Makale Özeti

Visual Studio Team System tanıtımı ile ilgili makale serisinin yedincisi, ürünün kurum ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilmesi ve genişleyebilir yapısı hakkındadır.

Makale

 

VISUAL STUDIO TEAM SYSTEM (VSTS) İLE

YAZILIM SÜREÇ YÖNETİMİ

(Özelleştirilebilir ve genişleyebilir mimari)

28.09.2008

 

Ertan Deniz

 

Bu makalenin tüm hakları, Ertan Deniz’e aittir. İzin alınmadan  bir bütün  olarak kullanılamaz ve yayınlanamaz.

 

 

Makale özeti

 

Visual Studio Team System tanıtımı ile ilgili makale serisinin yedincisi, ürünün kurum ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilmesi ve genişleyebilir yapısı hakkındadır.

 

 

VSTS genişleyebilirlik ve özelleştirme

 

Yazılım geliştirme süreci otomasyonu için, farklı üreticiler tarafından geliştirilen ürünlerin entegrasyon zorlukları, satın alma maliyetleri ve işletim maliyetleri gibi sebeblerle,  kullanımının çok fazla yaygınlaşmadığı görülmüştür. VSTS ile , yazılım geliştirme sürecinin entegrasyonu için ortak bir alt yapı kullanılmış, özelleştirilebilir ve genişleyebilir bir mimari de tasarlanmıştır. Kurumlar, yazılım geliştirme de takip ettikleri süreçlere göre, ürünü  özelleştirebilirler. Çözüm ortakları tarafından geliştirilen ürünleri, yazılım geliştirme süreçlerine kolaylıkla entegre edebilirler. Entegrasyon alt yapısı sayesinde, bu araçlar da sürecin bir parçası haline gelmektedirler.

 

Ürünün en önemli özelliklerinden birisi olarak değerlendirilebilecek, önemli bir hususa vurgu yapılması gerekiyor. VSTS ,  yazılım geliştirme sürecinin yönetilmesi ile ilgili gerekli şablonları ve araçları ihtiva ediyor. Kurumların ve ihtiyaçların çeşitliliği gözönüne alınırsa, özelleştirme ve genişleyebilirliğin önemi daha da anlaşılmaktadır. Gerek duyulduğu taktirde, çözüm ortakları tarafından geliştirilen, süreci daha da kuvvetlendirecek araçların kullanımı ile planladığımız çalışma ortamına daha kolay ulaşabilmek imkan dahilindedir.

 

VSTS özelleştirme seçenekleri genel olarak aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

 

Özelleştirme yeri

Açıklama

Süreç şablonları genel özelleştirme

Süreç şablonu, Team System projesi oluşturulurken kullanılır. Proje ile ilgili rapor, iş takip nesneleri, kaynak kod yönetimi iş kuralları, Shapoint sitesi yapısı ve içeriği, süreç hakkındaki bilgiler ve yetkilendirme bilgilerini ihtiva etmektedir.

 

Süreç şablonlarının özelleştirilmesi için VSTS içinde araç sunulmamıştır. XML editor kullanılarak, özelleştirme yapılabilir.

Süreç şablonları

İş takip nesneleri (Work Items)

Yeni iş takip nesneleri tanımlanabilir ve mevcut olanlar özelleştirilebilir.

Kaynak kod yönetimi

Her bir proje için, kaynak kodu yönetimi ile ilgili iş kuralları tanımlanabilir.

Sharepoint sitesi

Sharepoint sitesindeki dokümanlar düzenlenebilir ve sitenin daha iyi bir birlikte çalışma ortamı olması için, Sharepoint servislerinin özelleştirme imkanları kullanılır.

Raporlar

Raporlama servisleri kullanılarak, VSTS veriambarında saklanan bilgilerden hazırlanan mevcut raporlar düzenlenebilir ve yeni rapor hazırlanabilir.

TFS temel servisleri üzerinden genişleyebilirlik

(Team Foundation Core Services)

Bu servisler ile, VSTS platformunda sunulan ürünlerin entegrasyonu  gerçekleştirilebildiği gibi, çözüm ortakları tarafından geliştirilen ürünlerde sürece entegre edilebilmektedir. Entegre edilen araçlar üzerinde üretilen bilgilerde, Veriambarına aktarılabilmektedir.

Ürünleştirme süreç tipleri (Build Types)

Yeni ürünleştirme süreç tipleri tanımlanabilir.

Genişleyebilirlik araç seti

VSTS nesne modeli üzerinden daha geniş özelleştirme yapılabilir. 

Tablo 5: VSTS özelleştirme seçenekleri

Değerlendirme

 

VSTS, yazılım geliştirme sürecinde ihtiyaç duyduğumuz temel bileşenleri sunuyor. İhtiyaçlarımızın çeşitliliği ve derinliği gözönüne alındığında, genişleyebilir ve özelleştirilebilir yapısı belki de en kuvvetli tarafı. Temel bileşenleri, genişleyebilir – özelleştirilebilir mimarisi ve iş ortakları tarafından sunulan çözümlerin özelliklerini birlikte düşündüğümüzde, yazılım geliştirme süreç yönetimi platformları arasında ciddi bir alternatif sağladığını görmekteyiz. 

 

Kaynaklar

 

Kaynaklar, bu serinin ilk makalesinde (Bölüm1:Giriş ve bileşenler), ortak yayınlanmıştır.

 

 

Makale7- Özelleştirilebilir ve genişleyebilir mimari 29 09 2008