Makale Özeti

Bu yazıda Microsoftun veritabanı yönetim sistemi SQL Server ın beta aşamasında olan yeni sürümü Yukon’u genel hatlarıyla inceleyeceğiz. Başlamadan önce bir noktanın altını çizmek istiyorum. Beta aşamasında, kullanılan bir çok özellik, geliştirilen bir çok araç, dağıtım sürümünde belki çok değişmiş olarak karşımıza çıkacak, belki de tamamen kaldırılmış olacak. Bu yüzden okuyacaklarımızı kesin özellikler olarak algılamak yerine muhtemel özellikler olarak düşünmek çok daha uygun olacaktır. Şimdi adım adım Yukonu incelemeye başlıyalım.

Makale


CLR İş başında :
"Kod Adı Yukon"

Microsoft .NET vizyonunu geliştirdiği yeni ürünlerle desteklemeye devam ediyor. Bu yazıda Microsoftun veritabanı yönetim sistemi Sql Server ın beta aşamasında olan yeni sürümü Yukon’u genel hatlarıyla inceleyeceğiz. Başlamadan önce bir noktanın altını çizmek istiyorum. Beta aşamasında, kullanılan bir çok özellik, geliştirilen bir çok araç, dağıtım sürümünde belki çok değişmiş olarak karşımıza çıkacak, belki de tamamen kaldırılmış olacak. Bu yüzden okuyacaklarımızı kesin özellikler olarak algılamak yerine muhtemel özellikler olarak düşünmek çok daha uygun olacaktır. Şimdi adım adım Yukonu incelemeye başlıyalım.

CLR desteği:
Yukonun en dikkat çekici özelliği CLR ile temel bir işbirliği içinde çalışabilmesi. Bu sayede kendinizi en rahat hissettiğiniz .net dili ile veritabanı nesneleri oluşturma, düzenleme ve yönetimini sağlama imkanına kavuşuyoruz. Artık geliştirici T-Sql kullanmadan, istediği dilde (Vb.Net,C#...) veritabanı üzerinde trigger lar , stored procedureler ya da fonksiyonlar yazabilecek, veritabanları oluşturup silebilecek. Bu aynı zamanda herhangi bir veritabanı nesnesi yazarken binlerce ( abartmıyorum :) ) bileşeni sunan .Net Class Libraryden faydalanabilme anlamına da geliyor. Fikir vermesi açısından, aşağıda girilen Id ‘ye göre isim döndüren bir fonksiyon görüyoruz. Kodun ayrıntısına girmeden, kabaca SqlContext bağlantıyı sağlayan sınıfımız diyebiliriz. (Ado.NET’in yeni sürümünde Yukon’a destek vermek üzere bu tarzda, aşina olduğumuz ama yeni sınıflarla karşılacağız.)