Makale Özeti

Bu makalede Crystal Report kullanılarak hazırlanmış raporların web sunucu üzerinde nasıl yayınlanacağını inceleyeceğiz.

Makale

Crystal Reports Raporlarının Yayınlanması

CRYSTAL REPORT RAPORLARININ YAYINLANMASI

Bu makalede Crystal Report kullanılarak hazırlanmış raporların web sunucu üzerinde nasıl yayınlanacağını inceleyeceğiz.

Raporun tasarımı ve programlanmasının ardından sıra bunu gerekli istemcilerin erişebilmeleri için sunucuya yerleştirmeye gelir. Tam bu sırada başlangıçta hiç hesapta olmayan bazı sorunlarla karşılaşabilir, hatta belki de bunun için raporun hazırlanmasından daha fazla zaman harcayabilirsiniz. (Tecrübe ile sabit :) ) Crystal Reports ile şu ana kadar tanışmamışlar için kısa bir bilgi verelim. Crystal Reports for Visual Studio .NET, uygulama geliştiricilere verimli ve etkili raporlar ve sunumlar hazırlama olanağı sunan bileşenler dizisidir. (Aslında üçüncü parti bir firmanın ürünü olan Crystal Report bazı kısıtlamalarla Visual Studio içine dahil edilmiştir.) Visual Studio.NETin IDEsine tam entegrasyonu sayesinde bu ortamdan ayrılmadan rapor ile ilgili tüm işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlar. Bu yazıda raporların nasıl hazırlandığının değil, hazırlanan raporların sunucu üzerinde nasıl yayınlanacağını, gerçek bir uygulama üzerinde adım adım inceleyeceğiz.

Aslında uygulama geliştirirken raporu da yayınlarız. Raporun işleyişini, görünüşü vs. denemek için yaptığımız işlem aslında raporu yayınlamaktır. Ama sorun bu raporların Visual Studio kurulu olmayan bir sunucuda yayınlamak istediğimizde ortaya çıkar. Raporu yayınlamak için web sunucusuna da Visual Studio yüklemek pratik bir çözümdür aslında :). (Bu da tecrübeyle sabit :) ) Şimdi adım adım Visual Studio yüklemeden bir web sunucusu üzerinde Crystal Reports raporlarının nasıl yayınlanacağını göreceğiz;

1.Adım: Yayınlama için ilk adım, raporun hazırlandığı çözüme (solution) yeni bir kurulum (setup) projesi eklenmesidir. Solution Explorer penceresinde mevcut solution ‘ın üzerinde sağ tıklanır. Add New Project seçilir.


1.Resim: Yeni Proje Ekleme

2. Adım: Setup And Deployment Projects altından Web Setup Project seçilir. (Bu şablonla web server üzerine uygulamayı kurulumk için kurulum (setup) dosyaları oluşturulur. Bu sayede sanal yol (virtual path) gibi bazı ayarlar program kuruyormuş gibi yapılabilir. Ayrıca web uygulamasının kaldırılabilmesi için gerekli bilgileri de oluşturur. (Uygulama kendini Program Ekle / Kaldır kısmına ekler.) Kısaca bir web uygulamasını alışageldiğimiz windows uygulamarı tarzında kurup/kaldırmak için bu şablonu kullanırız.


2.Resim: kurulum (setup) Projesinin Tipinin Belirlenmesi

3.Adım: Solution Explorer ‘a eklenen projenin ismine sağ tıklayıp açılan menüden Add Project Output seçilir. Açılan menüden kurulum projesine dahil edilmek istenen bileşenler seçilir. Bu seçenekler kısaca;

Primary Output: Proje tarafından oluşturulan DLL ve EXEleri içerir.
Localized Resources: Farklı dil ve bölgesel ayarlar kullanılmışsa, ilgili dosyaların projeye dahil edilmesini sağlar.
Debug Symbols: Hata ayıklamada kullanılan sembolleri içerir.
Content Files: Asıl projenin dosyalarıdır. Oluşturulan web sayfaları gibi.
Source Files: Kaynak kod ve dosyaları içerir.

Standart bir Crystal Report raporunun yayınlanması için Primary output ve Content files seçeneklerinin seçili olması çoğu zaman yeterlidir.


3.Resim: kurulum Projesinin Bileşenlerini Belirleme

4.Adım: Bu seçenekler seçildikten sonra kurulum projesinde crystal_managed2003.msm ve dotnetfxredist_x86.msm dosyaları belirmiş olmalıdır. Yine Solution Explorerda kurulum projesine sağ tıklanır. Açılan menüden Add Merge Modules seçilir. Crystal Report Merge modüllerinin yüklü olduğu klasör seçilir.
(Varsayılan Yol: C:\Program Files\Common Files\Merge modules\)

 • Crystal_Database_Access2003.msm
 • Crystal_Database_Access2003_enu.msm
 • Crystal_regwiz2003.msm
 • Dosyaları projeye eklenir.

  5.Adım: Solution Explorer‘da Crystal_regwiz2003.msm dosyası seçilir. Properties menüsünden Merge Module Properties başlığı altındaki Licence Key kısmına Vs.Net programının Help – About kısmından elde edilebilecek lisans numarası girilir. Bu lisans, projenin derlenebilmesi için gereklidir.

  Son olarak yine Solution Explorer ‘dan kurulum projesine sağ tıklayıp açılan menüden build dediğimizde istediğimiz herhangi bir sunucuya yüklenmek üzere kurulum dosyaları derlenir

  İpuçları:
  Kurulum sırasında varsayılan yol ve varsayılan dosyanın belirlenmesi: Solution Explorer ‘dan Primary Output seçilir. Solda açılan menüden (File System) Web Application Folder seçilir. Properties penceresinden varsayılan dosya , programın yükleneceği sanal yol (virtual path) gibi özellikler ayarlanabilir.

   


  4.Resim: Gerekli Dosyaların ve Lisans Anahtarının Belirlenmesi

  Yayınlama için gerekli olan işlemler bu kadar basitken, yetiştirmeniz gerek zaman çok kısıtlıysa sizi nasıl sıkıntıya düşürebileceğini yukarıdaki resimden proje ismine bakarak anlayabilirsiniz. :)

  Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.