Makale Özeti

Bu makalemizde, Microsoft’un Windows Azure platformunda bir sanal sunucu kuracağız.

Makale

Merhaba,

 

Bu makalemizde, Microsoft’un Windows Azure platformunda bir sanal sunucu kuracağız. Öncelikle http://www.windowsazure.com/ adresinden platforma erişip, Microsoft hesabımızla giriş yapıyoruz.

 

Portal bölümüne geçiyoruz ve Virtual Machines > Create a virtual machine  adımlarını izliyoruz.

Gelen pencereden From gallery seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan pencereden kurulum yapmak istediğimiz imajı seçiyoruz ve ilerliyoruz.

Açılan 2.pencerede kuracağımız sunucuya ait bilgileri yazıyoruz. Version release date bölümünden, seçtiğimiz sanal imaj için hangi tarihte yayınlanan imajı kullanacağımızı seçiyoruz. Sonrasında sunucumuzun adını yazıyoruz, Donanım kapasitesini seçiyoruz ve erişim yapacağımız kullanıcı bilgilerini yazıp ilerliyoruz.

Daha sonra açılan pencerede Windows azure, kuracağımız sanal sunucuya yapılacak RDP ve PS erişim bilgilerini otomatik olarak oluşturuyor. İstersek varsayılan olarak belirlenen bu bilgileri değiştirebilir ve ekran görüntüsünde işaretlendiği gibi yeni portlar oluşturmak için diğer seçenekleri kullanabiliriz. Bu pencerede de ok butonuna basarak sunucu kurulum isteğimizi Windows Azure portaline iletmiş oluyoruz.

Ok butonuna bastıktan sonra karşımıza yukarıdaki kurulum penceresi geliyor ve Status kısmından sunucunun kurulum durumunu görebiliyoruz.

Kurulum esnasında bir sorun yaşanmaz ise, Birkaç dakika içinde kurulum tamamlanıyor ve Status kısmında Running yazdığını görüyoruz. Connect butonuna tıklıyoruz ve dosyayı kayıt edip açıyoruz

Connect butonuna tıklıyoruz

Kurulum yaparken erişim bilgilerimizi belirlemiştik, bu bilgileri yazıyoruz.

Sertifika uyarısında yes butona basıp devam ediyoruz.

Ve sunucumuz kullanıma hazır :)