Makale Özeti

Devam ediyoruz....

Makale

VISUAL STUDIO ANALYZER - 3

  Uygulama Belgeleme: Olay kaynağı durumu değiştiği zaman, bilgiyi alabilmemiz için olay kaynağı arayüzünü belgeleyebiliriz. Olay kaynağı, sistemdeki değişikliği bize haber verebilmesi için signal notification service kullanır.
COM Olayları İçin Method Name Alanı: COM olaylarını kullanan programcılara yardım için, COM olayları için, Method Number alanına Method Name alanı eklenmiştir.

VISUAL STUDIO ANALYZER İstemci Ve Sunucu Kurulumu
  VISUAL STUDIO ANALYZER, istemci ve sunucu bileşenleri içerir. İstemci analiz edilecek olayların tutulacağı yere, ve sunucu ise olayların doldurulacağı bilgisayarlara kurulur. VISUAL STUDIO ANALYZER kurduğumuz zaman, sadece istemciyi, sadece sunucuyu veya her ikisini kurabilirsiniz.
Kurulum Aşamaları:
1) Visual Studio .NET Start penceresinde lisans anlaşmasını kabul edin ve Continue butonuna basın.
2) Option penceresinde Enterprise Development Tools nodunu açın sonrasnda Visual Studio Analyzer Client nodunu açın.
3) VISUAL STUDIO ANALYZER checkbox’ını işaretleyin. Ayrıca VISUAL STUDIO ANALYZER Client’ın checkbox’ını işaretleyin.
  VISUAL STUDIO ANALYZER’ın Başlatılması / Durdurulması Windows 95 ve Windows 98’de VISUAL STUDIO ANALYZER manuel olarak Start edilir. Eğer daha üstü bir işletim sistemi kullanıyorsanız VISUAL STUDIO ANALYZER sunucusu otomatik olarak başlatılır.

VISUAL STUDIO ANALYZER Sunucusunun Durdurulması veya Çıkarılması
  Normal bir Windows servisinin kapatılması ile aynıdır. Manuel olarak killec.exe programını kullanarakda durdurabiliriz. Bu program, varsayılan kurulumlarda;
   “C:\Program Files\Microsoft Visual Studio .NET\Common7\Tools\Analyzer” dizininde bulunmaktadır.
  Command Prompt’tan;
  Killec
  Yazdığınız zaman VISUAL STUDIO ANALYZER sunucusu stop olacaktır.

Performans Analizi Ayarları
  VISUAL STUDIO ANALYZER ile uygulamanın performans analizi bir veya daha fazla başlantı ile başlar. VISUAL STUDIO ANALYZER projelerinde, VISUAL STUDIO ANALYZER sunucusu çalışan bir veya daha fazla bilgisayara bağlanılır. İstenilen olay koleksiyonu için filitreler çalışır. Yaratılan filitrelere uygun veriler oluştuğu zaman bilgiler Event Log’a kaydedilir.

VISUAL STUDIO ANALYZER Projeleri
  VISUAL STUDIO ANALYZER’ı kullanabilmek için VISUAL STUDIO ANALYZER projelerini entegre geliştirme ortamında oluşturmak ya da açmak zorundayız. Basit bir proje Event Log, filitre ve bilgisayara bağlantı içerir. Bu öğeler log koleksiyonu oluşturmak için zorunludur. Eğer uygulama birden fazla Event Log, filitre ve bilgisayar içeriyorsa, bir projede veya daha fazla projede saklanabilirler.
  VISUAL STUDIO ANALYZER projelerini VISUAL STUDIO ANALYZER Project Wizard kullanarak veya manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Hızlı olarak çözüm sağlayabilmek için VISUAL STUDIO ANALYZER Project Wizard’ı çalıştırmak için;
File menüsünden New Project’i tıklayın. Analyzer Wizard’ı seçin. Name alanında proje adınızı verebilirsiniz. Sonrasında gelen adımlara göre ihtiyaçlarınızı işaretleyebilirsiniz. Eğer VISUAL STUDIO ANALYZER kullanımına yakınsanız, VISUAL STUDIO ANALYZER projelerini manuel olarakda oluşturabilirsiniz. Bu işlem için gerçekleştirmeniz gereken adımlar;
  File menüsünde New Project’i seçin.Solution Explorer’da proje görünür. Task List’de de yapmanız gereken adımlar görünür.
  Proje oluşturduğumuz zaman sadece taban kısmına sahip oluyoruz. Sonrasında, bilgisayar bağlantıları ve filitreler gibi yeni öğeler ekleyebilir durumda oluruz. Bu öğeler kullanılarak saklama, yeniden alma ve olayları analiz etme aşamasında kaydetmeye hazır hale geliriz. Projeye yeni öğe ekleme adımları;
  Project menüsünden Add New Item’ı seçin, karşınıza çıkan dialog box’dan öğe’yi seçin. Open’a basınca herhangi bir öğeyi projenize eklemiş olursunuz.
  Machine: Hangi bilgisayardan olay koleksiyonu yapılacağı bilgisi, bilgisayar adı olarak belirtilir.
  Event Log: Yeni oturum kaydetmek için Event Log tanımıdır. Sonrasında event log oluşturulur, olayları kaydetmeye başlar.
  Filter: Tanımlamanız için boş filitre.

