunda, DAT şirketi otomatik olarak yaratılır.

Yaratılan bir şiketin aynısını kopyalarak yeni bir şirket daha yaratabiliriz.

Yeliz Korkmaz, MVP

yelizkorkmaz@tnn.net