Makale Özeti

Microsoft’un mobil cihazlar ile ilgili ilk macerası 1996 senesinde Windows CE 1.0 ı piyasaya sürmesiyle başladı.ARGE çalışmalarına 1990 senesinde başlanan Windows CE bundan 2 sene kadar sonra geliştirilmeye başlanmış ve 1996 senesinde nihayet piyasaya sürülmüştür.

Makale

WP7 Hileleri Mini E-Kitap'tan alınmıştır:

 

Microsoft’un mobil cihazlar ile ilgili ilk macerası 1996 senesinde Windows CE 1.0 ı piyasaya sürmesiyle başladı.ARGE çalışmalarına 1990 senesinde başlanan Windows CE bundan 2 sene kadar sonra geliştirilmeye başlanmış ve 1996 senesinde nihayet piyasaya sürülmüştür.Tabi o dönem Microsoft Windows 95 i piyasaya süreceğinden Windows CE’de İşletim Sistemi olarak Windows 95 mimarisi kullanılırken Kullanıcı Arabirimi olarak WinPad adını verdikleri  mimariyi kullandı.


Ardından 2000 yılında Microsoft, Pocket PC 2000 i çıkardı.Windows CE 3.0 tabanlı bu sistem Palm tarzı cihazlara yönelikti. Pocket PC 2000 Windows 98,Windows ME ve Windows 2000 İşletim Sistemlerindeki gibi bir görünümü vardı. Lakin Microsoft’un “Akıllı Telefon” diye tabir edilen bir ürünü henüz yoktu.

Ve 2001 senesine geldiğimizde Microsoft,Pocket PC 2002 i çıkarmış ve bu sistem ile beraber Microsoft un “Akıllı Telefonlara” uygulanabilen ilk modeli olma özelliğine sahip oldular.

2003 senesine geldiğimizde karşımıza artık Akıllı Telefonlara odaklanmış bir Microsoft çıkıverdi ki aynı sene Windows Mobile 2003 ürünlerini piyasaya sürdüler.Bu sistem Windows Mobile ailesinin ilk ferdi olup Windows CE 4.2 altyapısını kullanmaktadır.

Ve sene 2004 ü gösterdiğinde Microsoft,Windows Mobile 2003 SE’yi çıkarttı.Bu versiyon’da bir öncekine nazaran iyileştirmeler söz konusudur:Orientation dönüşümleri(Portrait-Landscape),yeni VGA boyutları ve WPA(Wi-Fi Protected Access) eklendi.

2005 senesine girdiğimizde Microsoft çıtayı biraz daha yükselterek Windows Mobile 5 i piyasaya sürdü.Windows Mobile 5 ile gelen yenilikler arasında .NET Mimarisi’nin bir parçası olan Compact Framework,Microsoft Office Mobile,DirectPush teknolojisi  eklenmesi oldu.

2007 senesi Windows Mobile ailesinin 6.versiyonu olan Windows Mobile 6 telefonların piyasaya sürülmesi ile geçti.Windows Mobile 6 da dikkat çeken özellikler arasında; Windows CE 5.0 ın kullanılması,Windows Live,Exchange 2007 ürünlerinin dahil edilmesi,.NET Compact Framework 2.0’ın bütünleşik olarak dahil edilerek yazılım geliştirilebilmesinin önünün açılması, SQL Server 2005 Compact Edition kullanarak Database uyumlu projelerin geliştirilmesini sağlamak ve VOIP desteği özelliklerin başını çekiyor.


Derken 2008’de Microsoft,Windows Mobile 6.1’i çıkartır.Lakin bu WM6 ya küçük güncellemeler içermektedir.Nedir bunlar;Microsoft OneNote ‘un Mobil versiyonu ve “Domain Enroll” diye tabir edilen System Center Mobile Device Manager 2008 ürününün kullanılmasını sağlayarak Mobil cihazlarınızı yönetmenizi sağlayan sistem.

2009’a geldiğimizde Windows Mobile 6.5 ürünü piyasaya çıkar ama Microsoft un hiç bir zaman yol haritasında bulunmayan bir üründür.6.5 in çıkmasındaki amaç müşterileri “Windows Phone 7” diye tabir edilen yeni nesil Akıllı telefonları piyasaya çıkana kadar  diğer Mobile İşletim Sistemi geliştiren firmalara kaptırmamak için ortaya çıkmış bir üründür.Ve bu ürünün tanıtımını da şu anda Microsoft CEO’su olan Steve Ballmer bizzat yapmıştır.
Windows Mobile 6.5 ile birlikte gelen yenilikler arasında:”Titanium” adını verdikleri Microsoft’un Zune ürününe benzer menu geçişleri,yepyeni bir GUI ile Hoşgeldin ekranı,”SkyBox” olarak lanse edilmiş şu anda kullandığımız SkyDrive benzeri bir Cloud sistemi,6.1 telefonların 6.5 e yükseltme seçeneği,Multitouch desteği ve Office Mobile 2010 göze çarpan yenilikler arasındadır.

Ve 2010’da Microsoft Mobil İşletim Sisteminde gerek İşletim Sistemi seviyesinde gerekse de UI seviyesinde tasarım değişikliğine giderek “Metro”(şimdilerde adı Modern UI olarak değişti) adını verdiği yeni bir UI kullanan “ZUNE” den sahip olduğu tecrübelerini de kullanarak Windows Phone 7 yi piyasaya sürdü.

 Windows Phone 7 ile beraber Microsoft Mobil yazılım geliştirme stratejisini de değiştirdi diyebiliriz.Uygulama Geliştiriciler için Silverlight kullanmaları istenirken,Oyun geliştirenler için XNA platformunu kullanmamız gerekmektedir.

Microsoft bir adım daha ileri giderek Windows Phone 7 için ilk update i olan Windows Phone 7.5 Mango yu çıkardı.

Mango kod adıyla tabir edilen Windows Phone 7.5 de öne çıkan güncellemeler arasında;Multitasking,Kullanıcı Arabirimi,Sosyal Ağ Entegrasyonu,Groups,Calendar,Camera ve daha adını sayamayacağız 500’ün üzerinde güncelleme bulunmaktadır.


Microsoft’un bize sunacağı en son mobil işletim sistemi olan Windows Phone 8 de geçtiğimiz günlerde tanıtıldı.Çok yeni bir teknoloji olduğundan ve daha SDK sı görücüye çıkmadığından ötürü şu anda Windows Phone 8 konusuna bu makalede yer vermedim.

SDK sı çıkar çıkmaz sizi bilgilendirmeye çalışacağım.