Makale Özeti

Bu yazımızda bir XSL dökümanının nasıl oluşturulduğunu anlatacağız.

Makale

Merhabalar,


Bu yazımızda XSL den yani “eXtensible Stylesheet Language”, yani “genişletilebilir biçimlendirme dili” nden bahsedeceğiz. Sitedeki diğer makalelerde XML in ne işe yaradığı ve genel olarak nasıl kullanıldığına dair bilgi ve örnekler var. Ancak bilindiği üzere XML, veriyi tanımlamak için kullanılan mükemmel bir teknoloji olmasına rağmen, bu verinin sunulması, XML tarafından o denli mükemmel şekilde yapılamamaktadır.

Bu açıdan XML görünümünün kullanıcı dostu olmadığını söyleyebiliriz.Yani başka bir teknoloji gerekli ki, XML’i dostane bir görünüme büründürsün : XSL.


Yukarıdaki açıklamadan , “HTML için CSS ne ise , XML içinde XSL odur” gibi bir mana çıktığının farkındayım.Bu çıkarım doğru olsa da , XSL bundan fazlasını gerçekleştirebilmektedir. Yani XSL , bir XML dökümanını, şık bir HTML dökümanına, yada WML ‘e , PDF’e ,yada (element ve attribute hiyerarşisi farklı olacak şekilde) başka bir XML dökümanına çevirebilmektedir. Bu son çevrimin özel birde adı var :XSLT.


Peki bir XSL dökümanı nasıl yazılır?


Öncelikle şunu bilmek gerekir ki , XSL dökümanları da iyi formlandırılmış (well- formed) bir XML dökümanıdır. Dolayısıyla bir kök elemente sahip olmalıdırlar.


Bu kök element ise:


http://www.w3.org/1999/XSL/Transform version="1.0">

.....

.....olmalıdır.
XSL dökümanında ikinci yapılacak iş ise , XML dökümanın kök elementine konumlanmaktır. Bu bir zorunluluk değildir ama bilindiği üzere kök elementi olmayan bir XML dökümanı olamaz, dolayısıyla köke ulaşarak , XSL in bir elemente konumlanmasını garanti etmiş oluruz. “/” root (kök) elementi temsil etmekledir ve bu işlem şöyle gerçekleşmektedir:

Gelin anlatımı daha aktif kılmak üzere bir örnek üzerinden devam edelim..

Üzerinde XSL uygulayacağımız, XML dökümanı aşağıdaki biçimde olsun.


Stuart Munson

23500

Programmer

Redmond

Robert Brown

51000

Tester

Minneapolis

Carol Philips

45000

System Architect

Dallas

James Smith

72000

Project Manager

Washington D.C.


Bu XML dökümanının ikinci satırı, ona hangi XSL dökümanının uygulanacağını gösterir.

İşte o XSL dökümanın kodu aşağıda..
LitWare Books EmployeesDikkat edecek olursanız XSL önce XML in root elementine konumlanmakta, ve bir div içinde başlık atıp , tablo çizmeye başlamaktadır.


satırı tüm employee elementlerinin templatelerinin uygulanması gerektiğini anlatan satırdır. Templateler i bir programlama dilindeki prosedürler gibi düşünebiliriz.

Yazılım şekli “”...

” Apply templates “ ibaresi ise o prosedürleri çağıran “call” satırları gibidirler.

Yukarıdaki örnekte “apply templates” ibaresi , template i çağıracak ve template içindekisatırları ise bahsi geçen elementlerin değerlerini basacaktır ve belirtilen HTML ile onları süsleyecektir.


Yukarıdaki örneği çalıştırabilmek için , XML kodunu kopyalayıp, bir notepad içine yapıştırdıktan sonra “employees.xml” adıyla kaydedin. Aynı şekilde XSL kodunu ayrı bir notepad dökümanına kopyalayıp , “employees.xsl” adıyla kaydedin. Ikiside aynı klasör içinde olmalı..XML uzantılı dosyayı çift tıklayın.


Hepinize kolay gelsin.