Makale Özeti

Visual Studio.NET ile gelen mobil uygulama yetenekleri Compact Framework un getirdiği ve birçok cihazda çalışabilen uygulamalar ile mobil dünyanın kapıları yanlızca kara kuşak programcılarına değil, kurumsal, akademik, amatör, profesyonel bir çok programcıya yeni ufuklar açtı. Bunun örneklerini geröek hayatta da görmeye başladık bile. Her geçen gün yeni mobil uygulamaların kurulumları reklamları yapılıyor.

Makale

Visual Studio ve Mobil Uygulamalar 1

Visuak Studio.NET ile gelen mobil uygulama yetenekleri Compact Framework un getirdiği ve birçok cihazda çalışabilen uygulamalar ile mobil dünyanın kapıları yanlızca kara kuşak programcılarına değil, kurumsal, akademik, amatör, profesyonel bir çok programcıya yeni ufuklar açtı. Bunun örneklerini geröek hayatta da görmeye başladık bile. Her geçen gün yeni mobil uygulamaların kurulumları reklamları yapılıyor.
VS.NET bu sene çıkan yeni sürümü ile de eskiden Mobile Internet Toolkit MMIT, adıyla geçen simdi ise VS.NET içerisinde gelen Mobile controls ile uygulama geliştiricelerin işlerini çok daha fazla kolaylaştırıyor.
Mobil uygulamala için karşımıza yeni bir proje tipi çıkıyor. ASP.NET Mobile web application proje tipini seçtiğimizde karşımıza çıkan ekranlarda diğerlerine göre bir farklılık var. Her türlü cihaza uyumlu olabilmek için bir form içerisine birden fazla page koyabiliyoruz. Bu özellikle GSM telefon uygulamalarında çok faydalı bir özellik.

Temel olarak karşımıza çıkan ekran şöyle :
Bu ekrandan anlaşıldığı kadarı ile alışılagelmiş programlama yötemlerimiz ile mobil uygulamalar yazabiliyoruz.
Buradaki sihirli sozcuk ise “adaptive rendering” asp.net mobil kontolleri uygulamaya hedef olan platforma göre kendilerini render edip o cihazın ozelliklerine gore ekran yaratabiliyor. Örnegin compact framework çalışan bir makinada cihazda calendar control tam olarak gelmesine rağmen, bir cep telefonunda seçimli olarak çikiyor.
Compact framework yüklü bir makinada akran aşağıdaki gibi
Oysa başka bir mobil cihazda ekran aşağıdaki gibi çıkmaktadır.
Bu farklılaşmanın sebebi farklı cihazların farklı protokollerle konuşmalarıdır. Compact Framework HTML 3.2 ve javascript, Mobil telefonların bir kısmı WML protokollerini kullanmaktadır. Bunların yanısıta CHTML gibi yeni protokollerde mevcuttur. Mobil programlamanın en zor yanlarından biri de bu protokollerin hepsine uyum sağlamaya çalışmak olmaktadır. VS.NET adaptive rendering özelliği ile programcıların farklı prokoller öğrenmek yerine , zamanlarını programlarını geliştirtirmeye harcamalarını sağlamaktadır.

Gökşin Bakır
MSDN Regional Director