Bilgisayar Bağlantıları
  Eğer VISUAL STUDIO ANALYZER kullanarak bilgisayarların hareketlerini takip etmek istiyorsanız bu bilgisayarları tanımlamak zorundasınız. Eklenilen bilgisayarda, VISUAL STUDIO ANALYZER sunucusunun kurulu olduğundan emin olmak gerekir.

VISUAL STUDIO ANALYZER Projesine Bilgisayar Bağlantısı Eklemek
  Solution Explorer’da projenizi seçin ve sağ tuş + connect to machine’i seçin. Veya VISUAL STUDIO ANALYZER toolbar’ında Connect To Machine butonuna tıklayabilirsiniz. Gelen ekranda bağlanmak istediğiniz makine adını yazın ve Browse tuşuna basarak istediğiniz bilgisayarı seçin. Sonrasında Connect butonuna basın. Eğer bu bağlantıyı iptal etmek istiyorsanız makine adı üzerinde iken sağ tuş + Delete ‘i seçebilirsiniz. Eğer burada Disable Connect’i seçerseniz makine adı kalır ancak üzerinde yapılan işlemler iptal olur.

Filitreler
  Filitreler, olayları nasıl kayıt ve analiz etmek istediğimize göre şekillendireceğimiz dinamik yapılardır. Kişiselleştirebileceğimiz filitreler oluşturabileceğimiz gibi hazır gelen filitreleride kullanabiliriz. İsteğimize göre filitreler oluşturarak isteklerimize göre işlemler gerçekleştirmiş oluruz.
  Predefined Filters: Standart olayların filitrelendirilmesi için, VISUAL STUDIO ANALYZER Project Wizard ile proje oluşturulduğu zaman filitreler projenize oluşturulmuş halde gelir. Projenize bu filitreleri eklemek için projenizde iken sağ tuş + filitre nodunu tıklayarak Add Predefined Filter seçeneğinden otomatik olarakda ekleyebilirsiniz. Bu filitreleri projenizdeki ihtiyaçlara göre güncelleyebilirsiniz.
  Blank Filters: Eğer projeniz herhangi bir başka filitre içermiyorsa, bu filitre kayıt işlemini gerçekleştirir. Uygulamanızı Blank Filter ile çalıştırdığınız zaman VISUAL STUDIO ANALYZER olayları depolanmaz.
  Types Of Filters: Burada iki tip filitre vardır. Depolama veya kaydetme filitresi ve görüntüleme filitresi. Event Log’daki olayları görmek için açtığınız zaman, görmek istediğiniz verinin filitresini uygulayabiliriz.
  Filitreleri oluştururken dikkatli olmamız gerekmektedir. Network performansını en başta düşünmemiz gerekmektedir. Örneğin Performans Monitor’deki bilgileri kontrol etmek istiyoruz. Burada birçok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgileri çekerkende performans sorunları yaşayabiliriz.

Kaynak : http://msdn.microsoft.com
Yeliz Korkmaz, MVP
yeliz.korkmaz@bilisimanadolu.com