Makale Özeti

Visual Studio Team System tanıtımı ile ilgili makale serisinin altıncısı, Test uzmanları tarafından kullanılacak, test sürecimizin yönetimini ve daha verimli geçmesini sağlayacak araçlar hakkındadır

Makale

 

VISUAL STUDIO TEAM SYSTEM (VSTS) İLE

YAZILIM SÜREÇ YÖNETİMİ

Bölüm 6: Test uzmanı  araçları

26.03.2008

 

Ertan Deniz

Derya Bilgi Teknolojileri

Ertan.Deniz@gmail.com

 

Bu makalenin tüm hakları, Ertan Deniz’e aittir. İzin alınmadan  bir bütün  olarak kullanılamaz ve yayınlanamaz.

 

 

Makale özeti

 

Visual Studio Team System tanıtımı ile ilgili makale serisinin altıncısı, Test uzmanları tarafından kullanılacak, test sürecimizin yönetimini ve daha verimli geçmesini sağlayacak araçlar hakkındadır. 

 

Test uzmanları için Team System

 

Microsoft bu sürüm ile, test durum yönetimi konusunda çok ciddi bir yatırım gerçekleştirmiştir. İçinde test araçları ihtiva eden ilk Visual Studio sürümü. Test uzmanlarına, farklı testleri gerçekleştirmek için test araçları ve bu testlerin yönetimi,çalıştırılması, izlenmesi ile ilgili test durum yönetimi araçları sunmuştur. Bu araçlar ile, yazılım geliştirme ve bakım süreçlerindeki test işlemleri desteklenmektedir.

 

Yazılım geliştiriciler için VSTS bölümünde temas ettiğimiz, birim test alt yapısı (Unit Testing Framework) bu sürümle de birlikte kullanılabilmektedir. Yazılım geliştiriciler için VSTS sürümündeki birim testlere ek olarak; uygulamaların fonksiyonel ve operasyonel gereksinimlerini test etmek için bir çok test tipi daha sunulmuştur. Bu test tipleri ve açıklamaları aşağıdaki tabloda sunulmuştur :

 

Test tipi

Açıklama

Birim testleri

Uygulamanın fonksiyon ve metodlarının test edilmesi.

Web testleri

Herhangi bir Web sayfası üzerindeki aktivitelerin kaydedilmesi.

Sıralı testler

Birim testleri ve web testlerinin sıralanması

Yük testleri

Yük senaryosunda verilen değerlere göre farklı testlerin  tekrarlı çalıştırılması.

(Sabit yük tanımı, Adım adım yük uygulama,Kullanıcı sayısı,Tarayıcı tipi,İletişim hattı vb)

Elle yapılan test işlemi

Word veya başka bir metin formatında, yapılacak testlerin adımlarının belirlendiği ve test uzmanı tarafından bu adımların takip edildiği test işlemi.

Genel test (Generic)

Visual Studio içinden çalıştırılabilen, var olan bir test programı.

 

Tablo4 : Test tipleri

 

Bu test tiplerinin oluşturulması, çalıştırılması, test sonuçlarının kaydedilmesi, başarısız testlerin yazılım geliştiriciye yönlendirilmesi, test istatistiklerinin izlenmesi, test raporlarının yayınlanması işlemleri de, Test uzmanları tarafından gerçekleştirilen işler arasında.  Test uzmanı, işinin merkezinde fonksiyonel bir yönetim ekranı (Test Manager) ile işlemlerini takip etmektedir. Bu araç özelleştirilebilir bir yapıda ve gruplama, sıralama, filtreleme ve kolon seçme özelliği gibi özelliklere sahiptir. Aşağıda, Test yöneticisinin tüm testleri aynı ekranda listelediği bir ekran görüntüsü sunulmuştur :

 

Resim19: Test yönetim aracı

Test yöneticisi geniş özelliklere sahip. Üzerinde çalışılan testlere, daha basit ve hızlı erişim için bir de Test görüntüleme (Test View) aracı hazırlanmış. Aşağıda, Test görüntüleme aracının, ekran görüntüsü sunulmuştur :

 

 

Resim20: Test görüntüleme aracı

 

VSTS ile tanıtılan yeni bir proje tipi daha var. Test Projeleri. Test projesi, tüm testlerin saklanması için tasarlanmışdır. En önemli avantajı, diğer projeler gibi, kaynak kod yönetim sisteminde saklanması. Değişikliklerin takip edilmesi, versiyonlama, geriye alma gibi fonksiyonlar da testler içinde kullanılabilmektedir.

 

Testlerin çalıştırılması ile, hatalı ve düzeltme gerektiren durumların belirlenmesi, sonuçların değerlendirilmesi işlemi için Test sonuçlarının takip edildiği bir ekran var. Farklı testlerin çalıştırılması ile ilgili tüm sonuçlar buradan izlenebiliyor. Test uzmanları, çalıştırılmış,devam eden ve çalıştırılmayı bekleyen tüm testleri bu ekrandan takip edebilirler. Başarısız testler için, hatayı içeren bir iş takip nesnesi (Bug Work Item) hazırlanıp, yazılımcıya gönderilebilir. Yazılım geliştiriciye gelen iş takip nesnesi üzerinden, test durum bilgilerine ulaşılabilir. Hatanın düzeltilmesi, yeni iş takip nesnesinin oluşturulması ve testin tekrar çalıştırılması ile süreç tekrar test uzmanına taşınır. Proje yöneticisinin de, web sitesi üzerinden hata izleme raporlarını takip edebilmesi ile, gerçekten iyi bir birlikte çalışma ortamı sunulmuş. Zaten VSTS ‘nin en önemi hedefi takım çalışması.

 

Değerlendirme

 

Projelerimizde test sürecini çoğu zaman çok hızlı bir şekilde geçmek zorunda kalıyoruz. Başarılı bir test süreci geçirmek için sürecin izlenebilirliği ve diğer süreç aşamaları ile entegrasyon çok önemli. Bu araçlar, test sürecini daha verimli bir şekilde geçirmemize imkan sağlayacaktır.

 

Kaynaklar

 

Kaynaklar, bu serinin ilk makalesinde (Bölüm1:Giriş ve bileşenler), ortak yayınlanmıştır.

 

 

Microsoft Word - Makale6-Test uzmanı araçları (pdf)