Makale Özeti

Bu makalemizde Windows Mobile 5.0 ile birlikte gelen Managed API’ ler üzerinde çalışmaya SelectPictureDialog üzerinden devam edeceğiz.

Makale

Windows Mobile 5.0 ile birlikte artık Managed Uygulama geliştiriciler işletim sistemi üzerinde hali hazırda kullanımda olan birçok dialog penceresine çok daha rahat ulaşabilmektedirler. Birçok karmaşık fonksiyon tanımlaması bir yana Windows Mobile 5.0 API’ leri üzerinden managed uygulama geliştiriciler işletim sistemi üzerindeki dialog pencerelerinden kendi uygulamalarında yararlanabilmektedirler. Bu makalemizde ise işletim sistemi üzerinde tanımlı olan bir klasör içerisinde bulunan resimleri görüntülemeye ; bu resimlerin seçilmesi & sıralanması ile ilgili hazır tanımlı olan bir dialog penceresini ; SelectPictureDialog dialog penceresini Managed Uygulamalar içerisinde kullanımına değineceğiz.

SelectPictureDialog adından da anlaşılabileceği üzere uygulama içerisinde kullanıcılara resim seçtirebilmek adına geliştirilmiş bir dialog penceresi kontrolüdür. Bu kontrol işletim sistemi üzerinde standart olarak gelen birçok resim tabanlı uygulamada kullanılmış ; resim seçtirtme eylemi konusunda esneklik sağlamaktadır.

Konunun bu noktada daha rahat anlaşılabilmesi açısından örnek bir Mobil Cihaz uygulaması geliştirmek daha uygun olacaktır.

Hiç vakit kaybetmeden işe standart bir C# Smart Device Windows Application projesi açıyoruz.

Bir sonraki adımda makalemizin temel konusunu oluşturan sınıfı içerisinde barındıran System.WindowsMobile.Forms referansını mobil cihaz uygulamamıza refere ediyoruz.

Bir sonraki adımda şekildeki uygulama ekranını tasarlıyoruz.

Geliştiriyor olduğumuz örnek uygulamamızdaki temel amacımız mobil cihaz kullanıcısının SelectPictureDialog penceresi yardımı ile uygulama içerisinde işletim sistemi üzerinde bulunan resimlerini görüntüleyebilmektir. Uygulama ekranı üzerinde en üste bir Image kontrolü, altına bir TextBox ve dialog penceresini açtırabilmek adına bir button kontrolü yerleştiriyoruz.

Hiç vakit keybetmeden uygulamamızın kod bloklarını geliştirmeye geçelim.

Şekilden de anlaşılabileceği üzere Global erişim seviyesinde bir SelectPictureDialog referansı oluşturuyoruz. Bir sonraki adımda ise uygulama ekranı yüklendiğinde bu referansa objesini eşitliyoruz ve ilgili özelliklere ilgili değerleri belirliyoruz. Sıra geldi button’ a tıklandığında çalıltırılacak olan kod bloklarına.

İşte bu kadar ! Kod blokları ile ilgili açıklamaları yorum satırı olarak bir üst noktalarına ekledik. Hiç vakit kaybetmeden uygulamamımızı çalıştırıyoruz.

Uygulama ekranı içerisinde hiç vakit kaybetmeden ilgili button’ a basıyoruz ve SelectPictureDialog kontrolünü ekrana getirtiyoruz. StorageCard içerisinde çıkan ilk resmi seçiyoruz.

Resmin üzerine tıklıyoruz :

Ve sonuç ! Mükemmel !

Bu makalemizde Windows Mobile 5.0 API’ leri ile birlikte gelen SelectPictureDialog kontrolünü mercek altına aldık. Bir başka makalede daha görüşmek üzere.

 


Ekin ÖZÇİÇEKÇİLER
Microsoft Certified Trainer
ekin.ozcicekciler@bilgeadam.com
MCP, MCAD.NET, MCSD.NET, MCSD.NET, MCTS, MCPD Ent.